Inspektor zaštite okoliša u srijedu je prijepodne stigao iz Splita kako bi, poslije dojave nekog građanina, na djelu uhvatio 61-godišnjeg vlasnika cisterne za odvoz fekalija. I uhvatio ga je: cisternu s fekalijama neovlašteno je praznio u šumi, negdje uz cestu Vrsi-Visočane, pa je za to zaradio kaznenu prijavu zbog onečišćenja okoliša, što je kvalifikacija za koju je zakonom predviđena i moguća kazna od šest mjeseci do pet godina zatvora.
Ovaj je „fekalni ilegalac” osumnjičen da je okoliš onečišćavao od 2016. pa sve do srijede, a koncesiju za odvoz nisu mu dale općine Vrsi i Poličnik iako je na tom potezu praznio cisternu.
Ali, problem je neusporedivo veći od usamljenog slučaja prekršaja ili kaznenog djela: iako se potrudio pa svoju cisternu ofarbao u plavu boju vrlo sličnu onoj koju imaju i kamioni zadarske „Odvodnje”, ovaj je obrtnik uhvaćen dok brojni drugi nastavljaju unosan posao crpljenja crnih jama i neovlaštenog deponiranja njihova sadržaja u okoliš. Taj je biznis nezaustavljiv i sigurno nema problem s „kolebanjem tržišta”, a država nema ni model ni rješenje kojim bi se sustavno riješilo zagađivanje okoliša.
- Nekoliko je gradova u Hrvatskoj kopiralo gotovo jedinstven primjer „Odvodnje” s dovoženjem sadržaja septičkih jama na uređaj za pročišćavanje. Svi ostali su u nekoj vrsti sive zone, smatra direktor „Odvodnje” Grgo Peronja pojašnjavajući da uređaj kod Gradskog groblja ne prima fekalni otpad iz okolnih općina jer mu tehnološki standardi dopuštaju do pet posto otpadnih voda iz crnih jama.
- Na području Zadra trenutno je oko 3.600 „aktivnih” crnih jama, a „Odvodnja” s tri obrtnika ima potpisane koncesijske ugovore o dovozu fekalija na uređaj. Problem je ogroman i postoji godinama, a jedino trajno rješenje je izgradnja sustava odvodnje i kanalizacije, kaže Peronja.
Nekoliko općina u zadarskom zaleđu ima male uređaje za pročišćavanje, ali kapaciteti tih uređaja jednostavno ne dopuštaju dovoz fekalija iz crnih jama.
- Dovoz fekalija bi mogao uništiti sustav našeg bio-pročišćivača u Gospodarskoj zoni Grabi koji je vrijedan milijun eura. Općine nisu u stanju riješiti problem pražnjenja crnih jama, jer je riječ o ogromnim investicijama, a Hrvatske vode i država bi morali osmisliti i osigurati njegovo provođenje da ne bismo imali problem sa zagađivanjem okoliša i dovođenjem ljudskih života u opasnost, uvjeren je Davor Lončar, načelnik Poličnika.
Lončar skreće pažnju da bi koncesionarima trebalo uvjetovati dodjelu posla i precizno navesti gdje i kako mogu prazniti svoje cisterne. Međutim, u stvarnosti to izgleda skroz drugačije, jer ne samo što obrtnici koji su uredno dobili koncesiju od neke općine svoje kamione prazne gdje stignu, nego to rade i potpuni ilegalci, ljudi koji ni od koga nikada nisu dobili bilo kakvu koncesiju.
Problem se tolerira, jer crne jame se jednostavno moraju prazniti, a onda fekalci moraju prazniti svoje cisterne! Zato je, sve dok kanalizacija ne „dođe do posljednje kuće”, osigurano i unosno crno tržište i zagađivanje okoliša.