StoryEditorOCM
ForumPRESICA MINISTRA

Medved o aferi ‘Mreža‘: ‘S gnušanjem odbijam pokušaj da me se dovede u kontekst koruptivnih radnji‘

Piše Vijesti SD
14. prosinca 2023. - 14:54

Ministar branitelja Tomo Medved komentira aferu Mreža, zbog koje je smijenjen ministar gospodarstva Davor Filipović, a u kojoj se pojavilo i njegovo ime.

Ministar je najprije govorio o sjednici Odbora. Kaže kako se već dugo provlači pitanje potpore RH logorašima srpskih koncentracijskih logora te da se na ovu temu podnijelo detaljno izvješće i da su članovi Odbora sve primili na znanje.

“Zbog osjetljivosti tematike, sjednica je bila zatvorena. Ono što je bitno, članovi Odbora primili su sve informacije”, rekao je, prenosi N1.

O izjavama Marina Vlahovića, koji je na HRT-u izjavio da ga je Medved pokušao potkupiti, ministar kaže:

“Današnji mediji na tragu su onoga o čemu sam i sinoć govorio. Možemo još jednom ustvrditi da je ovdje posrijedi korumpiran oblik dijela medija, oporbene stranke Most i bivšeg savjetnika bivšeg ministra. Što se tiče izrečenog u emisiji ‘Otvoreno‘, 2021., tijekom sanacije posljedica potresa u Petrinji, imao sam kontakt s tim novinarom isključivo s ciljem poziva na objektivno izvještavanje o naporima koje činimo, kako bi pružili potporu stradalima u potresu.

S gnušanjem odbijam svaku moguću sumnju da je posrijedi bilo kakav oblik nekakvog korumpiranog pristupa, bilo kakvo financiranje, bilo kakva pogodovanja bilo kome. Ponavljam, naš kontakt bio je usmjeren isključivo s ciljem, kao što sam to činio prema svim medijima, s pozivom na objektivno izvještavanje javnosti o onome što činimo”, rekao je Medved i dodao kako je sve odluke donosio u okviru Stožera. Ponavlja kako s gnušanjem odbija svaki pokušaj da se njega osobno ili Stožer dovodi u kontekst bilo kakvih koruptivnih radnji.

‘Nikakvih drugih aranžmana nije bilo‘

Medved kaže kako je ovo programski nasrtaj mosta na Vladu.

“Ovaj pokušaj uvlačenja Ministarstva branitelja je neosnovan, netočan i neprihvatljiv. Ministarstvo branitelja je resor koji skrbi o najranjivijoj populaciji, organizira obljetnice naših pobjeda, u određenim prilikama plaća in memoriam objave ili tekstove u svjetlu sjećanja na hrabre branitelje ili žrtve. Nikakvih drugih aranžmana nije bilo. Nestvaran je pokušaj ili insinuacija gdje taj novinar iznosi da ne zna je li Ministarstvo dogovaralo aranžmane s novinarima. To je potpuna izmišljotina, s gnušanjem odbijam. Spomenut je i kontekst mene i gradonačelnika Petrinje koji je osuđen za neka djela. Ako je imao saznanja, kako kaže dijela ljudi oko mene, očekujem da podnese prijavu”, kaže.

Ministar uvjerava da je sve o čemu je razgovarao s novinarima bilo transparentno i da nema ni tračka sumnje u to.

“Apsolutno ništa”, kaže ministar na pitanje je li nešto dobio zauzvrat, nakon tih poziva na “objektivno izvještavanje”.

“Možda ima poveznica s onim što sam jasno rekao, da je Most taj koji je korumpiran i da je ovo afera Mosta”, kaže dodajući kako se moglo vidjeti u medijima kontinuiranu prepisku Nikole Grmoje i tog novinara, a samo nekoliko sati kasnije njega se pokušalo dovesti u vezu s koruptivnim djelatnostima da bi se skrenulo pozornost s Mosta.

“Bitna je činjenica da su tijela progona uključena, strpimo se i čekajmo daljnje aktivnosti”, kaže, a prenosi N1.

“Ja sam bio u Dnevniku HRT-a i izravno rekao da je ovo afera Mosta”, kaže na pitanje zašto je baš on u središtu Vlahovićevih optužbi, a ne neki drugi ministar. Upozorava još jednom na povezanost Grmoje i novinara “s ciljem nanošenja štete Vladi”.

‘Financiranje nekih opskurnih projekata‘

Na daljnja pitanja o plaćanju sadržaja u medijima, Medved ponavlja kako njegovo ministarstvo u takve sadržaje ulaže vrlo skromna sredstva i da je to ograničeno na in memoriam objave ili sjećanja na žrtve ili branitelja.

“Bitno je imati na umu činjenicu da je ovo pokušaj nečeg što je egzaktno bilo kriminalna radnja i iz čega se vidi da je bilo toliko otvorene komunikacije o nekim pogodovanjima o povratku sredstava. Jako je ružan i neprihvatljiv pokušaj povezivanja Ministarstva i onoga što mi činimo i onoga što je bilo u odnosu između dijela medija i bivšeg savjetnika bivšeg ministra”, kaže Medved.

Podsjetimo, novinar koji je sudjelovao u otkrivanju afere, Marin Vlahović, u srijedu je na HTV-u spomenuo i Medveda.

“Pa ja bih se usudio reći da cijela ova Vlada Andreja Plenkovića u tom smislu, u odnosu prema medijima, izrazito koruptivna. Moji prvi kontakti koji su bili preko gospodina Marka Ljubića s potpredsjednikom Vlade Tomislavom Medvedom, koji je molio, de facto, da prestanem komentirati njega u nekim svojim postovima i nudio je neki način suradnje. Tad se radilo o nekim financijskim aranžmanima i trenutno nisam ni pisao, nisam radio ni na Mreži.

To je bilo nakon potresa na Banovini. I tad, pošto sam istraživao tamošnje malverzacije, koje su i dovele do toga da je gospodin gradonačelnik Dumbović optužen i da su istrage neke inicirane. Nažalost, to je samo mali dio kriminalne materije koja se tamo dogodila. Dio ja povezujem i s krugom ljudi oko gospodina Tomislava Medveda, potpredsjednika Vlade. Ja sam mu rekao neke apsurdne kriminalne stvari koje se tamo odvijaju i on ništa nije poduzeo. Ali ono što sam kasnije saznao, da i Ministarstvo branitelja financira neke opskurne medijske projekte, tiskovine koje nemaju puno veze. Vraća li se dio tog novca nekome ili ne, ja ne znam”, rekao je Vlahović u srijedu navečer na HTV-u.

U četvrtak se oglasilo Ministarstvo branitelja koje “najoštrije demantira lažne, manipulatorske i neosnovane tvrdnje”.

03. svibanj 2024 23:01