StoryEditorOCM
ForumPREPUŠTENI SAMI SEBI

Mnogi stari i nemoćni u najgore su vrijeme ostali bez svojih ‘dobrih vila‘: Dosta je šta ne možemo nigdi od korone, a sad nam više nema ko ni ruku dat

Piše Mirela Goreta/SD
26. siječnja 2021. - 15:16
Silvestar Mladina jedan je od onih koji su ostali bez potrebne pomoći u kući i oko kuće Ante Čizmić/Cropix

U najgore vrime su napravili pauzu, virujte mi. S obziron na koronu, zimski period i sve skupa. Pomoći neman od jedanestog miseca. A to van je, moran to reć, jedna idealna obitelj. Koliko gospođa Snježana, toliko njen muž Drago koji mi pomaže oko fizičkih radova.

Drago mi drva ispila na terenu, doveze svojin traktorom, iscipa i složi ispred kuće. A Snježana za to vrime sredi kuću. Šta ću?! Grijat se moran. A tko će platit tu pustu struju - priča nam umirovljenik Silvestar Mladin (78), posljednjih jedanaest godina stanovnik Drvenika Velog, otoka s trgovinom i poštanskim uredom, te restoranom koji radi samo ljeti.

Nakon što je živio u Splitu i Solinu, radio u "Dalmacijaturistu" i "Jadrantransu", pa ostatak radnog staža stekao na carini, preselio se na Drvenik. Veliki. I kad mu je, nažalost, preminula supruga, postao samac. Djeca žive u Solinu i Splitu, gdje rade i imaju svoje obitelji. I zato mu Snježanine zlatne ruke, a i supruga joj Dragana Tomića, puno znače.

Njezinu je pomoć u kući dobio zahvaljujući programu zapošljavanja žena "Zaželi” financiranom iz Europskog socijalnog fonda, no proteklih nekoliko mjeseci, kao što reče Silvestar "u najgore doba", bez nje i ostao. Dok se ne 'zavrti' druga faza projekta. A to bi moglo potrajati mjesecima...

Otočni meštar

Silvestar je dijabetičar, dvaput dnevno uzima inzulin. Svakodnevno ruča kod rođaka, za doručak i večeru se pobrine sam. Evo sinoć je, kaže nam, jeo malo kupusa lešo i jedno jaje. "Nije to meni problem skuhati", živahno će stanovnik otoka bez ikakva zdravstvenog djelatnika.

Nekoć su na Drvenik Veli dolazili i liječnica i medicinska sestra. Više ih nema. Sada liječnica u Trogiru otočnim pacijentima propiše lijekove, a kako uvijek netko ide na kopno, pokupi i lijekove sumještanima.

- S obziron na koronu tri miseca nisan vidija dicu. Mogu nafrkat ako to dobijen. Zato ne putujen trajekton. Ali dobri ljudi mi donesu lijekove. Snježana i Drago i sada uskaču, kad god šta triba. A ne dobiju plaću za to. Ima i onih koji mi reču: ”Neman vrimena”. Znate kako je, ima svakakvoga svita. Ali uvik se nađe neka dobra duša - ne ljuti se Silvestar, dok s prijateljem Dragom hitrim korakom grabi prema svojoj kući kako bi pozirali pred urednom gomilom iscijepanih drva za ogrjev. Sve je to Dragina zasluga.

Nakon rata doselio je u Split iz Konjica da bi se potom sa suprugom (djeca su ostala živjeti u Splitu) nastanio u kućici na Drveniku Velom. Zbog problema sa zdravljem nije u mogućnosti raditi, a kako zna sve i svašta napraviti i popraviti prometnuo se u pravog otočnog meštra. Snježanina plaća iz programa "Zaželi" bio im je jedini stalni prihod.

- Ima tu još ljudi kojima treba dati ruke... Evo, upravo sam jednoj gospođi riješio problem sa sifonom. Ljudi ovdje nisu siromašni, ali nemaju fizičke snage za obavljanje nekih poslova poput cijepanja drva - u hodu nam objašnjava Drago.

image
Drago Tomić i dalje pomaže susjedu iako je program 'Zaželi' zapeo u birokraciji i naknade debelo kasne
Ante Čizmić/Cropix

Silvestar kaže kako ih zimi na otoku boravi tek stotinjak. No, zbog korone se nastoji što manje družiti, pa ga najteže stiska samoća.

- Šetan što više ne mogu, radi šećera. Ali grubo je, u četiri ure padne mrak. Sam, tuga... Hobi su mi križaljke, uzmen i rješavan. Ne okrenen se, a prošla ura vrimena - opisuje svakodnevicu, pa opet vraća na priču o Draginoj Snježani. Žao mu je što je nismo upoznali i sami uvjerili kakva je to žena. Morala je u Split, obići unuke...

Zeleno svjetlo​

- Je l' vi meni virujete da ja Snježani dan karticu da mi ide dignit lovu u Trogir?! Toliko povjeranja iman u nju. Druga mi neće u kuću ući. Samo Snježana. To je žena za očistit samo takva. Ali samo mi nemoj dirat onako kako san ja namistija. Dobro je poslušala. Kad čisti, makne neku stvar i vrati je na svoje misto. Onda ja znan di mi je šta. I sad mi dolazi pomoći, bez obzira šta nema plaću - hvali svoju gerontodomaćicu Silvestar, jedva čekajući da druga faza projekta "Zaželi" ponovo zaživi na njegovu otoku kako bi je češće mogao viđati u vlastitom domu.

Koliki je interes jedinica lokalnih (regionalnih) samoprava i udruga za program "Zaželi" (namijenjen zapošljavanju žena u nepovoljnom položaju na tržištu rada, s naglaskom na žene starije od 50 godina, žene s najviše završenom srednjom stručnom spremom, žene s invaliditetom, žene žrtve trgovanja ljudima, liječene ovisnice, žene žrtve obiteljskog nasilja, beskućnice), svjedoči i aktualna obavijest Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike o obustavi poziva za njegovu drugu fazu.

"Poziv se obustavlja s obzirom na to da su zahtijevani iznosi bespovratnih sredstava dosegli 120 posto ukupno raspoloživog iznosa zbog čega svi projektni prijedlozi predani unutar razdoblja u kojemu je poziv obustavljen (od 13. siječnja do 13. travnja) neće biti uključeni u postupak dodjele te ih se neće uzeti u razmatranje u slučaju ponovnog otvaranja poziva.''

Oni koji su pak na vrijeme prijavili projekt i dobili zeleno svjetlo za sredstava moraju se naoružati strpljenjem. I čekati... Jednoj je općini u šibenskom zaleđu prethodni ugovor istekao još 1. listopada (program je trajao dvije godine), a za novi su se prijavili u kolovozu. Tek sredinom prosinca dobili su potvrdu da je im je program dobar, pa sada čekaju i odluku kako bi, kad ona stigne, potpisali ugovor, imenovali voditelja projekta i krenuli s natječajem za zapošljavanje žena čija će plaća iznositi oko 3200 kuna.

Sličnih smo se priča naslušali i na drugim adresama. Procedura je prespora i traje, potvrdili su nam sugovornici iz više općina i udruga s kojima smo razgovarali, to više što projekt zahtijeva i pripremu i edukaciju žena, pa i to odnosi vrijeme. Žene zbog tih dugih stanki nastoje pronaći nove poslove, a korisnici, nakon stečene navike, isto to razdoblje ostaju bez njihove usluge.

- Sad je sve opet na obitelji, susjedima... Korisnici stalno zivkaju u općinu, ali ima i žena koje ih i dalje posjećuju na svoju ruku. Operativno je država spora. Problem je što su zaprimili hrpu prijava, pa su zatrpani i ne stignu ih obraditi - kažu nam. U jednoj općini nadomak Splita upravo završava prva faza programa "Zaželi" - sadašnji korisnici ostaju na čekanju, a žene će primati naknadu sa zavoda za zapošljavanje. U toj su obalnoj jedinici lokalne samouprave na vrijeme aplicirali za novi ugovor prema kojemu će sada svaka žena umjesto o četiri brinuti o šest korisnika. Samo se nadaju da procedura neće potrajati.

- Bez obzira što žene više ne rade prođe još nekoliko mjeseci dok se pošalju završna izvješća o projektu, jer je EU procedura dosta komplicirana. A projekt je zapravo fizički gotov. I onda nova prijava, nova papirologija... Procedura je troma, projekti bi se, ako je ikako moguće, trebali nadovezivati jedan na drugog ako već imamo osigurana sredstava iz EU fondova - primjećuju navodeći kako se nova faza projekta "Zaželi" odobrava samo na godinu dana.

- A pola godine ćemo čekati. I godinu dana će proći dok ste rekli keks. Trebalo bi raditi dugoročne planove, da se projekti mogu provoditi kontinuirano, da se usluga pruža trajno - upućuju nadležne.

I Jozefina Kranjčec, predsjednica Hrvatskog saveza udruga osoba s tjelesnim invaliditetom (HSUTI) smatra kako je država, kao u mnogočemu, i u ovom slučaju prespora, ali podsjeća i na jednu važnu činjenicu.

image
Jozefina Kranjčec predsjednica Hrvatskog saveza udruga osoba s tjelesnim invaliditetom
 
Ranko Šuvar/CROPIX

- Projekt i projektno financiranje nije nikakva obveza ničega. Sve što financiraju naša ministarstva iz europskog novca nije ostvareno pravo, to je privremena usluga. I oni su toga svjesni. Kad završe posao, u svom tempu, to ide dalje. A to što stari ljudi ostanu nekoliko mjeseci bez usluge je drugi par čarapa. Kontinuiteta nema - govori Kranjčec, dodajući kako ih korisnici toliko i ne zovu koliko žene 50+ koje željno iščekuju posao. Svjesna je, a to i ne krije, kako u ovoj priči ima i zlouporaba, pa je u više navrata podsjećala nadležne u Ministarstvu financija o potrebi za nadzorom.

Prijevare

- Događalo se da je nekakva lijeva udruga dobila sredstva za projekt od dva milijuna kuna i zaposlila dvadesetak žena. I onda im kaže: "Sad nađite četiri domaćinstva sa starijim osobama gdje ćete pružati uslugu". A žena pametna, pa napiše svoju mamu, svekrvu, kumu i susjedu, a ne radi nigdje. I dobije plaću. E, to smo mi, prevarili bi i svog ćaću kad bi mogli - razočarano će Jozefina Kranjčec. Smatra i kako je potrebno uvesti cenzus, jer ne može, primjerice, bračni par, koji zajedno ima 12.000 kuna penzije, ući u program "Zaželi" samo zato što je prošao 65 godina.

- To nije u redu, to trebaju dobiti stari i nemoćni ljudi koji imaju mirovinu do 2000 kuna i vode uistinu bijedan život. Ja to u svojoj udruzi kontroliram, koliko sam u mogućnosti. Svakoj sam ženi napravila tabele gdje ide, kad ide, kad je gablec i sl. I sve se zna. Mora biti osmosatno vrijeme i onda se lijepo zna kad žena treba biti kod kojeg korisnika. Do sad su svi malo varali, a sad će se, po novome, trebati dostaviti i imena korisnika i njihovi OIB-i, pa će toga biti manje. Ali opet će biti malverzacija - ne sumnja Jozefina Kranjčec, navodeći kako država ima problem i s kadrom koji radi na EU projektima.

- U Hrvatskom zavodu za zapošljavanje se trude, ali ih je u tom odjelu malo. Ljudi dođu to raditi i odu jer je to preteško raditi. Tko nije vodio neki naš nacionalni projekt taj se utopi u projektu Europskog socijalnog fonda. Mogu se ta izvješća napraviti i ovako i onako, ali onda vam se dogodi da zbog nepotpunih ili krivih podataka dobijete mail: "Molimo povrat 130.000 kuna na naš žiro-račun". I što se dogodi?! Predsjednik udruge se objesi jer nema tih 130.000 kuna, a voditelj mu to nije radio kako treba. To je katastrofa - kaže predsjednica Hrvatskog saveza udruga osoba s tjelesnim invaliditetom. No, slaže da bi projekte trebalo biti u mogućnosti prijaviti barem pola godine ranije kako ne bi bilo stanki.

- Ista stvar se događa sa svim EU projektima, ako od 120 bodova ostvarimo 119 oni nam ga vrate, a za godinu dana dobijemo po prstima kako smo povukli premalo sredstava iz EU fondova. E, to mene ždere - uzbuđeno će Jozefina Kranjčec.

Olga Racetin(72), Trogir: Grubo je bez pomoći


- Lipo je bilo, Snježana je vridna žena. Došla je kad god je tribalo. A sad?! Čujte, grubo je... A kad netko dođe, pa nešto napravi, pa lipo popričate, sve je to drugačije - govori nam slabovidna Trogiranka Olga Racetin (72), koja od studenog više nema redovitu uslugu programa "Zaželi". Ali njezina joj Snježana, uz brižnoga sina, i sada uskoči kad nešto treba.

- Volila bi da mi, ako je moguće, Snježana ponovo počne redovno dolaziti. Uvijek netko dobro dođe, da pomogne na bilo koji način, iako nekad i sama pođem platiti račune. Ali sve je to teško kad ne vidim dobro. A moram izaći radi cirkulacije.

Zlata Veselić(78): Padnem, ako uspijem, nazovem pomoć...


- Marijana mi ne dolazi već nekoliko mjeseci. Rekli su mi da je istekao projekt... Puno mi je značila njena pomoć. Operirala sam dva kuka još 2009., sad mi se čini da ću opet morati uzeti barem jednu štaku, jer nekad malo zapnem - potužila nam se Zlata Veselić (78), koja je cijeli radni vijek radila kao trgovac u kutinskoj robnoj kući. Živi sama, članica je nekolicine kutinskih udruga, još pomalo i vozi automobil. No, teško joj se sagibati...

- Puno znači ta žena kad je čovjek bolestan. Dobra mi je bila Marijana, počistila bi, oprala sve, ma i viseće u kuhinji. Nemam riječi... A sad to radim sama. Pa padnem i svašta. Dignem se nekako, pa mobitelom pozovem susjedu Zoru. Odem nekad i u nabavku, napravim si zalihe. Ipak je sad hladno, bojim se ići van da se ne poskliznem. I račune nekad odem platiti sama ili mi ode susjeda - kaže gospođa Zlata.

Grije se na plin, a nekoć joj je Marijanin muž znao posjeći drva za ogrjev.

- A ona bi uvijek s vrata viknula:"Je l' trebaš kruh? Je l' trebaš ovo, ono...?" - prisjeća se kutinska umirovljenica. Njezina je Marijana, čuje, već dobila posao u nekoj udruzi pri crkvi. Nije mogla više čekati državu kako bi se vratila Zlati.

Planirano zapošljavanje 6000 žena


"U okviru poziva 'Zaželi II' ukupne vrijednosti 736 milijuna HRK zasad je pristigla 491 projektna prijava, od kojih je 21 povučena ili je zaprimljena dok je na snazi bila obustava. Od preostalih 470 prijava, kod 179 njih je prijavitelj jedinica lokalne (regionalne) samouprave, a kod 291 prijavitelj je neprofitna organizacija.

U usporedbi s fazom I poziva 'Zaželi' u okviru koje je ugovoreno 322 projekta, od kojih je 192 jedinice lokalne (regionalne) samouprave i 130 neprofitnih organizacija, osjetan je porast broja neprofitnih organizacija u ulozi prijavitelja na ovaj poziv", kažu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

Pri tom navode da s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje, Posredničkim tijelom razine 2, ulažu znatne napore kako bi se u što kraćem roku okončao postupak za što više zaprimljenih projektnih prijedloga.

"Slijedom vrlo dobrih iskustava u okviru faze I i u okviru faze II poziva 'Zaželi' planirano je zapošljavanje više od 6000 žena koje će raditi na poslovima potpore, podrške i brige za oko 36.000 krajnjih korisnika i to u njihovim kućanstvima. Svaka zaposlena žena pruža potporu i podršku za najmanje šest krajnjih korisnika", navode u ministarstvu.

25. travanj 2024 01:48