Hrvatska kao članica Europske unije daleko zaostaje po pitanju dječjeg doplatka i iznosa istog. Trenutni zakon o doplatku za djecu je sramotan. Ako idemo u korak s vremenom i ako smo toliko napredovali, vrijeme je i da se mijenjaju stvari koje se nisu mijenjale desetljećima. Dječji doplatak u Hrvatskoj iznosi mizernih 199 do 299 kuna ili po novome od 25,87 do 38,90 eura.
Cenzus je takav da mnoge obitelji ostaju bez dječjeg doplatka unatoč tome što su na pragu socijalnih slučajeva zbog malih primanja, iako su zaposleni. Ovom peticijom dajemo mogućnost vladajućima da neke stvari promjene, imaju više mogućnosti.
Piše ovo u uvodu online peticije koju je pokrenula medicinska sestra i majka šestero djece Tea Franjčić, ujedno i administratorica Facebook grupe "Dječok" koja ima vjernu sljedbu od 90.000 članova i to mahom roditelja koji na tom virtualnom okupljalištu razmjenjuju informacije o raznim pravima i problemima.
U nepunih tjedan dana peticiju je potpisalo preko 50.000 ljudi, a podršku inicijativi dali su i brojni aktivisti, političari, predstavnici nevladina sektora, ali ponajviše roditelji djece koja nikada nisu dobila dječji doplatak.
- Borimo se za uvođenje više dohodovnih razreda po uzoru na pojedine članice EU i realne cenzuse, te povećanje za svako dijete za minimalno 50 eura, kompletno ukidanje cenzusa i fiksni dječji doplatak za svako dijete bez obzira na primanja u obitelji. Smatramo da rastom cijena, uvođenjem eura, gledajući i na iznos prosječnih plaća, dječji doplatak od 25 do 38 eura nikako nije dovoljan da bi dijete imalo ikakve koristi od njega - piše Franjčić.
Sramotno mali iznosi
Posebna su priča djeca s poteškoćama, čiji je dječji doplatak svega šest eura mjesečno veći iako kao djeca s invaliditetom imaju daleko više potreba.
- Uz toliko opcija i po uzoru na ostatak država EU u kojoj smo i sami, realno je očekivanje da se i ovaj dio, koji se desetljećima nije mijenjao promjeni! - smatra Tea Franjčić, a njezino mišljenje dijeli, kako smo napisali, preko 50.000 ljudi. Zasad.
Inicijatorica ove peticije koja se proširila poput šumskog požara je uvjerena da će ih vrlo brzo biti i puno više i da će prisiliti zakonodavce da se donese zakon koji će hrvatsku djecu tretirati kako zaslužuju.
Recimo, onako kako to radi susjedna Slovenija u kojoj je prije godinu i pol dana Tea preselila sa suprugom i šestero djece. Njihovo najmlađe dijete ima svega šest mjeseci i rođeno je u Sloveniji, a najstarijem dječaku je 13 godina. Da su ostali živjeti u Hrvatskoj, maleni bi Franjčići primali oko 2000 kuna, odnosno 265,45 eura dječjeg doplatka, u deželi primaju 850 euro mjesečno. Naravno da dječji doplatak nije bio razlog zbog kojeg su preselili u Mursku Sobotu, gdje joj se suprug već ranije zaposlio, ali svakako im je dobrodošla ovakva financijska injenjkcija. Kome i ne bi?
- U Hrvatskoj samo obitelji koje žive na granici siromaštva imaju pravo na dječji doplatak, a ovdje u Sloveniji za prvo dijete dobijete nešto više od 100 eura, za drugo 115, treće i svako sljedeće 123 eura... Dok smo živjeli u Hrvatskoj, dječji smo počeli primati tek kad smo dobili treće dijete jer ako primanja prelaze preko 2328 kuna mjesečno po članu obitelji, nemaš pravo na doplatak. Znam obitelj koji su zbog doslovno dvije lipe bili iznad cenzusa i nisu primali doplatak - govori nam ova rođena Zadranka, koja je nakon fakulteta ostala živjeti u Zagrebu da bi se onda preselila u Sloveniju.
Voljela bi se, kaže, vratiti u Hrvatsku da joj djeca odrastaju u domovini, ali Slovenija je ipak puno više "child friendly" zemlja... No, tko zna, možda ova inicijativa pokrene lavinu.
Zbog fiksnog imovinskog cenzusa svega 126.000 djece u Hrvatskoj prima dječji doplatak, a Kristina Kovačević, autorica iznimno čitanoga "Maminoga bloga" smatra da je to zbilja ponižavajući podatak i da bi to pravo trebalo imati svako dijete u Hrvatskoj.
I to ne samo do punoljetnosti, nadovezuje se Tea Franjčić, nego sve dok je redovni student, kao što je to slučaj u Njemačkoj, gdje apsolutno svako dijete i student do 25. godine života ima pravo na dječji doplatak u iznosu od 250 eura mjesečno.
- Maksimalni iznos od 299 kuna za dječji doplatak je smiješan. Treba ga povećati za bar još 50 eura i dati ga svakom djetetu - istaknula je Kovačević.
Čujemo i da je oporba već prije godinu dana u Saboru pokrenula inicijativu za nova zakonska rješenja prava na dječji doplatak. Što se čeka?
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....