StoryEditorOCM
4 kantunaOVA SLIKA ZADARSKOG UČENIKA OCIJENJENA JE NASILNOM I NE MOŽE NA IZLOŽBU

"Mi smo protiv svakog nasilja, a na toj slici se nalaze uvredljive poruke!"

Piše L.Burčul
7. ožujka 2019. - 21:30
Slika - rad učenika

Škola primijenjene umjetnosti i dizajna Zadar (ŠPU) punih 18 godina organizira vrlo popularnu Županijsku smotru učeničkih likovnih radova, nazvanu ART DIZAJN. Radove im šalju učenici osnovnih i srednjih škola, nakon čega profesori likovnih predmeta u ŠPU naprave konačan odabir.

No ove godine jedan je rad izbačen prije nego što je uopće došao do Škole primijenjene umjetnosti i njihovog povjerenstva.

Zašto?

Jer je učenik, i to gimnazijalac, naslikao dvojicu muškaraca koji se ljube, zagrljeni.

Učenik pohađa Gimnaziju Vladimira Nazora u Zadru. Tamo je radove pregledalo tročlano Povjerenstvo, čija je predsjednica prof. povijesti umjetnosti, nastavnica Ivanka Radulić. Rad je odbačen. To je ujedno jedini rad iz Gimnazije Vladimira Nazora koji nije pušten na prosudbu u Školu primijenjene umjetnosti.

Događaj je krajnje apsurdan, jer je tema ovogodišnje Smotre „Umjetnik kao kritičar vremena“. Stoga je učenik naslikao istospolni par u poljupcu, no sa strane, kao da dolaze „izvana“, napisane su riječi „Sick“ i „Freaks“. One označavaju odnos društva prema LGBT zajednici. Upravo zbog takvog odnosa, na slici su prikazane suze kod oba muškarca. Učenik je time je nedvosmisleno pokazao kakav je odnos hrvatskog društva prema istospolnim parovima – naziva ih se bolesnicima i nakazama, a da bi poruka umjetnika o odnosu društva prema LGBT zajednici bila potpuno jasna, učenik je svoj rad nazvao „Nakaze“.

Dakle, tema ovogodišnje Smotre je točno pogođena. Umjetnik kao kritičar vremena. No sporan je, očigledno, bio eksplicitan prikaz zagrljenih muškaraca u poljupcu. Ništa drugo.

- Tko smo mi da se miješamo u rad prosudbenog Povjerenstva? – oštro nam je rekao Rade Šimičević, ravnatelj Gimnazije Vladimira Nazora.  

Zašto ne bismo mogli razgovarati o odluci povjerenstva? Evo, ja sam povjesničar umjetnosti, valjda mogu nešto reći o slici… - pitam ravnatelja, no on je naglasio da Povjerenstvo i škola imaju autonomiju u odlučivanju, te da je priča oko izbora učeničkog rada gotova kad oni kažu 'da' ili 'ne' za neki rad.

Učenik je bio ogorčen i pitao je profesoricu likovne umjetnosti Ivanku Radulić zašto samo njegov rad nije prošao, tim više što je traženo da se naslika ono što je predmet kritike. Objašnjenje je bilo da je rad uvredljiv, o čemu nam je prof. Radulić u četvrtak kazala:

- Mi smo protiv svakog nasilja, a na toj slici se nalaze uvredljive poruke. Shvaća se kao da se napada LGBT zajednica. Zato smo je odbili. Zamislite što bi bilo da smo taj rad pustili, ispalo bi da potičemo nasilje – vrlo odrješito je kazala prof. Radulić, ne ostavljajući mogućnost za nastavak razgovora, odnosno pitanje zar slika ne reprezentira upravo suprotno, stav društva prema LGBT zajednici i time ujedno pogađa temu Smotre „Umjetnik kao kritičar vremena“.

Nema mjesta sumnji da je problem isključivo u prikazu dvoje muškaraca u zagrljaju, a da se o umjetničkim kvalitetama djela nije ni raspravljalo. Valja znati da je Rade Šimičević HDZ-ov gradski vijećnik, te nešto još puno važnije i apsurdnije: da je kao predsjednik Udruge hrvatskih srednjoškolskih ravnatelja (Ogranak Zadarske županije) čvrsto stao u obranu Joze Dragića, ravnatelja u čijoj se školi u Zadru dogodilo nasilje nad učenicom koja je žigosana. Šimičević i drugi zadarski ravnatelji su napisali pismo ministrici obrazovanja Blaženki Divjak u kojem su, prije samo 20 dana, istaknuli da Jozo Dragić nije zaslužio da bude smijenjen naprasno, samo zbog nesmotrenih izjava i bez jasnih kriterija.   

U samo nekoliko dana u Zadru su pokazani dvostruki kriteriji vrijedni svakog prijezira: žigosanje u Ekonomskoj školi nije nasilje, ali učenički rad sa prikazom dvojice muškaraca u zagrljaju ne može na izložbu „zbog poticanja na nasilje!“

 

UČENIK: RAD GOVORI O VERBALNOM NASILJU U DRUŠTVU

- Rad je trebao predstavljati kritiku neprihvaćanja LGBT zajednice u društvu. Predložio sam profesorici da promijenim ime djela iz izvornog, sarkastičnog imena ‘Nakaze’ u ime koje bi jasno kazalo da je rad napravljen u potporu LGBT zajednice i da ne prikazuje moje mišljenje o njima, nego verbalno nasilje koje svakodnevno proživljavaju od strane društva. Nakon podužeg nagovaranja pristala je popričati s psihologinjom o mom prijedlogu novog imena - ispričao je učenik za portal Srednja.hr.

No, nakon vijećanja i to je palo u vodu.

- Sa argumenta “neki pripadnici LGBT zajednice bi se mogli uvrijediti” prešlo se na “tema je previše provokativna”, “rad prikazuje kontakt između dva muškarca”, “moramo paziti na što stavljamo ime škole i jednostavno ne možemo riskirati” i “prikaz je previše grafičan” – ispričao je učenik koji je dobio veliku podršku kolega, a jedna učenica je iz solidarnosti odlučila povući svoj rad, iako su ga odobrili.

 

MARJANA BAKMAZ: NISAM ZA ISKLJUČIVOST

- Mi smo organizatori Smotre već 18 godina i potičemo sve škole da nam šalju radove. ART DIZAJN je postala omiljena manifestacija, mi radimo konačan odabir radova jer ih stigne jako puno. Rad učenika iz Gimnazije Vladimira Nazora, koji je postao sporan, nije ni došao do naše škole, „stopiran“ je u gimnaziji. Ne želim ulaziti u razloge takve njihove odluke, no načelno nisam za zabrane i isključivost – kazala nam je Marjana Bakmaz, dugogodišnja ravnateljica zadarske Škole primijenjene umjetnosti i dizajna. Izložba ART DIZAJN otvorit će se 10. travnja.

23. prosinac 2024 20:59