U Njemačkoj je broj zaraženih koronavirusom premašio 14.000, što je porast od gotovo tri tisuće za jedan dan, priopćio je u petak Institut Robert Koch objavivši da je do sada od posljedica zaraze umrla 31 osoba.
"Mi se nalazimo u fazi stalnog rasta broja zaraženih", rekao je direktor Instituta Robert Koch, Lothar Wieler, koji je istaknuo kako bi se relativno nizak broj umrlih sada mogao brzo promijeniti.
"Očekujem da su bolnice spremne. Nalazimo se na početku epidemije", rekao je Wieler. On je pozvao građane da se drže mjera savezne vlade i izbjegavaju socijalne kontakte.
"Zarazu možemo usporiti jedino ako držimo odstojanje", rekao je direktor epidemiološkog instituta. On je istovremeno kritizirao stajalište jednog broja građana, prema jednom ispitivanju javnog mnijenja njih 25 posto, koji smatraju da su trenutne mjere pretjerane te da se radi o širenju panike.
Krizni kabinet tijekom vikenda razmatra zabranu kretanja
Šef kancelarskog ureda Helge Braun je najavio kako će ovog vikenda krizni kabinet Angele Merkel iznova razmatrati pooštrenje mjera i uvesti zabranu kretanja u Njemačkoj.
"Mi promatramo ponašanje građana ove subote i na temelju toga ćemo donijeti odluku", rekao je Braun za Spiegel Online.
U nekim gradovima poput Freiburga je već uvedeno ograničeno kretanje i napuštanje doma dopušteno je samo u slučaju odlaska u trgovinu živežnim namirnicama, apoteku ili k liječniku.
U većim gradovima poput Berlina ideja o potpunom ograničenju kretanja građana ne nailazi na plodno tlo.
"Zabrana izlaska iz domova isto nije mjera koja sve rješava", rekao je gradonačelnik Berlina Michael Mueller. Ona je najavio da će vlasti u njemačkoj metropoli, ako bude zatrebalo, energičnije postupati prema onima koji se ne pridržavaju mjera.
Protiv zabrane izlaska i zatvaranja restorana i kafića je i predsjednica vladine Socijaldemokratske stranke Njemačke (SPD) Saskia Esken.
"Mislim da je ova mjera problematična posebno ako se radi o obiteljima s djecom", rekla je Esken za dnevnik Handelsblatt.
Njemački ministar vanjskih poslova Heiko Maas je dao do znanja da je preporuka za putovanja njegovog ministarstva, koje odvraća od svih turističkih putovanja u inozemstvo, na snazi do kraja travnja.
"Ova preporuka obuhvaća i uskrsne praznike. Ostanite kod kuće! Štitite sebe i svoje bližnje!", poručio je Maas preko Twittera.
Napomenimo da iako je trenutno jedna od zemalja najteže pogođena epidemijom, Njemačka se uspješno bori protiv stope smrtnosti od koronavirusa.
U zemlji je prema posljednjim rezultatima zabilježeno preko 14.000 slučajeva zaraze koronavirusom, ali i samo 44 smrtna slučaja, što znači da je stopa smrtnosti 0,18 posto.
To je znatno manja stopa smrtnosti od one u Italiji (8,3 posto), Kini (4 posto), Velikoj Britaniji (3,9 posto) i Francuskoj (2,9 posto), javlja Daily Mail.
Službene je brojke objavila Agencija za kontrolu bolesti Instituta Robert Koch.
Richard Pebody iz Svjetske zdravstvene organizacije kaže da je teško razlučiti zašto je to tako te da se vjerojatno radi o kombinaciji različitih čimbenika. Niz objašnjenja ponudili su i znanstvenici, a među tim se objašnjenjima nalazi i dostupnost kreveta na intenzivnoj njezi u Njemačkoj.
Njemačka trenutno ima 25.000 kreveta za pacijente s respiratornim problemima na intenzivnoj njezi , što znači da pacijenti imaju priliku brzo se oporaviti.
Vlada je također priopćila kako u narednim tjednima planira udvostručiti taj broj, kako se ne bi dogodilo to da bolnice budu preplavljene takvim pacijentima.
Čak i hoteli i velike javne dvorane trebale bi biti prenamijenjene za one pacijente s lakšim simptomima, kako bi bolnice mogle biti slobodne za liječenje teže oboljelih.
Njemačka je stoga bolje opremljena od svojih europskih susjeda. Za usporedbu, Francuska ima samo oko 7000 kreveta za intenzivnu njegu, a Italija 5.000.
U Velikoj Britaniji ih je tek oko 4.000, a tamošnji je ministar zdravstva rekao da zemlja ima 5.000 dostupnih respiratora.
Čimbenik ovakvih rezultata u Njemačkoj moglo bi biti i rano testiranje. Direktor Instituta za virologiju u Berlinu, Christian Drosten, kaže da su bolest prepoznali rano i da je to dobro u smislu dijagnoze i otkrivanja.
Njemačka ima i mrežu neovisnih laboratorija, od kojih su mnogi počeli testiranja već u siječnju, kad je broj slučajeva još bio vrlo nizak. Procjenjuje se da se u Njemačkoj dnevno može testirati čak 12.000 ljudi.
Svatko tko pokazuje simptome, bio je u kontaktu s nekim kome je potvrđena bolest ili se nedavno vratio iz rizičnog područja može se testirati.
Također, u Njemačkoj je zahvaćenija mlađa i zdravija populacija, za razliku od drugih zemalja. Više od 70 posto ljudi koji su u Njemačkoj zaraženi imaju između 20 i 50 godina. Baš kao i u Skandinaviji, prvi slučajavi zaraze u Njemačkoj su zabilježeni kod osoba koje su se nedavno vratile sa skijanja u Italiji ili Austriji.
Ipak, u zemlji u kojoj je gotovo četvrtina stanovništva starija od 60 godina, postoji strah da će se daljnjim širenjem virusa povećati i broj smrtnih slučajeva.
Još jedno objašnjenje za ovakvu situaciju u Njemačkoj ponudili su talijanski stručnjaci. Oni tvrde da bi to mogla biti činjenica da Njemačka, za razliku od drugih zemalja, nije testirala one koji su već preminuli. To znači da, ako osoba umre kod kuće dok je u karanteni, a prije toga nije hospitalizirana, postoji velika vjerojatnost da neće biti uključena u statistiku.