StoryEditorOCM
4 kantunaGUŠTAJTE NA PLAŽI BEZ STRAHA OD LOPOVA

Razgovarali smo s mladim kreativcima koji su pobijedili na Zadar Youth Challengeu

Piše Ana Franić, Iva Ivanac
3. travnja 2017. - 22:04
coin.JPG

Odlasci na plažu sa sobom nose vječni problem mnogih kupača - gdje sakriti vrijedne stvari od ljetnih vrebača? Neki stvari skrivaju ispod ručnika za plažu, neki zakopavaju u pijesak, a treći koriste svoje tajne. Ali, zamislite da se o tome više ne trebate brinuti i da samo pogledom na ruku znate da su vaši novci, mobitel i ključevi sigurni?! Upravo su pobjednici Zadar Youth Challenga, natjecanja mladih kreativaca koje je nedavno održano u COIN-u, osmislili solarne pretince „Safe Wave“ koji su idealni za čuvanje vaših stvari dok se vi bezbrižno brčkate u moru. O tome kako je ideja, pod motom "vaše stvari - naša briga", nastala te tko je sve sudjelovao razgovarali smo s članom pobjedničke ekipe Filipom Strmotom. Pretinci bi stajali na plaži, može ih se iznajmiti, a solarnom energijom omogućilo bi se punjenje mobitela i mogućnost bežične Internet veze.

- Njihova upotreba bila bi veoma jednostavna, korisnik bi uplaćivao određen iznos gotovinom, karticom ili putem sms-a, a zauzvrat bi dobio jednokratnu vodootpornu narukvicu s vlastitim kodom. Pri razradi ideje najviše smo se dvoumili hoćemo li imati jednog zaposlenika koji će to sve voditi ili ćemo osmisliti način u kojem će ti pretinci funkcionirati samostalno, bez ljudske ruke- rekao nam je Filip.

Ova ekipa spojila se sasvim slučajno, a za sve je zaslužan zadarski prostor za rad i suradnju poduzetnika, start – upova i samozaposlenih kreativaca, poznatiji kao COIN. Od samog osnivanja, u godinu i pol dana, kroz ovaj prostor u Murvičkoj prošlo je oko stotinjak korisnika, a trenutno tamo svoje ideje razvija njih 20-ak.

- Osvojili smo lijepe nagrade, ali ona najvažnija jest da nam je COIN ustupio pravo korištenja njihovog prostora za razvijanje ideje na tri mjeseca. Još uvijek ne planiramo ništa jer smo svi zauzeti s drugim obvezama, ali tko zna što će u budućnosti biti, kazao nam je Filip u ime pobjedničkog tima.

Cilj ovakvog modela rada je poticanje mladih na samozapošljavanje i poduzetništvo kako bi imali priliku svoje ideje prezentirati i pokazati javnosti, a velika prednost je da korisnici međusobno dijele stečena znanja i iskustvo te pomažu jedni drugima u ostvarivanju svojih ideja. No, zadarski COIN ne nudi samo usluge korištenja prostore već često organiziraju i korisne radionice. Jedna od takvih je i Zadar Youth Challenge koji je u sklopu projekta European Coworking Network okupio mlade ljude šarolikih stavova i zanimanja i raznih dobnih skupina na dvodnevnom događaju.

- Prijavilo se više od 60 ljudi, ali u uži krug prošlo je njih 18 koji su nakon odslušanih mini master radionica, koje su govorile o pokretanju obrta i financiranju, zajedno sa svojim mentorima formirali ideje. Svaki tim je dobio glavni hešteg „prostor i ja„ i tri dodatna koji su im bili vodilja u smišljanju poduzetničkog projekta- rekla nam je Tina Marin iz Upravnog odjela za EU fondove grada Zadra.

U prostranih 360 kvadrata korisnicima na raspolaganju stoje soba za sastanke, multimedijalna dvorana te tri radna prostora u kojima u miru mogu smišljati i razvijati svoje ideje, a oni željni ležernije atmosfere mogu koristiti "open space" koncept prostor te lounge zonu.

Da prostor nije samo rezerviran za Zadrane najbolje pokazuju i brojni programi razmjene pomoću u kojima sudjeluju stranci.

- Baš prije dva tjedna su nam bili belgijski srednjoškolci koji već drugu godinu za redom dolaze iz grafičke škole preko Erasmus programa za razmjenu praksu. Dio prakse odrađivali su kod zadarskih grafičkih tvrtki, a drugi dio kod nas. Svake godine se druže i s učenicima zadarske grafičke škole kako bi razmijenili svoja iskustva - rekla nam je Jasminka Smokrović, tajnica Udruženja obrtnika Zadar, objašnjavajući kako im turisti nisu strana pojava jer vrlo često spajaju ugodno s korisnim te tijekom odmora kod njih pronađu idealno mjesto za obavljanje svog posla. Zadnjih godina, početkom sezone niskotarifnih letova povećava se i broj korisnika koji dolaze sa svih strana svijeta. A kako ne bi ispalo da se sve vrti samo oko posla, najbolje pokazuje to da su od potpunih stranaca korisnici COIN-a postali prava mala obitelj.

 

ATLETSKA STAZA STVARA - ENERGIJU

Nakon solarnih pretinaca, drugo mjesto osvojio je Festival zadarskog stila života pod motom „Pomalo“. O realizaciji svoje ideje već su razgovarali sa čelnim ljudima iz grada te će svoju ideju pokušati uklopiti u nadolazeće događanje unutar projekta „Living Streets“. Na festivalu, koji bi se održavao u kampu na Arbanasima, lovile bi se ribe, gledali filmovi te satima ispijale kave.

Ostale ideje bile su „Biciklom na špicu“, čiji je glavni cilj smanjenje prometnih gužvi na Poluotoku, a zamišljena je i atletska staza na Višnjiku pod nazivom „Step Watts“ koja bi svakim korakom stvarala električnu energiju potrebnu za funkcioniranje sportskog centra. Projekt "Biciklom na špicu" već je zaživio u praksi i organizirat će se ovu subotu od 9 do 12 sati na Forumu.

 

VAŽNA JE POMOĆ NA POČETKU

Koliko COIN pomaže svojim korisnicima može se vidjeti iz primjera Branke Lukić.

- COIN mi je puno pomogao u razvoju same tvrtke. Njihova sam korisnica i prije nego što sam osnovala tvrtku, a uz pomoć njih sam pokrenula i registrirala svoj obrt, rekla nam je Branka koja je grafička dizajnerica, a sada i vlasnica kreativne agencije Illeconcept.

Još jedan uspješan primjer je i Hrvoje Mavra, vlasnik tvrtke Rec produkcija koji se bavi izradom komercijalnih video filmova za turističke zajednice i velike kompanije, a nastoji se maknuti od pečata da svi privatnici te branše u Hrvatskoj snimaju isključivo vjenčanja.

26. studeni 2024 07:43