StoryEditorOCM
ForumSTRUČNJACI O COVIDU

Capak: Postrožit ćemo mjere na svadbama, razmatramo obvezu nošenja maski. Markotić: Očekivali smo manje zaraženih, ali ljudi su se opustili

Piše PSD
9. srpnja 2020. - 21:10

Ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak bio je gost Dnevnika Nove TV gdje je komentirao nove epidemiološke mjere koje se očekuju i kazao da se sada razmatraju sve opcije.

"U diskusiji je bilo i da se ograniči i broj sudionika na svadbama, ali je izglednije da ćemo ostaviti broj, ali uvesti preporuku za sva okupljanja, svadbe, pričesti, krizme i postaviti malo strože mjere. Postojala bi obaveza da se skup prijavi Civilnoj zaštiti, ako ima više od 100 ljudi, a Civilna zaštita će organizirati nadzor. To će biti neke mještovite inspekcije i nadzirati da li se okupljeni drže propisanih mjera", rekao je Capak. 

Objasnio je i da će nove preporuke sadržavati u uputu koja će se odnositi na ples.

"Podij treba biti dovoljno velik, 4 kvadratna metra po plesaču. Ples treba biti individualan i to bi se sve nadziralo. Svima je u interesu, i onima koji organiziraju i onima koji dolaze da se nitko ne zarazi", rekao je Capak.

Otkrio je i da se raspravlja i o obvezi nošenja maski te komentirao mjere na granicama sa susjednim državama.

"To je bila jedna od glavnih tema danas ujutro i popodne. Mi za sad imamo obvezu nošenja maski samo u javnom prijevozu, a to bi bilo prošireno i na neke druge zatvorene prostore, no još ne znamo koje. Uglavnom one u kojima je veći broj ljudi gdje je teško držati distancu", pojasnio je.

"Granice nisu otvorene, još 26. lipnja smo donijeli mjere. Djelimo zemlje na EU i treće zemlje za koje postoji ograničenje osim za neke izuzetke, a sada se razmatra da se za te izuzetke donesu posebne mjere. To vrijedi za sve treće zemlje", rekao je.

Najavio je i niže cijene testova na koronavirus.

"Razmatra se da se revidiraju cijene reagensa i rada koje su u početku bile visoke, dakle da pružatelji usluge s HZZO-om razmotre nižu cijenu. Svakako možemo očekivati niže cijene", rekao je.  

Markotić: Mjere će biti usmjerene na sva veća okupljanja

U RTL-u Danas gostovala je Alemka Markotić, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević, koja je također pričala o novim mjerama sprječavanja širenja koronavirusa.

"Mjere neće biti usmjerene samo na svadbe nego na sva veća okupljanja. Uvažavajući sve okolnosti koje ljudi imaju oko dugotrajnih priprema za sve pokušavamo naći najbolja rješenja koja će nam omogućiti da zaustavimo širenje kroz određena rizična okupljanja.

Moglo bi biti u smislu, još raspravljamo o tome, za dan dva bi mogli izaći s time, u smislu nekog manjeg broja preporuka, dodatne higijenske mjere, držanje distance, za rizične skupine preporučiti da ne dolaze eventualno u nekim će situacijama netko morati pokazati i negativan test i slično.

Ako je bio u nekim kontaktima neće na takva okupljanja i slično, dakle sve one rizične faktore koje možemo prepoznati da bi jedan dio ljudi koji bi mogli biti rizični, zaustavili u dolascima, onda svi ostali mogu na neki način pridržavajući se mjera, ostvariti ta okupljanja", rekla je Markotić te komentirala i moguću zabranu popularnog 'vlakića' na svedbenim feštama.

"Nećemo u tolike detalje, svatko onaj tko organizira, od profesionalnih organizatora pa do ljudi koji iz bilo kojeg razloga određena okupljanja organiziraju, moraju biti odgovorni i sami promišljati o puno toga. Sigurna sam da nikome nije stalo da se njegovo okupljanje, svadba, ostane po sjećanju da su iza toga ostali bolesni ili ne daj Bože. Sigurna sam da će ljudi početi više sami promišljati i sami dodatno neke mjere provoditi", objasnila je.

Komentirala je i hoće li biti zatvaranja granica Srbijom BiH te se otkrila strahuje li od širenja zaraze zbog prosvjeda u Srbiji.Što je sa Srbijom i BiH?

"Kao što vidimo pogoršanje je i dalje i u Srbiji i BiH, mislim da će se ići na tragu onog što preporuća Europska unija, a to je da neće biti ograničenja za državljane EU, a za sve ostale razmišljamo o određenim strožim mjerama koje ćemo moguće uvesti", rekla je.

"Prosvjedi i Srbiji u svakom slučaju ne doprinose dobroj epidemiološkoj situaciji, rezultati toga će se vidjeti za 7 do 10 dana najviše. Sigurna sam da će epidemiološke službe u Srbiji poduzeti određene dodatne mjere zbog toga i staviti pod kontrolu i spriječiti daljnje širenje", kazala je Markotić.

Odgovorila je i na pitanja jesu li stručnjaci doznali nešto novo o virusu i je li ljudima bitno da paze više na svoj imunitet.

"Očekivali smo nešto manji broj zaraženih, to moram priznati, pogotovo nakon onih mjesec dana 0 pozitivnih ili malog broja. Nije nas do kraja iznenadilo jer se vidjelo da su se ljudi opustili i nekako je onaj osjećaj 'ma možda to i nije tako strašno', to je u ljudskoj prirodi. To smo komunicirali više puta, ako ne budemo mi regulirali situaciju, onda će je virus regulirati tako da evo sad se trudimo da vratimo regulaciju u našu korist", rekla je.

"Zdravi ljudi najčešće imaju blaže oblike, uz neke iznimke, da bolje podnose svaku infektivnu bolest. Čim je netko zdrav, njegov imunitet je također zdrav i bit će čvrst. Nema nekakvih preparata za koje ja mogu reći. Vitamin C je uvijek dobar. Dapače, mogu se uzimati vitamini, ali to nas neće sačuvati od COVID-a, možda će malo povećati šansu da se bolje borimo protiv bilo koje bolesti" - poručila je ravnateljica Klinike Fran Mihaljević.

18. travanj 2024 14:41