StoryEditorOCM
4 kantunaBIT ĆE VESELO

Što Zadrani misle o zabrani klima uređaja na fasadama: Zamislite da vam usred ljeta crkne klima, a u kući imate srčanog bolesnika?

Piše Matea Magaš
2. siječnja 2025. - 14:16

Novi Zakon o upravljanju i održavanju zgrada, koji je stupio na snagu od 1. siječnja, donosi značajne promjene u vezi s postavljanjem klima-uređaja na pročelja zgrada u Hrvatskoj.

Prema novim odredbama, zabranjuje se postavljanje vanjskih jedinica klima-uređaja na ulična pročelja zgrada, a prekršitelji će se suočiti s visokim kaznama.

Dosad je bilo uobičajeno vidjeti vanjske jedinice klima-uređaja postavljene doslovno svugdje i svakako na brojnim pročeljima što je narušilo estetski izgled urbanih sredina, a osobito starih dalmatinskih jezgri. Ali, potrebe ne pitaju za vizualnu ljepotu.

Novi zakon tako nastoji očuvati vizualni identitet gradova i naselja te propisuje da se vanjske jedinice klima-uređaja više ne smiju postavljati na dijelove zgrada vidljive s javnih površina. Umjesto toga, preporučuje se njihovo postavljanje na balkone, lođe ili druge diskretne lokacije koje nisu vidljive s ulice.

Glavni motiv za uvođenje ovih mjera je očuvanje estetskog izgleda, posebno u starim gradskim jezgrama, zaštićenim zonama i UNESCO-vim cjelinama, gdje su povijesne kamene fasade postale nesretni domaćini neuglednih metalnih kutija. Ipak, koliko god narušavali izgled, klima-uređaji su postali neophodni za život, a njihova važnost samo će rasti s porastom temperatura...

Osim estetskih razloga, tu su i sigurnosni aspekti, jer nepravilno postavljene jedinice mogu predstavljati opasnost za prolaznike.

Kazne za prekršitelje

Kazne za nepoštivanje ovih odredbi su značajne. Izvođači radova koji postave klima-uređaj na pročelje vidljivo s ulice mogu biti kažnjeni s iznosima između 5.000 i 10.000 eura, dok vlasnici stanova mogu očekivati kazne u rasponu od 1.000 do 5.000 eura.

Ovaj zakon izazvao je podijeljena mišljenja među građanima.

image

Gradjani se zale na veliki broj postavljnih klima uredjaja u Ulici Kraljevskog Dalmatina koji stvaraju nepodnosljivu buku.
 

Luka Gerlanc/

Neki podržavaju ove mjere, smatrajući da će pridonijeti ljepšem i urednijem izgledu gradova. Primjerice, gospođa Ana koju smo sreli baš u Varoši gdje vanjske jedinice od klima itekako nagrđuju dalmatinski šarm stare jezgre, podržava ovaj zakon.

- Smatram da će naši gradovi izgledati puno ljepše bez tih ružnih kutija na fasadama. Pa pogledajte samo ovo oko nas: urede fasadu, naravno, najčešće za turizam, neki se čak i potrude pa obnove stari kamen, i onda ‘nakelje‘ tu kutiju! Tako da je meni drago da je donesen zakon. Samo ne znam koje su alternative... - iskreno govori ova Zadranka.

S druge strane, neki građani izražavaju zabrinutost zbog dodatnih troškova i tehničkih izazova prilagodbe novim pravilima.

Ivan kojeg smo zatekli u spizi na pijaci, govori kako on nema niti balkon niti lođu, a ljeti su temperature nepodnošljive.

- Ne znam kako ću riješiti problem hlađenja stana a da ne prekršim zakon jednom kad se klima koju imam pokvari... - priznaje.

Njegove brige potvrđuje i iskusni instalater klima, vlasnik obrta, koji tvrdi da će ljudi koji zaista nemaju mogućnost postavljanja vanjske jedinice klime na zakonski prikladno mjesto jednostavno ostati bez rješenja.

- Morat će kupiti ventilator za hlađenje i peć za grijanje. Drugog rješenja, naravno ako govorimo o legalnosti, nema - jasan je, te dodaje kako će upravo zbog toga broj poslova ‘na crno‘ samo rasti.

- Tu leži, po mom mišljenju, najveći problem ove države koja se i u ovom slučaju postavila maćehinski, i prema građanima i prema nama, privatnim obrtnicima koji izdajemo račune i plaćamo PDV. Prvo, trebali su ‘očistiti‘ tržište od onih koji ionako rade na crno, pa se tek onda baviti donošenjem novih zakona. A kao drugo, tko će sad kontrolirati ilegalno postavljanje klima, kojih će, vjerujte mi, samo biti sve više? Građani, kojima je već dosta inflacije, neće htjeti plaćati još veće račune za kupnju posebnih uređaja i dodatne troškove kompliciranih instalacija – pojašnjava te ističe kako je državi cilj ovim zakonom, osim estetike, pripaziti i na ekologiju. Međutim, povećanjem instalacija na crno, postiže se kontraefekt, jer brojni amateri bez potrebnog znanja i iskustva mogu uzrokovati neispravne i manje energetski učinkovite sustave, što dugoročno negativno utječe i na okoliš i na sigurnost.

Navodi i konkretan primjer posla koji je već radio, a koji bi, smatra, sada postao pravilo:

- Jedna strankinja poželjela je klimu na mjestu gdje se neće vidjeti na fasadi. Osim što je morala kupiti skuplji uređaj, jer ne može svaki podnijeti takvu vrstu instalacije, trebalo mi je dva dana i 25 metara instalacija da sve provedem i realiziram. Račun je na kraju iznosio oko 3.200 eura za klimu od 2.5 kWh. Tko si to danas može priuštiti - pita se majstor, dodajući kako ni on ne zna što će biti s ljudima kojima se pokvari postojeća klima, a novi uređaj više ne mogu vratiti na isto mjesto.

- Zamislite da vam usred ljeta crkne klima, a u kući imate srčanog bolesnika. Osim što nemate puno vremena za čekanje majstora i instalaciju nove, sad biste se još trebali suočiti s izazovima poput: gdje postaviti vanjsku jedinicu, smije li se uopće staviti na mjesto koje ste zamislili, tko će vam to odraditi po zakonu i koliko ćete sve to skupa platiti... Vjerujte mi, brojni su problemi ovog novog zakona - zaključuje instalater.

Jedno je sigurno: novi zakon donosi značajne promjene koje će zahtijevati prilagodbu i građana i instalatera.

KAKO PRIMIJENITI ZAKON U PRAKSI...

Trenutno na tržištu postoji nekoliko opcija koje mogu zadovoljiti uvjete novog zakona, no svaka ima svoje prednosti i nedostatke, pa je važno pažljivo razmotriti odabir.

Mobilni klima-uređaji

Ovi uređaji ne zahtijevaju vanjsku jedinicu, što ih čini legalnima u svim uvjetima. Međutim, zbog svoje bučnosti, niže učinkovitosti i potrebe za redovitim pražnjenjem kondenzata, nisu idealno dugoročno rješenje, posebno za veće prostore.

Kompaktni klima-uređaji

Ovi uređaji kombiniraju unutarnju i vanjsku jedinicu u jednom kućištu koje se postavlja unutar prostora. Pogodni su u situacijama gdje je vanjska montaža onemogućena, ali imaju nekoliko nedostataka – visoku cijenu, zauzimaju značajan prostor unutar prostorije, bučni su i manje energetski učinkoviti u usporedbi s klasičnim sustavima.

Klasični klima-uređaji s dislokacijom vanjske jedinice

Najbolje rješenje, gdje je izvedivo, ostaju klasični klima-uređaji s unutarnjom i vanjskom jedinicom, uz primjenu tehnologija poput visinske ili dužinske dislokacije. Ovo znači da se vanjska jedinica može smjestiti na krovu, u podrumu, zaklonjenom dijelu fasade ili na udaljenosti do 20 metara ili više od unutarnje jedinice. Ovo rješenje omogućuje usklađivanje sa zakonom, očuvanje estetskog izgleda zgrade i optimalnu funkcionalnost uređaja. Međutim, zahtijeva dodatno ulaganje, kvalitetnije uređaje i pažljivo planiranje.

Prilikom odabira klima-uređaja, preporučuje se birati uređaje renomiranih proizvođača koji nude pouzdane tehničke karakteristike i dug vijek trajanja. Kvalitetan uređaj, uz redovito održavanje, može raditi bez problema 10 do 15 godina, dok manje kvalitetni sustavi često zahtijevaju skupe popravke već nakon nekoliko sezona.

Iako će prilagodba novom zakonu zahtijevati dodatne troškove i planiranje, ova rješenja omogućuju održavanje funkcionalnosti uređaja uz poštivanje estetskih i zakonskih zahtjeva.

03. siječanj 2025 10:54