Hoće li se u školama u Zadru i Zadarskoj županiji zabraniti korištenje mobitela po uzoru na druge hrvatske gradove?
Iako Grad ne razmišlja o striktnim zabranama, u županiji postoje škole u kojima je već odavno na snazi odluka o zabrani korištenja mobilnih uređaja na satu, ali i za vrijeme školskih odmora.
Pročelnik za odgoj i školstvo Grada Zadra, Joso Nekić, smatra kako kod djece treba poticati čitanje, a ne uvoditi zabrane jer bi se zbog takvih restrikcija moga dogoditi kontraefekt.
- Puno puta smo s ravnateljima osnovnih škola kojima je osnivač Grad Zadar razgovarali o štetnosti korištenja mobitela, no hoće li zabrana donijeti pozitivan učinak? Djecu je potrebno poticati na čitanje s raznim programima i aktivnostima, što naše knjižnice i rade. Najkvalitetnije promjene će nastati ako djeca shvate da mobiteli mogu i ne moraju biti zlo, ako ih koriste na pravilne načine i s mjerom, istaknuo je pročelnik Nekić dodajući kako škole za sebe, temeljem odluke školskog odbora, mogu donijeti odluku o zabrani mobitela, ali i kako takvo nešto još nije najavljeno u zadarskim osnovnim školama.
- Ključ je imati mjeru u svemu, pa tako i u korištenju tehnologije, zaključio je Nekić.
Pročelnik županijskog Upravni odjel za obrazovanje, kulturu i šport, Ivan Šimunić, objasnio je kakvo je stanje po pitanju korištenja mobitela u osnovnim i srednjim školama kojima je osnivač Zadarska županija.
- U gotovo svim osnovnih škola kojima je osnivač Zadarska županija zabranjena je upotreba mobitela, na način da ih ne smiju koristiti u prostoru škole ili ih ne smiju koristiti tijekom nastave. Osnovne škole regulirale su korištenje mobilnih uređaja Pravilnikom o kućnom redu. Radi neometanog odvijanja nastave mobilni telefoni i drugi tehnički uređaji moraju biti isključeni i spremljeni u učeničku torbu ili za to predviđeno mjesto, istaknuo je pročelnik Šimunić dodajući kako se mobiteli iznimno smiju koristiti samo u obrazovne svrhe tijekom sata uz odobrenje predmetnog nastavnika ili u hitnim slučajevima.
- Prema podacima srednjih škola Zadarske županije postoje određena ograničenja u korištenju mobilnih uređaja tijekom nastave sukladno Pravilniku o kućnom redu škole. Pravilnik o kućnom redu redovito se prezentira učenicima posebno na početku svake školske godine tijekom prvog sata razrednika. Korištenje uređaja dodatno je regulirano i Pravilnikom o kriterijima za izricanje pedagoških mjera. Srednje škole nisu za potpunu zabranu korištenja mobitela u nastavi, ali svako podržavaju i provode ograničenja u korištenju mobitela posebice tijekom nastave. Smatraju da je mobitel danas postao nezaobilazan alat i da ga se treba koristiti razumno i svrhovito u obrazovanju, istaknuo je pročelnik Šimunić dodajući kako je županija, ukoliko se pojavi inicijativa od strane roditelja i/ili učenika za potpunu zabranu korištenja mobitela u školi, spremna razmotriti navedene argumente te će nakon temeljite analize recentnih istraživanja i prakse, donijeti odluku koja će najbolje služiti interesima učenika i društva.
Iako zadarske srednje škole nemaju zabrane u korištenju mobitela već ograničenja, kada su u pitanju osnovne škole kojima je osnivač Zadarska županija postoje striktne zabrane koje su regulirane Kućnim redom škola. Tako na primjer u OŠ Ivana Gorana Kovačića u Lišanima Ostrovičkim postoji kutija u koju se odlažu mobiteli prije početka nastave, u OŠ Braće Ribar u Posedarju zabrana je uvedena početkom ove školske godine. Zabrana korištenja mobilnih uređaja, osim uz dopuštenje nastavnika na snazi je i u OŠ Nikole Tesle u Gračacu, OŠ Obrovac, OŠ Pakoštane, OŠ Petra Lorinija u Salima, OŠ Petra Zoranića u Ninu, OŠ Petra Zoranića u Stankovcima, OŠ Privlaka, OŠ Sukošan, OŠ Sv. Filip i Jakov, OŠ Vladimira Nazora u Neviđanima i u OŠ Zemunik.