StoryEditorOCM
4 kantunaARHITEKTI, DIZAJNERI, EKONOMISTI, URBANISTI, GEOGRAFI, SOCIOLOZI - PRIJAVITE SE!

U petak kreće trodnevna (G)radionica s ciljem uređenja Bilog briga

29. svibnja 2018. - 23:54
bili_brig28-020517.JPG

Nakon prošlogodišnje (G)radionice, na kojoj su se bavili kvartom Voštarnica, točnije prostorom bivše Vojarne Stjepana Radića, Društvo arhitekata Zadra, u suradnji s Gradom Zadrom i udrugom Eko-Zadar, u prostorijama COIN-a organizira drugu po redu interdisciplinarnu radionicu u čijem će središtu zanimanja sada biti stambeno naselje Bili brig.

Gradionica počinje 1. lipnja i traje tri dana. Na njoj bi ovaj gradski prostor, u kojem stanuje više od deset tisuća ljudi, od sudionika različitih struka, trebao dobiti prijedloge za ponovnu aktivaciju, rekonstrukciju i uređenje kao što je to dogovoreno za Voštarnicu prošle godine. Rješenja za poboljšanje prostora bivše vojarne trenutačno su u fazi realizacije i trebali bi biti dovršeni do 15. lipnja, kada počinje festival KvartArt.

– Bili brig ima dijametralno suprotne probleme od Voštarnice. Prošlogodišnji pobjednici, projekti "ŽuTINEL" i "ZeleNIŠE", koji će uskoro zaživjeti na Voštarnici, svojevrsne su umjetničke intervencije koje otvaraju prostor, dok Bili brig, kao visoko urbanizirano, ali nikad u potpunosti dovršeno naselje, traži zahtjevniji pristup i rješenja – kazala nam je arhitektica Nina Ninčević, voditeljica Gradionice.

Upitnik o stanju u kvartu, koji je provela udruga Eko-Zadar, kao i nedavno održana tribina "Za bolji Brig", svjedoče o velikom zanimanju stanovništva za poboljšanjem okruženja u kojem žive, i to onih svih generacija svjesnih tihog propadanja kvarta koji je nekoć predstavljao revolucionaran arhitektonsko-urbanistički koncept.

– Skala problema na Bilom brigu je velika, od onih najsitnijih, poput manjka kanti za smeće i nepokošene trave, do krajnje velikih, poput loše prometne organiziranosti i manjka parkirnih mjesta. Gradionica je usmjerena na manje intervencije i niskobudžetna rješenja koja se brzo mogu realizirati te može sugerirati nešto što bi moglo dovesti do većeg rješenja, biti kotačić koji pokreće veću promjenu i osvještava sve ljude, koji sudjeluju i koji u kvartu žive, da promišljaju o prostoru – kaže Nina Ninčević.

Rješenja na kojima će interdisciplinarne grupe u COIN-u raditi bit će objavljena na KvartArtu i izložena u OŠ Zadarski otoci na Bilom brigu, gdje će se stanovništvo moći bolje upoznati s njima. Pobjednički projekt krenut će u realizaciju uz pomoć Grada Zadra, a pročelnik Odjela za EU fondove Šime Erlić, član žirija (G)radionice, zadužen je za realizaciju.

– Moja uloga na radionici jest predstavljati Grad, odnosno pomoći prigodom financiranja pobjedničkih projekata. Prošlogodišnja rješenja uspješno privodimo kraju uz pomoć komunalnog odjela. Nadamo se da ćemo njima povećati atraktivnost bivše vojarne, bolje iskoristiti taj prostor, povezati ga s knjižnicom te stvoriti jedan prolaz, uz, nadam se, budući – Centar za mlade. To su male intervencije, ali značajne jer otvaraju prostor i prvi su korak ka konkretnom definiranju namjene i uređenja – kazao nam je pročelnik Erlić vezano uz projekte na Voštarnici.

U kreiranju rješenja na skoroj (G)radionici za Bili brig, mogu sudjelovati arhitekti, krajobrazni arhitekti, urbanisti, sociolozi, geografi, komunikolozi, ekonomisti i dizajneri. Maksimalan broj sudionika je 30, ograničenja u broju godina nema, a prijave su još u tijeku.

24. prosinac 2024 03:32