StoryEditorOCM
ForumŽELI VRATITI FOKUS

Capakova zamjenica Marija Bubaš: Platforma za cijepljenje funkcionira, sve prijavljene cijepit ćemo dok trepneš okom

Piše PSD
2. svibnja 2021. - 20:59

RTL-u Danas gostovala je koordinatorica za cijepljenje HZJZ-a Marija Bubaš.

Je li platforma u potpunosti profunkcionirala? Jesu li konačno povezane sve baze i podaci? Koliko se građana prijavilo za cijepljenje prema posljednjim podacima?

- Na toj platformi je prijavljeno nešto više od 200 tisuća ljudi. Činjenica je da je važno informirati ljudi. Ali čini mi se da je u ovom trenutku fokus negdje posve drugdje. 

Funkcionira li sada platforma potpuno?

- Da, platforma funkcionira. To je toliko reciklirana tema da više ne znam što bih rekla osim da ponovnim što sam rekla i jučer, a i sada. Fokus je potrebno vratiti na najbitniji segment života i najvažniji javnozdravstveni interes, a to je cijepljenje. I to je ta činjenica koja biva prikrivena sa ovom šumom informacija koje su, možda, građanima zanimljive, ali za njihov život i očuvanje života i zdravlja i povratak na staro, što bismo svi htjeli i ponavljamo kao mantru godinu i pol dana, cijepljenje je znatno manje rizično od zaraze Covidom-19. Cjepivo je najbitniji i najbrži i najsigurniji povratak na staro. 

Mogu li se svi koji još nisu bili na cijepljenju, a trebali su jer u prioritetnim skupinama, računati na poziv nakon prijave na platformu ili moraju čekati poziv svog liječnika? 

- Postoji nekoliko kanala za prijavu i svi su aktivni i niti jedan ne isključuje drugi. Hrvatska je, za razliku od nekih nama ne tako dalekih zemalja koje su članice EU, dobro odmaknula u cijepljenju rizičnih skupina. I dok se nama neki uzori trnutno cijepe dobv 70+, mi smo završili tu drugu fazu. U kontaku sa kolegama na terenu i županijskim zavodima danas sam doznala da je druga faza na izlazu, a neki su s njom i završili i kreću cijepiti treć fazu, znači radno-aktivne i mlađe dobne skupine. 

Koliko ljudi predviđate da bi se sljedećeg tjedna trebalo cijepiti? Koliko se otvara novih punktova?

- Imamo pregršt punktova koji su bili aktivni koliko je bilo cjepiva. S obzirom da će sada dolaziti veće količine cjepiva, onda će i ti punktovi biti aktivirani, a cijepit će se, ako bude potrebno i svih sedam dana u tjednu. Bude li dovoljno onih koji su zainteresirani za cijepljenje. Molim građane da se prijave na bilo kojoj od postojećih kanala, ili u call centre županijskih zavoda ili na 0800 0011 ili liječnicima obiteljske medicine ili na platformu Cijepise. 

Imali smo dnevni rekord od 40 tisuća cijepljenja u četvrtak. Koliko bi mogli i trebali da procijepimo više od polovice stanovništva do kraja lipnja?

- Odgovor na to pitanje je matematički jednostavan, ali baš i nije tako jednostavan. To je nekakvih novih oko milijun cijepljenja, ali moramo računati da određeni broj ljudi mora primiti i drugu dozu. Nešto je malo kompliciraniji izračun, ali mi ćemo to stići ako budemo imali dovoljno ljudi koji su zainteresirani. Nije problem cijepiti one koji su prijavljeni. I to će se ostvariti dok trepneš okom. 

Znači nije problem u kapacitetu sustava nego u interesu ljudi?

- Problem nije uopće u kapacitetu sustava zato vas molim da ako možemo pozitivno pričati o cijepljenju jer je to esencijalno. Riješiti se ovoga (pokazuje na masku)

Što je s drugom dozom - tko će ju dobiti, a tko ne? Hoće li oni koji su bili zaraženi kornavirusom primiti samo jednu dozu?

- Situacija je podijeljena na dvije različite okolnosti. Imamo osobe koje su zaražene koronavirusom i koje su preboljele unutar šest mjeseci i sada primaju jednu dozu. Po najnovijim spoznajama, zasad je preporuka da se osobe koje su preboljele koronavirus cijepe jednom dozom. 

Ako je to unutar šest mjeseci?

- Pa da. Ako je osoba preboljela koronavirus prije godinu dana onda je preporuka cijepit se regularno s dvije doze cjepiva. S druge strane, osobe koje su primile jednu dozu cjepiva pa su u međuvremenu oboljele od Covid-19, u periodu od 3 do 6 mjeseci bi trebali primiti drugu dozu cjepiva. 

Što je na kraju s maskama, kad će prestati obaveza njihova noženja? Epidemiolog Kaić je rekao da bi na ljeto to moglo popustiti...

- Hoće, ako postignemo određenu procijepljenost. 

To je 50 posto?

- To je tih 50 posto. Odnosno, čak bih rekla i 70 posto prema nekim izvorima iz međunarodnih znanstvenih krugova bi možda trebalo biti i više. 

70 posto... Znači možda i na jesen?

- Ne mora značiti. Ako budemo ljude pozivali da se dođu cijepiti i ljudi nas ozbiljno shvate da je to dobro i budemo koristili sve kanale za prijavu pa i punktove za cijepljenje, to ćemo postići. 

26. travanj 2024 20:39