Nedavno su na području Sveučilišnog kampusa u bivšoj vojarni postavljene ploče s natpisima upozorenja i znakovima da se na prostoru kampusa građani koriste prostorom na vlastitu odgovornost, a istovremeno je uvedena i nova prometna regulacija ulica. Znači li to da je Sveučilište u Zadru preuzelo upravljanje prostorom na području Sveučilišnog kampusa u prostoru bivše vojarne Franka Lisice? - pitali smo upravu Sveučilišta.
- Za cijeli prostor nekadašnje kasarne JNA, a zatim vojarne Franka Lisice, izrađen je urbanistički plan uređenja s namjenom izgradnje novog sveučilišnog kampusa. U tijeku je prva faza provedbe tog projekta pod naslovom Novi kampus – Centar novih tehnologija, edukacije i kulturnih resursa Sveučilišta u Zadru koja je do sada uključivala izradu Studije izvodljivosti, izmjene i dopune urbanističkog plana uređenja, izradu projektne dokumentacije za uređenje vanjskog prostora, izgradnju studentskog restorana s paviljonima, izgradnju dormitorija sa zgradom STEM odjela. Više od 20 pravnih osoba (Glazbena škola Blagoja Bersea, Medicinska škola Ante Kuzmanića, Poljoprivredna, prehrambena i veterinarska škola Stanka Ožanića, Vodovod, Gradska glazba, Caritas Zadarske nadbiskupije s pučkom kuhinjom i prenoćištem, Impact centar, sportske igraonice i više sportskih klubova) koristi pojedine zgrade u kompleksu Novog kampusa, a dodjeljivali su ih na korištenje država preko resornih ministarstava, a putem delegiranih ovlasti to je činio i Grad Zadar. Unutar kompleksa Grad Zadra je uredio i prostor za kućne ljubimce, a do nedavno je velika cjelina bila dodijeljena jednoj udruzi koja je organizirala paint ball i dječje rođendane. K tome, važno je istaknuti da se kroz nekadašnju vojarnu Franka Lisice zbiva cestovni promet kojim su povezani Put Stanova i Ulica bana Josipa Jelačića, a mnogi građani slobodne površine koriste i za parkiranje osobnih automobila.
Svakodnevni sve gušći promet i izgradnja nose brojne rizike, a uz to su prometnice i slobodne parkirne i zelene površine unutar kompleksa dodatno opterećene i zbog trenutačnog uređenja Ulice Franje Tuđmana. U svrhu uređenja postojećih prometnica i prometa u mirovanju te zaštite pješaka u prostoru Novog kampusa Sveučilište u Zadru organiziralo je i financiralo uređenje novoga kolnog priključka parkirališta s istočne strane, označivanje glavne prometnice koja prolazi uz središnje parkiralište i postavljanje tabli, odnosno prometnih znakova. Promet koji se odvija uz zgrade srednjih škola reguliran je da bude jednosmjeran. U cijelom kompleksu, po projektu ovlaštenih prometnih stručnjaka, uvedeno je ograničenje brzine na 30 km/h, a na zapadnom i istočnom ulazu u kampus postavljen je znak C22 koji označava zonu smirenog prometa (tzv. „ZONA 30“) – kažu u Rektoratu, svjesni i kako se već dugi niz godina na prostoru kampusa događaju izgredi delikvenata (razbijene boce po parkiralištu, iščupani znakovi, išarana pročelja zgrada grafitima... Kako se čitav taj prostor namjerava nadzirati, odnosno čuvati?
- Već godinama taj prostor je poprilično zapušten i nije uvršten u redoviti program uređenja urbanog okoliša u organizaciji specijaliziranih tvrtki Grada Zadra (koji je najveći broj nekretnina dodijelio na korištenje različitim pravnim osobama koje svoje aktivnosti izvode u tom ambijentu). Unatoč tome što Sveučilište u Zadru ne gospodari s većinom kompleksa već njime upravljaju različite pravne osobe, bez koordinacije i preuzetih obveza, započeli smo postupno uređenje, prije svega prema financijskim mogućnostima, a pritom se pridržavajući prostorno-planske dokumentacije.
Zbog toga što je riječ o slobodnom prostoru s brojnim korisnicima i s velikom protočnošću kolnoga i pješačkog prometa, Sveučilište u Zadru ne može na sebe preuzeti odgovornost za svako smeće, razbijene boce, išarana pročelja na prostoru pa i remećenje javnog reda i mira koje ponekad rezultira i fizičkim ozljedama. Nažalost, to traje godinama naočigled svih građana i gradskih struktura i svih korisnika prostora. Sveučilište u Zadru je napravilo prve korake uređenja i nastavit će tim smjerom, a očekujemo, s ciljem implementacije logičnog načela podijeljene odgovornosti, pomoć Grada Zadra, uz ostalo, u vidu osiguravanja bolje javne rasvjete, uvođenja video-nadzora i drugih aktivnosti koje bi rezultirale većom sigurnošću i primjerenim uređenjem prostora – zaključuju na Sveučilištu u Zadru.