Kad je 2016. godine tadašnji gradonačelnik Božidar Kalmeta sa suradnicima i članovima Društva arhitekata Zadar predstavio rezultate Natječaja za izradu idejnog urbanističko-arhitektonskog rješenja uređenja gradske tržnice u Zadru, očekivalo se da će projekt biti vrlo brzo realiziran s obzirom na to da su i gradske vlasti priznale da je stanje tržnice nezadovoljavajuće, te da ona izumire umjesto da postaje turistička atrakcija.
Iz tog se razloga išlo u raspisivanje arhitektonskog natječaja, s ciljem i željom da tržnica bude centar i promotor razvoja Zadra, element revitalizacije Poluotoka.
"Želimo seljačku tržnicu koja će nuditi proizvode naših ljudi, OPG-ova zadarskog zaleđa koje je kao stvoreno za poljoprivrednu proizvodnju. Postojeće stanje je i estetki loše, te zahtijeva cjelovito rješenje, zbog toga smo se obratili struci da predloži najbolju opciju. Nakon ovog odabira idejnog projekta slijedi izrada dokumentacije za glavni projekt, a onda i realizacija", kazano je tada.
Grad je predvidio i sredstva u proračunu za izradu dokumentacije, koja je okvirno trebala trajati oko pola godine, nakon čega se trebalo ići u izgradnju, s grubom procjenom troškova između 4 i 5 milijuna kuna.
Ništa konkretno
Prvu nagradu osvojio je projekt "njiric+arhitekti i Numen/For/Use" autora prof. Hrvoja Njirića, dipl. ing. arh. Od tada do danas nije se zapravo ništa konkretnije učinilo u tom pogledu, osim što je dio javnosti (pa i struke) negativno ocijenio neke elemente Njirićevog projekta, posebno natkrivanje tržnice tzv. jedrima. Gdje se stalo s projektom preuređenja Gradske tržnice i kad bi trebao konačno zaživjeti, pitali smo prof. Njirića.
- Održani su razgovori s Gradskom upravom u proteklom periodu i pokrenut je postupak javne nabave prije mjesec dana, mi čekamo da se taj postupak okonča i da onda krenemo u projektiranje, a onda i realizaciju - ako se sve poklopi kako treba - u 2019. godini. To je objektivan rok ako nam za koji tjedan ili mjesec daju zeleno svjetlo da počnemo. To ne ovisi o meni nego to morate pitati nadležne u gradu Zadru - rekao nam je arhitekt Njirić.
Dodao je da projekt nije mijenjan jer oni još nemaju zeleno svjetlo za radi, ali su učinili pripremu i sve pretpostavke da bi se to moglo brzo primijeniti.
- Drastične promjene nisu rađene, ali sve njihove funkcionalne primjedbe smo mi razumjeli i usvojili i namjeravamo ih provesti. Najveća primjedba je da se osigura da ljudi neće kisnuti na tržnici. U natječaju, odnosu raspisu, nije se tražila takva hermetička zatvorenost, tako da je to inzistirano naknadno da se to napravi. Ipak, mislim da smo na dobrom putu - rekao je Njirić.
Dipl. ing. Darko Kasap, pročelnik Upravnog odjela za prostorno uređenje i graditeljstvo Grada Zadra, dao nam je nešto podrobnije objašnjenje situacije oko uređenja Gradske tržnice.
- Mi s pobjednikom Natječaja za izradu idejnog urbanističko-arhitektonskog rješenja uređenja gradske tržnice u Zadru trebamo definirati ugovor, s obzirom da je on tražio nešto veće uvjete koje mi nismo mogli prihvatiti i oko toga se raspravljalo zadnjih nekoliko mjeseci. Mi s njim sada pripremamo izgled budućega ugovora, a kroz pregovarački postupak - što je jedan od modela javne nabave – mi ćemo s njim sklopiti taj ugovor. Malo smo različito iščitavali koje su njegove obveze, a koje nisu.
Autor je mislio da ima nešto manje obveza, ali sad smo to raščistili, a istovremeno smo raspravljali i o svim stvarima za koje se obvezao da ih mora uvažiti. To se odnosi na zahtjeve konzervatora, struke i javnog mijenja. Autor će to pokušati u svom projektu tehnički izvesti s tim što se u ugovoru čak navodi ako to ne izvede, mi mu nismo dužni onda to niti platiti. Ugovor mi još nismo potpisali i ovih je dana zadnja runda pregovora, ali to bi trebalo relativno skoro završiti - rekao je Kasap.
Mora biti otvorena
Arhitekt Njirić obećao je, dodaje Kasap, da će zadovoljiti sve primjedbe. Prvenstveno se to odnosi na primjedbu da ne bude prokišnjavanja na otvorenoj tržnici, ali sa zadržavanjem osnove njegova prvonagrađenog rada. Istovremeno, gradska tržnica treba biti otvorena tržnica, što su dva uvjeta koja nisu lagan zadatak, ali to i jest zadatak za arhitekte i projektante.
- Plan Gradske uprave je da se dođe do definiranog projekta do konca ove godine, te onda krene raditi kako bi 2019. tržnica bila završena i to su realni rokovi. Vrijednost projektne dokumentacije bila je 740 tisuća kuna u okviru natječaja, a ukupni iznos tržnice ne smije preći 8 milijuna kuna, dok je Njirićeva vrijednost projekta s PDV-om bila oko 6 milijuna, znatno manje od zacrtanih gabarita s obzirom na to da je Njirićev rad bio među jeftinijim rješenjima – istaknuo je Kasap.
Komercijalan kat