StoryEditorOCM
ForumNEPOZNATO O POZNATOM

Od Ranog mraza do omiljenog kantautora, pjesnika, pisca, glumca i redatelja: nije htio u agresiju na Hrvatsku, zbog čega je neko vrijeme bio na ‘ledu‘

Piše Mirela Goreta
19. veljače 2021. - 20:39

"Mog mora nema i

ne znam šta da radim,

moj stari kaže da ni Dunav nije loš.

Mog mora nema, al'

ja živim u nadi,

da možda, ipak, negde srešćemo se još…"

Tako glase stihovi “Panonskog mornara”, pjesme s kojom je Đorđe Balašević postao apsolutni pobjednik Splitskog festivala 1979. godine. Nebrojeni Balaševićevi obožavatelji iz cijele njegove riznice stihova, čiji velik dio znaju napamet, sada sa suzom u oku ponavljaju onaj “...možda, ipak, negde srešćemo se još…”.

Umro je Đorđe Balašević. U 67. godini života, tri mjeseca prije 68. rođendana. Prie četiri dana primljen je u Infektivnu kliniku Kliničkog centra Vojvodine u Novom Sadu. Bolovao je od, kako su objavili mediji u Srbiji, COVID-a 19 i danima bio u lošem stanju. Liječnici su poduzeli sve kako bi ga popravili, ali jučer poslijepodne dodatno mu se pogoršalo uslijed ranijih kroničnih zdravstvenih problema. Usprkos višesatnim naporima liječnika, čuvenom vojvođanskom kantautoru i pjesniku, nažalost, nije bilo spasa.

Đorđe Balašević rođen je 11. svibnja 1953. godine u Novom Sadu. Bio je član sastava Žetva i Rani mraz, a 1982. je započeo solo karijeru tijekom koje je postao jedan od najvoljenijih pjesnika i kantautora u zemljama bivše Jugoslavije.

Svoj prvi singl "U razdeljak te ljubim" snimio je u srednjoškolskom bendu Žetva - iako mu ta pjesma nije bila osobito draga, ipak ga je proslavila. Svi su već polako počeli prepoznavati glas 'novosadskog dječaka', koji je svoj daljnji glazbeni put nastavio u grupi Rani mraz.

image
Neja Markicevic/Cropix

Đorđevi roditelji, majka Veronika Elvira Matilda Dolenc i otac Jovan Balašević, nisu blagonaklono gledali na njegovu ljubav prema glazbi. Oduvijek su smatrali kako bi se trebao baviti zemljopisom, onim za što se školovao. Zanimljivo je da im je sin uvijek ostavljao dva mjesta na svojim koncertima, ali oni nikada na nijedan nisu došli. Kao što se dobro zna da Đorđe Balašević nikada nije napustio svoju novosadsku adresu, rodnu kuću u Ulici Jovana Cvijića u kojoj je odrastao i do smrti života živio sa suprugom Oliverom, manje je poznato da je imao i pet godina stariju sestru Jasnu, koja je preminula prije nekoliko godina.

Svoj život i velik broj vlastitih stihova Đorđe Balašević je posvetio supruzi i muzi Oliveri, djevojačkog prezimena Savić s kojom je u braku dobio troje djece - Jovanu, Jelenu i Aleksu. Đorđe je puno puta znao reći kako je njegov život dobio smisao i formu tek kad je upoznao Oliveru.

U Novi Sad je došla iz Zrenjanina, sa stipendijom koju je dobila kao istaknuta sportašica, olimpijska kandidatkinja i reprezentativka u gimnastici. Bila je iznimno siromašna i živjela je s majkom u teškim uvjetima, a Đorđe je, za razliku od nje, uživao puno bolji standard. Kad su se 1979. godine upoznali, odmah su se posvađali oko životnih principa, a Olja ga je osvojila kad mu je na plaži tražila “da joj pričuva šnale pošto je išla da se kupa”.

"Ona je, baš kao u mojoj pesmi, došla tiho, nezvana, sama… i ostala u meni zauvek. Od prvog susreta nismo se razdvajali duže od dva dana, osim kad sam imao koncerte daleko od grada u kojem smo živeli. S Oljom sam mogao da provodim sate i sate u razgovoru i šetnji. Kad bih otišao negde bez nje, pomišljao sam: 'Bože, što mi nedostaje to stvorenje'", ispričao je jednom prigodom Đorđe Balašević u čijoj će biografiji ostati zapisano kako je bio zabranjen za protekloga rata i raspada bivše Jugoslavije. Vojne vlasti su ga 1992. željele poslati na bojište zbog čega te godine nije održao tradicionalni koncert u beogradskom Sava Centru. S obzirom da je odbio ići u rat, njegove pjesme bile su zabranjene na državnom radiju i televiziji.

image
Paun Paunovic/Cropix

Uz petnaestak studijskih albuma Balašević je tijekom karijere objavio i pjesmaricu sa svojim tekstovima “Računajte na nas”, roman “Tri poslijeratna druga”, zatim "Kalendar mog djetinjstva" i "Jedan od onih života". Godine 1993. objavio je i knjigu novinskih komentara “I život ide dalje (sve dalje odavde…)” i knjigu “Dodir svile” (1996.) s izborom tekstova s albuma. Ne zaboravimo i "Kao rani mraz", scenarij za dugometražnu igranu baladu.

Novosadski kantautor napisao je scenarij i tumačio glavnu ulogu u TV seriji “Specijalna redakcija”, glumio je u TV serijama “Vojnici”, “Pop Ćira i pop Špira”, “Panonski mornar” i u filmu “Vojnici”. Realizirao je i filmski prvijenac "Kao rani mraz" u kojemu je bila angažirana cijela obitelj Balašević - Đorđe je figurirao kao redatelj, scenarist i skladatelj, supruga Olivera producirala je film, kći Jovana igrala je glavnu ulogu, druga kći, Jelena, pomagala je ocu kao asistentica režije, a sin Aleksa je upotpunio ekipu u glumačkoj ulozi.

‘Četiti stentića‘


Krajem 2019. Đorđe Balašević imao je infarkt, nakon čega su mu ugrađeni stentovi. Tada se oglasio na svom Facebooku:
- Bio sam u nekoj maloj frkici. Bio sam četiri dana u bolnici. Nisam imao operaciju na otvorenom srcu. Malo sam doteran, stvarno imamo najbolji institut za kardiovaskularne bolesti u Kamenici... Dobio sam četiri stentića. Rekli su da ću moći da trčim. Ne verujem... imam sto godina! Ali se nadam da ću moći da nastavim gde smo stali i da još neko vreme neću dobiti ulicu u Novom Sadu - našalio se tada Đole.

23. prosinac 2024 20:19