Antara Foto/Muhammad Bagus Khoirunas / via REUTERS
Najmanje 168 osoba poginulo je, a 745 je ozlijeđeno nakon što je cunami pogodio obale Sundskog prolaza u Indoneziji, objavili su u nedjelju vladini dužnosnici , prenosi Jutarnji.hr.
U agenciji za upravljanje hitnim situacijama kažu da su oštećene stotine zgrada. Nagađaju da je mogući uzrok tsunamija klizanje morskog dna nakon erupcije vulkana Krakatau, prenose svjetske agencije.
Tisuće stanovnika evakuirane su na viši teren. Broj nestalih zasad je nepoznat.
Na televizijskim snimkama vide se trenuci kada je vodeni val udario plažu i stambene četvrti Pandeglanga na Javi povlačeći za sobom žrtve, krhotine, stabla i komade metala.
Sundski prolaz između Jave i Sumatre povezuje Javansko more s Indijskim oceanom.
U agenciji ističu da će broj žrtava cunamija, koji se na obale prolaza obrušio u subotu u 21:30 sati po lokalnom vremenu, vjerojatno rasti.
Sutopo Purwo Nugroho✔@Sutopo_PN
Pantauan udara daerah terdampak tsunami di Pantai Kalianda Kabupaten Lampung Selatan. Korban dampak tsunami di Lampung Selatan per 23/12/2018 pukul 13.00 WIB: 35 orang meninggal duniq, 115 orang luka dan 110 unit rumah rusak. Pendataan masih dilakukan.
Smrtni slučajevi prijavljeni su u regijama Pandeglang, Lampung i Serang. Samo u Lampungu moglo bi se raditi o stotinama mrtvih, javljaju reporteri s terena.
Među najpogođenijim područjima je popularno ljetovalište Tanjung Lesung.
Uoči cunamija nije bilo nikakvog upozorenja.
Na društvenim mrežama pojavile su se snimke s koncerta benda 'Seventeen', koji je nastupao pred zaposlenicima lokalne elektrodistribucijske kompanije u jednom šatoru na plaži. U jednom je trenutku u šator prodro ogromni val i razorio pozornicu te izazvao paniku među ljudima prema kojima je voda počela nositi opremu i instrumente, ali i članove benda.
Video: Kako je nalet cunamija nenadano prekinuo rock koncert
Iz benda su kasnije objavili priopćenje u kojemu stoji da su njihov basist i menadžer pronađeni mrtvi, dok su troje članova benda i supruga jednog od njih nestali.
Na pogođenom području bilo je i mnoštvo stranih turista.
- Fotografirao sam vulkan kada sam uočio da prrema plaži stiže ogroman val. Dao sam se u trk, napisao je Norvežanin Øystein Lund Andersen, koji se na svojem Facebook profilu predstavlja kao fotograf i vulkanski entuzijast.
- Prvi val se zaustavio 15-20 metara od obale, ali drugi je već došao do hotela u kojem sam odsjeo. Uspio sam s obitelji otamo pobjeći kroz šumu na više područje. Stigli smo do jednog sela u kojem su nam mještani bili od velike pomoći. Srećom, prošli smo bez ozljeda, dodao je.
Antara Foto/Muhammad Bagus Khoirunas / via REUTERS
Pripadnici Crvenog križa izašli su na lice mjesta i tragaju za žtvama pod ruševinama srušenih i oštećenih kuća i zgrada.
Stručnjaci analiziraju je li cunami pokrenuo Anak Krakatau, vulkanski otok u Sundskom prolazu.
U rujnu ove godine više od dvije tisuće ljudi stradalo je nakon snažnog potresa u neposrednoj blizini indonezijskog otoka Sulawesi i tsunamija koji je zapljusnuo grad Palu.
REUTERS
Indoneziju često pogađaju potresi budući da se nalazi na Vatrenom prstenu, liniji čestih potresa i vulkanskih erupcija koja gotovo u potpunosti prati liniju obala Tihog oceana.
U proteklim se mjesecima često izvještavalo o pojačanoj aktivnosti vulkana Anak Krakatau (dijete Krakataua), navodi BBC.
Iz indonezijske geološke agencije izvijestili su da je vulkan u petak eruptirao i da je erupcija trajala dvije minute i 12 sekundi, stvarajući oblak pepela visok 400 metara.
Preporučili su da se zabrani približavanje krateru na udaljenost manju od dva kilometra.
REUTERS
BASARNAS / via REUTERS
BASARNAS / via REUTERS
Antara Foto/Muhammad Bagus Khoirunas / via REUTERS
Antara Foto/Basarnas / via REUTERS
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....