Kultom ličnosti Tito je bio pretvoren u 'najvećeg sina naših naroda i narodnosti', a u školama su se o njemu pričale legende. Na zagrebačkom Glavnom kolodvoru Plavi vlak iz Ljubljane koji je prevozio Titovo tijelo dočekalo je 300.000 ljudi, većinom uplakanih. Mnogi stariji građani se još sjećaju šoka na utakmici Hajduk - Crvena zvezda, kada su nogometaši, nakon što su dobili vijest o Titovoj smrti, plakali i bacali se po igralištu - piše portal 100posto.
Pokopan je četiri dana kasnije u Beogradu u Kući cvijeća. Na njegovom pogrebu bilo je prisutno 209 delegacija iz 127 država svijeta, 700.000 ljudi, četiri kralja, pet prinčeva, šest predsjednika parlamenta, 31 državni predsjednik, 22 premijera i 47 ministara. Među njima bili su i Saddam Hussein, Jaser Arafat, Leonid Brežnjev te Margaret Thatcher.
Godinama nakon Titove smrti, na svaku godišnjicu u 15:05 sati na ulicama bivše Jugoslavije odjekivale su sirene za uzbunu, a građani su u stavu mirno odavali počast maršalu.
Danas mlade generacije gotovo ništa ne znaju o njemu niti ih pretjerano zanima. Razgovarali smo sa Zagrepčanima, koji se većinom u vrijeme njegove smrti nisu ni rodili, a njihovo neznanje o vođi antifašističkog pokreta je pomalo i iznenađujuće.
Pogledajte video koji smo snimili lani: