StoryEditorOCM
Forum‘NISU ZNALI...‘

Dr. Ivić je očajan: Prijeđemo li ove brojke, slijedi nam propast. ‘Igrači ruskog ruleta‘ sada očajnički traže pomoć, a tek nam slijedi val zaraženih na dočeku Nove godine

Piše Ivica Marković/SD
9. siječnja 2022. - 17:53

U splitskom su KBC-u u jednom trenutku na liječenju imali 211 pacijenata oboljelih od Covida, pa je popunjenost "korona" kapaciteta dosegla vrtoglavih 91 posto.

Kakvo je zaista stanje i radi li se o tako uznemirujućem postotku pitali smo s izv. prof. dr. sc. Ivu Ivića, predstojnika Klinike za infektologiju KBC-a Split i prvog čovjeka Covid centra na Križinama.

- Taj postotak nije daleko od istine, ali mislim da se ipak radi o nekih 80 posto popunjenosti. Jučer smo imali na liječenju 216 pacijanata i mislim da bolnica može koliko-toliko normalno funkcionirati sa do 250 hospitaliziranih Covid pacijenata. Nakon te brojke, sve vodi u propast, odnosno bolnica će biti paralizirana i tada imamo potrebu isprazniti kompletnu bolnicu na Križinama i u nju smještati samo Covid oboljele. A, gdje ćemo tada sa ostalim bolesnicima? - pita se dr. Ivić.

"Napad rijeke necijepljenih" nije jenjavao cijeli protekli tjedan, tek je u subotu zabilježen određeni pad i to prvenstveno u hitnoj službi Klinike za infektologiju.

image
Ante Cizmic/CROPIX
Ante Cizmic/Cropix

- Do subote smo dnevno pregledavali "rijeku necijepljenih igrača ruskog ruleta", koja očajnički traže pomoć, nakon što su "sami sebi pucali u glavu". Cijeli tjedan je ta brojka bila oko sto, a u subotu je nešto pala i bila je 70-tak ljudi u danu. Istovremeno, nakon nekoliko dana, što smo na infektologiji dnevno hospitalizirali po 14, 15 novih pacijenata, prošli smo tjedan, gotovo svaki dan na liječenje ostavljali njih 20 i više, kazuje dr. Ivić.

Zanimalo nas je i koja im populacija najviše dolazi po pomoć.

- Radi se uglavnom o populaciji 70 plus, ali ima i mlađih osoba i svi su oni necijepljeni. I kada pokušavamo saznati razloge njihovog necijepljenja, njihovi odgovori su zastrašujući. Tako mlađi ljudi u pravilu govore "nisam znao da je to ovako teško oboljenje" i to im je opravdanje što se nisu cijepili. A, stariji, oni u pravilu odgovaraju "imam puno kroničnih oboljenja pa sam mislio kako će mi cijepljenje izazvati nuspojave". To su skroz iracionalna objašnjenja, jer bi im upravo cijepljenje pomoglo da teško ili teže ne obole, kazuje dr. Ivić.

image
Josko Ponos/CROPIX
Josko Ponos/Cropix

Osim pacijenata zaražavaju se i djelatnici infektologije...

- Imamo "ispadanja" naših zaposlenih, što i nije čudo, jer su ljudi stalno u kontaktu sa Covidom ili blizu njega. Bit će još takvih "ispadanja" i sve je dobro dok ih možemo nadoknaditi sa drugim bolničkim djelatnicima. Ovaj soj omikron se puno lakše i brže širi i bojim da se da omikron neće biti tako blaga bolest za starije necijepljenje sugrađane, a stvoriti će i još veći pritisak na bolnicu, kazuje dr. Ivić.

Zašto bi pritisak omikrona, koji je okarakteriziran kao lakše oboljenje od delte, izazvao veći pritisak na bolnicu, zanimalo nas je.

- Upravo zbog tog njegovog širenja koje je mnogo brže. Sada ćemo u manje dana imati više pacijenata, nego kada je to bio slučaj sa deltom, koja se sporije širila. Možda će teških bolesti i smrti od omikrona, u konačnoj brojci, kada se jednom podvuče crta, biti i manje, ali će zato u puno kraćem vremenu puno više ljudi tražiti pomoć u bolnici, kazuje dr. Ivić.

Za kraj, nas je zanimalo predviđanje našeg sugovornika za slijedeće dane, ako se zna da ovi koji sada "posjećuju" bolnicu "plaćaju" danak okupljanjima i proslavama Božića.

- Da, to je sada njihovo vrijeme, jer je od Božića prošlo nešto više od dva tjedna, a zna se da je toliki vremenski period potreban da se oboljenje pogorša. Slijedeći dani su neizvjesni, a tek će nam za otprilike pet do sedam dana početi pristizati oni koji su se zarazili na proslavama dočeka Nove godine. Samo nam preostaje nada da takvih neće biti puno, zaključuje izv. prof. dr. sc. Ivo Ivić.

02. svibanj 2024 10:26