Napokon su prestale kiše i došlo je pravo ljeto. Svoju dugoročnu prognozu za Balkan iznio je poznati poznati srpski meteorolog i fizičar Ivan Ristić.
Naveo je da je počeo vrući val, a najviše dnevne temperature ovih dana ići će od 30°C do 35°C. U petak 23. lipnja je pik, ali i kraj utjecaja afričke anticiklone kada će maksimalne temperature u pojedinim dijelovima zemalja regije ići i do 37 stupnjeva.
Najtoplije će biti 21., 22. i 23. lipnja kada se i u Dalmaciji predviđaju temperature od oko 35 stupnjeva, a negdje i više. No, onda opet promjena...
- Od vikenda ponovo jača utjecaj AZORSKE anticiklone. Valovi svježeg i vlažnog atlantskog zraka kretat će se po rubu ove anticiklone preko zapadne i srednje Europe dalje na istok, izazivajući prolazna naoblačenja, osvježenje, kišu, pljuskove, ali i lokalne nepogode praćene grmljavinom i gradom. Temperatura će biti u granicama prosjeka za ovaj period godine i kretat će se od 15°C do 19°C u jutarnjim i 25°C do 31°C u poslijepodnevnim satima.
Povratak afričke anticiklone, prema mojoj dugoročnoj prognozi, očekuje se za mjesec dana u trećoj dekadi srpnja, s najvišim dnevnim temperaturama oko 24. srpnja od 35°C do 40°C - naveo je taj meteorolog.
Dakle, ukratko: ovih dana malo sunca, pa zahlađenje i onda pred kraj srpnja pravi vrući val s temperaturama od oko 40 stupnjeva.
Bar tako kaže srpski meteorolog. I drugi prognostičari tvrde da će i ovo ljeti biti dana kad će temperature ići i preko 40.
No, treba napomenuti da je prognoziranje vremena teže što je protok vremena veći. Pa ćemo se za detaljnije prognoze morati strpiti.
Inače, za Azorsku anticiklonu na Vrijeme.netu kažu:
- Polu-stalno područje visokog tlaka zraka s relativno stalnim visokim tlakom i spuštanjem zraka sad suptropskim dijelom sjevernog Atlantskog oceana. Zimi se centar sustava nalazi na oko 30° sjeverne geografske širine što se nalazi južno od Azorskog otočja. Tijekom ljeta centar sustava se pomiče prema sjevernom polu na oko 35° N. Kada se ta ista anticiklona pomakne na zapadni dio Atlantskog oceana ili se tamo razvije posebna ćelija, poznata je pod nazivom Bermudska anticiklona.