StoryEditorOCM
Svijetekskluzivni plan

Ukrajina razmatra nuklearnu opciju: Procurili tajni detalji - Kijev može napraviti bombu kakva je bačena na Nagasaki!

Piše Vijesti sd
14. studenog 2024. - 15:06
Ovo je bio prvi sovjetski nuklearni test, kodnog naziva ”Prva munja”, detonirao je plutonijevu bombu RDS-1. Ovaj je uređaj bio točna kopija američkog dizajna Fat Man /Photo12 Via Afp

Ukrajina bi mogla razviti rudimentarnu nuklearnu bombu u roku od nekoliko mjeseci ako Donald Trump povuče američku vojnu pomoć, navodi se u brifingu pripremljenom za ukrajinsko Ministarstvo obrane o kojem piše ugledni  The Times.

U izvješću stoji kako bi Ukrajina bila u stanju brzo izgraditi osnovni uređaj od plutonija s tehnologijom sličnom bombi “Fat Man” bačenoj na Nagasaki 1945. godine.

“Stvaranje jednostavne atomske bombe, kao što su to učinile Sjedinjene Države u okviru projekta Manhattan, ne bi bio težak zadatak 80 godina kasnije”, stoji u dokumentu.

Budući da nema vremena za izgradnju velikih postrojenja potrebnih za obogaćivanje urana, Ukrajina bi se umjesto toga morala osloniti na korištenje plutonija ekstrahiranog iz istrošenih gorivnih šipki, uzetih iz nuklearnih reaktora. Kijev još uvijek kontrolira devet operativnih reaktora i ima značajno znanje o nuklearnoj tehnologiji, unatoč tome što se 1996. godine Ukrajina odrekla trećeg najvećeg nuklearnog arsenala na svijetu.

image
Attila Kisbenedek/Afp

U izvješću se navodi da se "težina reaktorskog plutonija dostupnog Ukrajini može procijeniti na sedam tona… Značajan arsenal nuklearnog oružja zahtijeva mnogo manje materijala… Količina materijala dovoljna je za stotine bojevih glava s taktičkom snagom od nekoliko kilotona." Takva bi bomba imala otprilike jednu desetinu snage Fat Mana.

“To bi bilo dovoljno da se uništi cijela ruska zračna baza ili koncentrirana vojna, industrijska ili logistička postrojenja, navodi se. 

Točna snaga takvog oružja bila bi nepredvidiva jer bi se u bombi koristilo različite izotope plutonija, navodi autor izvješća, Oleksij Jižhak, s ukrajinskog Nacionalnog instituta za strateške studije, vladinog istraživačkog centra koji djeluje kao savjetodavno tijelo predsjedničkog ureda. Tehnologija potrebna za izradu bombe je zahtjevna, ali Ukrajina ima stručnjake koji su to u stanju izvesti, navodi se u brifingu.

Prošlog mjeseca predsjednik Volodimir Zelenski rekao je Donaldu Trumpu da će Ukrajini trebati nuklearno oružje kao jamstvo sigurnosti ako se spriječi njezino pridruživanje NATO-u, čemu se oštro protivi ruski predsjednik Vladimir Putin. Zelenski je kasnije rekao da je mislio kako ne postoji alternativno sigurnosno jamstvo za njegovu zemlju, a ukrajinski dužnosnici od tada poriču da Kijev razmatra ponovno nuklearno naoružavanje.

image
Handout/Afp

Rad o mogućnosti izrade takvog oružja, koji je objavio Centar za studije o vojsci, pretvorbi i razoružanju, utjecajni ukrajinski vojni think tank, poslan je zamjeniku ministra obrane Ukrajine. Novinari The Timesa navode da se u radu postavlja pravna osnova na temelju koje bi se Ukrajina mogla povući iz Sporazuma o neširenju nuklearnog oružja (NPT).

Ratifikacija Sporazuma bila je uvjetovana sigurnosnim jamstvima koja su 1994. godine Budimpeštanskim memorandumom dali SAD, UK i Rusija. U sporazumu je navedeno da će Ukrajina predati svoj nuklearni arsenal od 1734 strateške bojeve glave, dok su joj ostale potpisnice obećale zaštitu. “Kršenje memoranduma koje je počinila nuklearno naoružana Ruska Federacija daje formalne temelje za povlačenje iz NPT-a i moralne razloge za preispitivanje nenuklearnog izbora napravljenog početkom 1994., navodi se. 

List navodi kako pogled na stanje na bojištu pokazuje zbog čega bi Kijev mogao povući potpis sa strateškog ugovora potpisanog u Bukureštu. Ruske trupe hvataju zamah napredujući u Donbasu, u istočnoj Ukrajini, dok Trump obećava smanjiti američku vojnu pomoć ako Kijev ne pristane na mirovne pregovore s Putinom. 

image
Maxim Shipenkov/Afp

Bryan Lanza, bivši Trumpov savjetnik, već je rekao da će Ukrajina morati predati Krim. Ovoga je tjedna sin novog predsjednika, Donald Trump Jr, grubo ismijao Zelenskog objavom na X:

- Imate 38 dana od gubitka džeparca - napisao je.

Jasno je kako ukrajinske snage uvelike ovise o američkom oružju i svako smanjenje njegovog dotoka, a kamoli potpuno prekidanje, imalo bi katastrofalne posljedice na bojnom polju. To je potaknulo Ukrajince da potraže način kako uzeti stvari u svoje ruke. 

“Morate shvatiti da se suočavamo s egzistencijalnim izazovom. Ako Rusi zauzmu Ukrajinu, milijuni Ukrajinaca bit će ubijeni”, rekao je Valentin Badrak, direktor centra koji je izdao znanstveni rad o nuklearnom naoružavanju. “Milijuni Ukrajinaca radije bi se suočili sa smrću nego otišli u gulage.”

Times ističe da je Badrak podrijetlom iz Irpina, grada u kojem su Rusi mučili i ubijali civile.

Zapadni stručnjaci vjeruju da će Ukrajini trebati najmanje pet godina da razvije nuklearno oružje i odgovarajuće sredstvo za njegovo dostavljanje do cilja, ali Badrak inzistira na tome da su znanstvenici iz njegove zemlje manje od godinu dana odaljeni od izrade vlastitih balističkih projektila. “Za šest mjeseci Ukrajina će moći pokazati da ima sposobnost korištenja balističkih projektila dugog dometa: imat ćemo projektile koji mogu letjeti 1000 kilometara”, rekao je Badrak.

image

Nuklearna bomba Fat Man

-/Afp

Hamish de Bretton-Gordon, bivši zapovjednik Združene kemijske, biološke, radiološke i nuklearne pukovnije Ujedinjenog Kraljevstva, rekao je za Times da Ukrajina “sigurno” ima tehničko znanje i iskustvo te praktična sredstva za proizvodnju nuklearnog oružja. “Trump će to primiti na znanje, jer je posljednja stvar koju želimo više nuklearne proliferacije i bilo kakva vrsta nuklearnog udara u Europi, bilo ukrajinskog bilo ruskog”, dodao je.

Bretton-Gordon dodao je kako vjeruje da je Zelenski spreman pokušati “apsolutno sve”.

Svjatoslav Juraš, aktivni ukrajinski vojnik i zastupnik u parlamentu, rekao je za Times Radio: “Trenutno je prilično teško govoriti o nuklearnom oružju, kad nam treba toliko drugih vrsta naoružanja neophodnih za odbijanje stalnih ruskih prijetnji… Moramo se usredotočiti na raspoloživa sredstva kako bismo pokušali zaštititi što je više moguće života tijekom ove kušnje.”

Jižak i Badrak tvrde da bi, ako SAD napusti Ukrajinu, Britanija mogla poštovati svoju sigurnosnu obvezu prema Budimpeštanskom sporazumu pomažući Ukrajini da razvije nuklearno oružje za odvraćanje vanjskih prijetnji, s obzirom na to da London nema konvencionalna sredstva koja bi spriječila Rusiju da pregazi Ukrajinu.

image
Henry Nicholls/Afp

Jižak vjeruje da bi prag nakon kojeg bi počeo razvoj programa nuklearnog naoružanja bio dolazak Putinovih trupa do grada Pavlohrada, vojno-industrijskog središta udaljenog oko stotinu kilometara od sadašnje crte fronta. Kada bi Rusi zauzeli taj grad, postojao bi realan rizik da neka od najvećih ukrajinskih središta, poput Dnjepra i Harkova, padnu u ruske ruke prije nego što Kijev stigne razviti nuklearno oružje.

“Bio sam iznenađen poštovanjem koje Sjedinjene Države iskazuju prema ruskoj nuklearnoj prijetnji. Možda će nas to koštati poraza u ratu”, rekao je Jižak. “Oni tretiraju nuklearno oružje kao neku vrstu Boga. Pa je možda vrijeme da se i mi pomolimo istom Bogu.”

Ukrajinsko ministarstvo vanjskih poslova očekivano je zanijekalo da Kijev može razviti nuklearno oružje, ističući svoju predanost NPT-u. “Ne posjedujemo, ne razvijamo i ne namjeravamo stvoriti nuklearno oružje”, rekao je Heorhij Tihi, glasnogovornik ministarstva, u izjavi za medije.

image
Russian Defense Ministry/Anadolu Via Afp

 

 

 
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
20. prosinac 2024 05:27