StoryEditorOCM
4 kantunaISTRAŽILI SMO

Detaljna analiza tržišta nekretnina na zadarskom području: gdje se i koliko u prošloj godini najviše trgovalo, koliko se plaćao kvadrat stana, kuće i zemljišta

Piše Ana Vučetić Škrbić
22. travnja 2023. - 15:00

Nakon dvije korona godine u kojima je tržište nekretnina relativno stagniralo, zadarsko područje, pogotovo njegov priobalni dio, ponovno proživljava građevinsku renesansu. Osim onoga što je vidljivo golim okom, a to je građevinska aktivnost na svakom koraku, pokazuju to i službena Izvješća o tržištu nekretnina koja su nedavno objavili Grad Zadar i Zadarska županija.

Tijekom prošle godine u Zadarskoj županiji prijavljeno je ukupno 5452 transakcija u prometu nekretnina. Očekivano, najveći broj odnosi na ugovore o kupoprodaji, njih ukupno 4870, od čega su, pak, najzastupljenija građevinskih zemljišta (2157), potom stanovi i apartmani (944) te kupoprodaja stambenih zgrada odnosno obiteljskih kuća (897).

Ukupna vrijednost prodanih stanova iznosi oko 105 milijuna eura, a prosječna cijena kvadrata, koja je za deset posto veća nego lani, 1.464 eura. Najviše je, sudeći prema službenoj statistici, rasla vrijednost kuća i to za 49 posto u odnosu na godinu ranije pa se prosječan kvadrat kuće na zadarskom području lani prodavao za 283 eura. Ukupna kupoprodajna vrijednost u tom nekretninskom sektoru iznosi 154 milijuna eura. Što se građevinskih terena tiče, prosječna cijena kretala se oko 60 eura po kvadratu, a najskuplja su zemljišta u Sukošanu (128 eura), Privlaci (120 eura), Pašmanu (111 eura), Povljani (108 eura) i Kalima (106 eura). Samo na građevinskom zemljištu u Zadarskoj županiji lani se trgovalo u vrijednosti čak 142 milijuna eura.

No, kad su cijene u pitanju, svakome tko imalo poznaje kretanja u nekreninskom biznisu, jasno je kako ovo nije pravo stanje na terenu. Zoran Marasović, suvlasnik zadarske agencije za nekretnine Dalmatis, zamjenik je predsjednika strukovnog udruženja u poslovanju nekretninama pri HGK i član povjerenstva grada i županije koji sudjeluje u izradi ovog godišnjeg izvješća. Za razliku od ovih, prosječnih cijena kvadrata - jer službena statistika u istu kategoriju stavlja i urbanu vilu prvi red do mora i onu derutnu u zadarskom zaleđu- realno stanje na tržištu nekretnina s ovim je teško usporedivo.

image

Vitrenjak

Luka Gerlanc/Cropix

- Cijena kvadrata stana u Zadru se kreću od dvije tisuće eura na više, a na nekim lokacijama uz more, poput Vitrenjaka, već sada je između četiri i pet tisuća eura za kvadrat. Novogradnju, bez obzira na kvart, što je ranije bilo nezamislivo izvan užeg prstena uz more, teško je naći ispod 2500 eura. Ulazak u Schengen sigurno će donijeti dodatni porast potraženje, a time i cijena- kaže Marasović dodajući kako investitori u novogradnji objekte prodaju već do faze gradnje.

- Rijetko koji objekt dočeka završetak, a da nije već prodan. Strancima smo još uvijek relativno jeftini, a domaći ljudi s viškom novca za investiranje najradije ulažu u nekretnine jer se zbog stalnog rasta cijena to ulaganje pokazalo kao najisplativije- objašnjava Marasović kako je takav trend u cijeloj županiji. Najbolji primjer za to je otok Vir.

image

 Panorama otoka Vira 

Vojko Basic/Cropix/Cropix

Kako pokazuju godišnji podaci županijskog Upravnog odjela za prostorno uređenje, zaštitu okoliša i komunalne poslove, u sve tri kategorije, to je mjesto apsolutni rekorder u trgovanju nekretninama: upravo na Viru prošle je godine zbirno i pojedinačno kupljeno ili prodano najviše apartmana, kuća i građevinskog zemljišta. Bilanca izgleda ovako: na ovom vikendaškom otoku koji je turistički i nekretninski rekorder sa 11 tisuća izgrađenih objekata s prosječno tri stambene jedinice, od kojih je već više od polovice u vlasništvu stranih državljana, prodano je 256 apartmana odnosno stanova, 246 kuća ili zgrada te 224 građevinska zemljišta. Usporedbe radi, Biograd na moru ili Nin koji ga slijede po broju kupoprodajnih ugovora, imaju upola manje nekretninskih transakcija. Stoga ne čudi podatak da je općina Vir prošle godine inkasirala najveći prihod od poreza na promet nekretnina otkako je osnovana prije 20 godina!

image
Andrija Lucic/Cropix

Od lanjskog proračuna teškog 55 milijuna kuna, čak 20,6 milijuna kuna otpada na prihod od poreza na nekretnine. To je 37,55 posto od ukupnog proračuna, a na komunalnom doprinosu uprihođeno je još 5,9 milijuna kuna. To nam je sad konstantan priljev u prihodima jer se godišnje za Vir izdaje oko 200 građevinskih dozvola, što je isto rekordna brojka, kao i broj zahtjeva za kategorizaciju turističkih objekata. Sav taj prihod od nekretnina mi investitorima vraćamo ulažući u novu infrastrkturu koja prati gradnju novih objekata i njihov razvoj, od elektrifikacije do milijardu kuna teškog projekta vodovodizacije i odvodnje koji je potpuno spreman sa svim dozvolama i čeka Vladinu potvrdu- kaže virski načelnik Marino Radović.

image

Marino Radović 

Virski List/

To, jasno, prati i rast cijene nekretnina. Prije desetak godina nekretnine na Viru mogle su se kupiti za tisuću eura po kvadratu, a danas se objekti u prvom redu do mora prodaju za četiri od pet tisuća eura po metru kvadratnom, ovisno o opremljenosti.

- Na Viru više ne možete kupiti objekt ispod 150 tisuća eura, bilo kakav. Naši vikendaši s kontinenta koji su 80-ih godina izgradili svoje kuće za odmor sigurno nisu mogli ni zamisili da će te vikendice danas imati toliku vrijednost. Ali stanje na tržištu je takvo, potražnja je tolika da Njemci, Austrijaci, Slovaci, Mađari ili Česi za cijenu ne pitaju. Kupuju ih, sruše i grade nove objekte u koje ne dolaze samo ljeti već barem jedan vikend mjesečno tijekom cijele godine, što je velika prednost prometne povezanosti s mostom iako smo otok. Zahvaljujući takvoj politici i otvorenosti, Vir je postao multikulturalna sredina, sigurna destinacija u kojoj se svi osjećaju dobrosošli. A to je ključan faktor svakome tko razmišlja o tome gdje kupiti nekretninu- završava mladi virski načelnik.

Komunalna naknada - slijevaju se milijuni

 

Ponovni građevinski bum na području Zadra potvrđuje i naplaćeni komunalni doprinos te komunalna naknada: za prošlu godinu plaćeni su u ukupnom iznosu od 103,5 milijuna kuna, što je 8,7 posto više nego godinu prije. S novogradnjama je povećan i broj obveznika komunalne naknade, od kojih je lani naplaćeno 63 milijuna kuna, odnosno 8,2 posto više nego godinu prije.

I u Zadru biznis cvjeta

 

Prodaja nekretnina nije porasla samo u atraktivnim županijskim priobalnim destinacijama, nego i u samom gradu. Tijekom 2022. godine na administrativnom području grada Zadra evidentirano je 2465 kupoprodaja, što je u usporedbi s prethodnom godinom povećanje za 7,45 posto. Najveći broj i dalje se odnosi na kupoprodaju stana i apartmana, ukupno 1026. Osim u stanogradnji, bilježi se i značajan porast od 37 posto u kupoprodajama poslovnih prostora

 

25. studeni 2024 08:10