Broj novooboljelih od malignih bolesti u Zadarskoj županiji kontinuirano se povećava u posljednjih dvadesetak godina. U 1996. imali smo oko 500 novooboljelih, a u 2018. godini taj se broj povećao na čak 1131 oboljelu osobu, ističe na početku razgovora dr. Ljilja Balorda, specijalistica javnog zdravstva i voditeljica Službe za socijalnu medicinu i javno zdravstvo u Zavodu za javno zdravstvo Zadar.
Njen posao obuhvaća praćenje i analizu raznih zdravstvenih pokazatelja među kojima je i praćenje stope rasta malignih bolesti.
Praćenje takvih podataka u Zadarskoj županiji počelo je 1996., a 2018. godina je zadnja dostupna godina Registra za rak u Hrvatskoj. Evidencija se vodi odvojeno za muškarce i žene. Kod muškaraca se tako bilježi najveći broj oboljelih od karcinoma prostate, pluća i debelog crijeva, dok je kod žena najveći broj slučajeva raka dojke te debelog crijeva i pluća.
- U posljednjih nekoliko godina od svih umrlih u Zadarskoj županiji na maligne bolesti otpada od 27 do 29 posto. U 1996. od malignih bolesti je umrla 321 osoba, dok je u 2019. umrla 525 osoba, što je povećanje od 64 posto - iznosi dr. Balorda zabrinjavajuće podatke. Ipak, broj umrlih u 2019. u odnosu na prethodnu godinu smanjio za sedam posto i to više kod žena.
- Kod njih je došlo do smanjenja broja umrlih za 11 posto u odnosu na 2018., a kod muškaraca za 4 posto. Ovakva situacija nije bila baš česta u proteklih dvadesetak godina jer smo obično svake godine bilježili povećanje broja umrlih, ističe Balorda dodajući kako zadarski ZJZ također bilježi podatke o hospitalizaciji pacijenata.
Od ukupno 24.964 hospitalizacija u 2019. godini koje su na bolničkom liječenju provele 247.660 dana, njih 3161 otpada na zbrinjavanje onkoloških bolesnika koji su na bolničkom liječenju proveli 22.914 dana.
- Prije dvadeset i više godina prosječna dužina liječenja za onkološke pacijente je bila 13 dana, dok je u 2019. smanjena na 7 dana. Iako je broj oboljelih udvostručen, razlog tome leži u činjenici što se pacijenti uglavnom nakon provedene terapije u dnevnoj bolnici isti dan otpuštaju kući, kaže dr. Balorda napominjući kako se, od kada su s radom započele dnevne bolnice, najveći dio onkoloških pacijenata liječi u njima. U 2019. godini je tako zabilježeno 10.154 hospitalizacija i 10.631 dana bolničkog liječenja.
Odjel dr. Balorde također prati i broj onkoloških bolesnika koji se liječe izvan Zadarske županije. No kako u svojoj analizi ne prikupljaju podatke o vrsti dijagnostičko-terapijskog postupka kod bolesnika, nemaju precizne podatke koliko točno onkoloških pacijenta ide na terapije zračenja izvan Zadra.- Najveći broj onkoloških pacijenata liječi se u Općoj bolnici Zadar, koja ima 79 posto hospitalizacija takvih bolesnika, i na koje otpada 67 posto dana bolničkog liječenja. Ostalih 21 posto hospitalizacija, odnosno liječenja, obavlja se izvan Zadarske županije. Pacijenti najčešće odlaze u KBC Zagreb gdje je zabilježeno 10 posto hospitalizacija i 14 posto dana bolničkog liječenja, zatim u KB Dubrava gdje čine 2 posto hospitalizacija i 4 posto dana bolničkog liječenja, potom KBC Split s 2 posto hospitalizacija i 3 posto dana bolničkog liječenja, u Kliniku za dječje bolesti (Klaićeva) u Zagrebu s 2 posto hospitalizacija i 2 posto dana bolničkog liječenja te KBC Sestre milosrdnice s 1 posto hospitalizacija i 2 posto dana bolničkog liječenja.
Onkološki pacijenti iz Zadra i Zadarske županije moraju zbog terapije zračenjem putovati u Split ili Zagreb. Kakvo je Vaše mišljenje o potrebi nabavke aparata za zračenje za zadarsku bolnicu?
- Liječenje onkoloških pacijenata je kompleksan i multidisciplinaran proces i sve se više ide ka personaliziranom liječenju ove skupine pacijenata. Stoga je za pretpostavit da će se i dalje povećavati broj oboljelih i da će sve više osoba trebati neki od oblika terapije. Naravno da županijske bolnice neće uvijek moći pružiti sve oblike liječenja, ali osim ekonomske isplativosti liječenja ili cijene nekog uređaja treba misliti na kvalitetu života oboljelih - ističe dr. Balorda dodajući kako pri tome moramo uzeti u obzir da se prosječna dužina liječenja onkoloških pacijenata u Zadarskoj županiji smanjila s 13 na sedam dana i da jednim dijelom neke od oblika skrbi preuzimaju članovi obitelji.
- Od ključne važnosti u liječenju malignih bolesti je njihovo rano otkrivanje koje se za vodeća sijela raka (pojave bolesti) provodi kroz nacionalne programe. U ZJZ Zadar trenutno se provode i koordiniraju tri Nacionalna programa ranog otkrivanja raka. Jako je važno da se naši sugrađani odazovu na pozive kao bi liječenje bilo uspješnije, jer ako se, na primjer rak dojke otkrije u ranom stadiju, tada je izlječenje moguće u 95 posto slučajeva, zaključuje dr. Balorda.