Dok su građani na zapadnom dijelu svijeta u noći sa nedjelje na ponedjeljak lagano varili pečenje, kapulice, jaja, sirnice i ostale uskršnje delicije, Ukrajinci su bježali u skloništa pod sirenama, a njihove ionako nemirne snove prekidale su jake eksplozije u gradovima diljem zemlje.
Smrt i razaranja, strahote poput silovanja žena i meci u potiljak, leševi na ulicama i masovnim grobnicama, njihova su stvarnost već 54 dana ruske invazije. A možda najgore tek dolazi.
Rusi su u ponedjeljak potvrdili da su pokrenuli masovne udare u noći na ukrajinsku vojsku i vojne ciljeve koristeći zračne snage, topništvo i sisteme protuzračne obrane.
Rusko ministarstvo obrane tvrdi da je projektilima uništeno 16 ukrajinskih vojnih objekata, uključujući pet zapovjednih centara, skladište goriva, tri skladišta streljiva i objekte u kojima su bili smješteni ukrajinski vojnici i vojna oprema. Raketirani su položaji u harkivskoj, zaporiškoj, doneckoj i dnipropetrovskoj oblasti te u luci Mikolajiv. Navodno je uništeno 12 ukrajinskih dronova i tenkova, a projektilima Iskander razorena su četiri skladišta oružja i vojne opreme u oblastima Luhansk, Vinica i Doneck.
Topništvo je, tvrde okupatori, pogodilo 315 vojnih meta, a protuzračna obrana oborila je tri ukrajinska helikoptera, dva mlažnjaka MiG-29 i jedan zrakoplov SU 25. Rusko zrakoplovstvo je napalo 108 položaja ukrajinske vojske... Očito im je trebalo malo ratnog morala nakon što su ostal bez reprezentativne krstarice "Moskva" u Crnom moru.
Četiri rakete u rano jutro uskršnjeg ponedjeljka pogodile su Lavov, grad na zapadu Ukrajine, stotinjak kilometara udaljen od granice s Poljskom. Tri su, kažu, pogodile vojna skladišta, a jedna garažu. Kako javlja reporter HRT-a Miro Aščić, raketa je pogodila vulkanizersku radionicu pa zaključuje da joj je očito cilj bio željeznička pruga koja se nalazi svega nekoliko metara dalje. Dodaje da se iza radionice nalazi i hotel za koji ukrajinske vlasti tvrde da su u njemu smještene izbjeglice s istoka Ukrajine.
Hotel se nalazi među zgradama koje su teško oštećene u napadima, rekao je gradonačelnik Lavova Andrij Sadovji. On je potvrdio najgore, u ponedjeljak je nasilno prekinut život sedmoro ljudi, a još 12 je ranjeno. Oštećeno je i uništeno oko 40 automobila. "Neprijatelj nas želi uništiti kao naciju. Imamo samo jednu opciju - boriti se", rekao Sadovji i dodao kako "ukrajinsku vojski čini 40 milijuna ljudi".
"Ovaj rat je demokracije i totalitarizma", istaknuo je i optužio Rusiju za genocid nad Ukrajincima. "Njima ništa nije sveto", rekao je na konferenciji za novinare koju je održao s guvernerom Lavovske oblasti Maksimom Kozickim.
"Noćna mora rata sustigla nas je čak i u Lavovu", konstatirala je tužno za agenciju Associated Press 47-godišnja Ljudmila Turčak iz Harkiva, koja je u gradu našla pribježište sa sebe i dvoje djece. "Ne postoji više nigdje u Ukrajini gdje se možemo osjećati sigurno", dodala je.
Rakete na grad ispaljene su, tvrde ukrajinski dužnosnici, iz aviona iz pravca Kaspijskog mora.
Lavov je grad s oko 740 tisuća stanovnika u koji od početka ruske invazije pristižu ukrajinske izbjeglice sa svih strana zemlje. Veliki dio ih se željeznicom, autobusima i osobnim vozilima prebacivao u europske zemlje. U Lavov je pristizala i humanitarna pomoć iz Europe odakle se distribuirala u ostatak zemlje, bio je i još uvijek je utočište za veliki broj novinara i diplomata.
Inače, povijesna jezgra grada je pod zaštitom UNESCO-a, a zbog velikog broga spomenika kulture mnogi kažu da je Lavov grad muzej na otvorenom. Bio je središte austrougarske Galicije, a ta provincija spadala je pod Poljsku.
Rusi su grad zauzelu početkom Prvog svjetskog rata, no ubrzo je ponovno potpao pod Austro-ugarsku da bi pred kraj rata 1918. bio proglašen glavnim gradom Zapadnoukrajinske republike. Ipak, Drugi svjetski rat dočekao je u sastavu Poljske pa je podjelom zemlje između Hitlera i Staljina nakratko pripao Sovjetskom Savezu. Po kršenju sporazuma o podjeli, okupiraju ga nacisti i manje je poznato da je u Lavovu postojao treći po veličini židovski geto u Europi. Tek 1944. godine Lavov ponovno je pod sovjetskom vlašću.
Na turističkim stranicama koje ga promoviraju ističe se podatak da je poznat i kao festivalski grad te da jedan od najboljih europskih jazz festivala, Leopolis Jazz Fest, svake godine u lipnju mami preko 100 tisuća posjetitelja. Isto tako u njemu se odražava jedan od najpoznatijih festivala za ljubitelje indie scene, Yoga Music Fest...
Danas Lavovom zavijaju sirene za uzbunu i vozila hitne pomoći.