Predsjednik Županijskog suda u Zadru Željko Đerđ podnijet će Državnom sudbenom vijeću (DSV) prijedlog za razrješenje predsjednika Općinskog suda u Zadru Marija Pešića tek nakon što rješenje Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta (USKOK) o pokretanju istrage protiv njega postane pravomoćno.
Dotad će 45-godišnji Pešić, kojem je ostala još godina dana do kraja mandata, i dalje biti na mjestu predsjednika, iako je pod istragom USKOK-a od 27. listopada. Tada je, naime, doneseno rješenje o provođenju istrage zbog osnovane sumnje da je kao predsjednik Općinskog suda u Zadru počinio kaznena djela zlouporabe položaja i ovlasti, te krivotvorenja službene ili poslovne isprave.
- Predsjednik Županijskog suda u Zadru, nakon što od Državnog odvjetništva RH, Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta dobije obavijest da je rješenje o provođenju istrage protiv suca Marija Pešića postalo pravomoćno, postupiti sukladno odredbi članka 73. stavak 3. i članku 85. stavak 5. Zakona o državnom sudbenom vijeću, odnosno podnijeti istom prijedlog za udaljenje suca Marija Pešića od dužnosti te prijedlog za njegovo razrješenje kao predsjednika suda – pojasnila je sutkinja Sandra Radanović, glasnogovornica i predsjednica Kaznenog odjela Županijskog suda u Zadru.
Dodala je kako prema odredbi članka 73. stavka 2. Zakona o državnom sudbenom vijeću sudac može biti udaljen s dužnosti, između ostaloga, kada je protiv njega započet kazneni postupak zbog kaznenog djela za koje je predviđena kazna zatvora do pet godina. Odluku o udaljenju suca donosi, prema stavku 4. istog članka, Državno sudbeno vijeće (DSV) na prijedlog predsjednika toga suda, višeg suda, predsjednika Vrhovnog suda RH ili nadležnog Sudačkog vijeća.
- Prema odredbi članka 85. stavak 4. točka 8. Zakona o državnom sudbenom vijeću, vijeće će predsjednika suda razriješiti dužnosti, kada je privremeno udaljen sa sudačke dužnosti, a prema stavku 5. istog članka prijedlog za razrješenje predsjednika suda može podnijeti predsjednik neposredno višeg suda, predsjednik Vrhovnog suda RH i ministar nadležan za poslove pravosuđa.
Prema odredbi članka 17. stavak 1. Zakona o kaznenom postupku, kazneni postupak započinje pravomoćnošću rješenja o provođenju istrage ili potvrđivanjem optužnice ako istraga nije provedena.
Kako su za kaznena djela iz članka 279. i članka 291. stavak 1. Kaznenog zakona propisane kazne zatvora od 6 mjeseci do 5 godina, kazneni postupak za takva kaznena djela započinje pravomoćnošću rješenja o provođenju istrage sukladno odredbi članka 17. stavak 1. točka 1. Zakona o kaznenom postupku – pojasnila je Radanović.
USKOK je na temelju kaznene prijave sudaca Županijskog suda u Zadru, donio rješenje o provođenju istrage protiv Pešića.
Osnovano se sumnja da je kao predsjednik Općinskog suda u Zadru od 5. do 17. siječnja 2022., u Zadru i drugim mjestima u Hrvatskoj, protivno Pravilniku o načinu korištenja službenih automobila Općinskog suda u Zadru kojim je propisano da predsjednik suda ima pravo koristiti službeno osobno vozilo 24 sata dnevno za potrebe obavljanja posla, službeni automobil koristio u privatne svrhe te potom navedeno prikrio neistinitim prikazivanjem svojih službenih obveza.
Sumnja se da je sastanak predsjednika više općinskih sudova koji je bio zakazan za 11. siječnja 2022. godine u Općinskom sudu u Novom Zagrebu iskoristio za višednevno izbivanje sa svog radnog mjesta odnosno da je sa službenim vozilom napustio Zadar 5. siječnja 2022. te je do održavanja navedenog sastanka vozilo koristio isključivo za svoje osobne potrebe.
Kako bi prikrio neopravdano izbivanje s radnog mjesta 7. i 10. siječnja 2022. u putni nalog je 17. siječnja 2022. neistinito unio da je u razdoblju od 5. do 12. siječnja 2022. bio na službenom putovanju te da je u tu svrhu koristio službeno vozilo. Putni nalog i izvješće o rezultatima službenog putovanja okrivljenik je zatim predao djelatnicima Ureda predsjednika suda koji su ga proslijedili u računovodstvo suda.