StoryEditorOCM
SvijetŠto se zbiva?

Znanstvenici su u čudu: ‘To se nije dogodilo 56 godina! Vrhunac je sezone, a nema ih na vidiku!‘

Piše Tanja Rudež/JL
10. rujna 2024. - 22:42

Znanstvenici još ne mogu u potpunosti objasniti što je razlog. Što se zbiva s uraganima? Vrhunac je njihove sezone, a Atlantski ocean neuobičajeno je miran. Od tropske oluje Ernesto, koja se u Atlantiku formirala sredinom kolovoza, na vidiku nema uragana što se nije dogodilo u posljednjih 56 godina. Znanstvenici su zbunjeni, tim više što su sve prognoze govorile o burnoj sezoni u kojoj će se jedna za drugom smjenjivati snažne tropske oluje, piše Jutarnji list.

Američka Nacionalna uprava za atmosferu i oceane (NOAA) iznijela je krajem svibnja prognozu za sezonu uragana, koja traje od 1. lipnja do 30. studenoga, predvidjevši 85 posto vjerojatnosti za sezonu iznad normalne (gleda se prosjek u odnosu na razdoblje od 1991. do 2020. godine), deset posto za gotovo normalnu i pet posto vjerojatnosti za sezonu ispod normalne. Nadalje, znanstvenici su predvidjeli sezonu s 25 tropskih oluja uključujući 12 uragana, od kojih će polovina postati jaki uragani snage najmanje treće kategorije.

image

Tropical Storm Ernesto

Handout/Afp

I činilo se da će se prognoze obistiniti jer je uragan Beryl, koji se formirao u Atlantiku krajem lipnja, jačao brže od bilo koje druge zabilježene oluje u ranom dijelu sezone. Uragan Beryl u kratkom je vremenu početkom srpnja dostigao snagu najjače, pete kategorije, a odnio je živote 64 osobe na području Kariba, poluotoka Yucatána i obale Meksičkog zaljeva SAD-a. A onda je uslijedilo zatišje. Prognostičari uragana predviđali su da će sezona oživjeti s prelaskom kolovoza u rujan, ali to se nije dogodilo. - Da ste mi prije mjesec dana rekli da se ništa neće razviti nakon Ernesta, ne bih vam vjerovao. To je stvarno iznenađujuće - rekao je za CNN dr. Phil Klotzbach, stručnjak za uragane s Državnog sveučilišta Colorado.

Uragani su oluje koje nastaju iznad tropskog područja. Rađaju se u tropskom dijelu Atlantika, uz zapadnu obalu Afrike, a karakteriziraju ih jaki vjetrovi od minimalno 119 km na sat za uragane prve kategorije do iznad 350 km na sat što je obilježje najrazornijih uragana pete kategorije. Da bi nastao uragan, jedan je od uvjeta da temperatura mora u tropskom dijelu Atlantika bude viša od 26,5 Celzijevih stupnjeva, i to minimalno do 50 metara dubine. Oceanska voda i dalje je topla, a i dosta je vlažnog zraka, no uragani izostaju. Znanstvenici još ne mogu u potpunosti objasniti što je razlog tome, ali kao jedan od uzroka spominju se golemi oblaci pustinjske prašine iz Sahare čiji naleti preko Atlantika mogu suzbiti stvaranje uragana iznad oceana i utjecati na vrijeme u Sjevernoj Americi.

image
Yang Guanyu/Xinhua Via Afp

- Iznenađujuće, vodeći čimbenik koji kontrolira uraganske oborine nije, kako se tradicionalno misli, površinska temperatura mora ili vlažnost u atmosferi. Umjesto toga, to je prašina iz Sahare - rekao je Stanford Report Yuan Wang, jedan od autora studije objavljene krajem srpnja u časopisu Science Advances. Taj je rad pokazao da saharska prašina može smanjiti količinu padalina u uraganu, ali Wang sumnja da bi također mogla smanjiti nastanak uragana.

Ipak, stručnjaci upozoravaju da sezona uragana nije gotova i da bi uskoro mogla pokazati znakove života: više od 40 posto svih tropskih aktivnosti u tipičnoj sezoni događa se nakon 10. rujna.

- Oluje će se ‘vratiti‘. Još ne vidim da će ova sezona dobro završiti - upozorio je Phil Klotzbach.

Slično misle i stručnjaci iz NOAA-e.

- Uvjeti se i dalje čine vrlo povoljnima za aktivnost iznad normale tijekom ostatka sezone uragana - rekao je za Scientific American Jamie Rhome, zamjenik direktora NOAA-ina Nacionalnog centra za uragane. I oluje u kasnoj sezoni mogu biti brutalne: primjerice krajem listopada 2012. pojavio se uragan Sandy, koji je zahvatio dijelove Kariba prije nego što se sjurio prema istočnoj obali SAD-a i razorio New Jersey i New York odnijevši živote 233 osobe u osam država - piše Tanja Rudež za Jutarnji list.

image

Hurricane Ernesto 

Handout/Afp
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
14. studeni 2024 02:59