StoryEditorOCM
Svijetideja u povojima

Sprema li se revolucija u SAD-u? Demokrati imaju radikalan plan kako se suprotstaviti ‘Trumpovoj Americi‘

Piše VIJESTI SD
7. prosinca 2024. - 14:06

Donald Trump najavio je ogromne promjene u načinu funkcioniranja javnih tijela u SAD-u. Već je počeo imenovati svoje istomišljenike na sve važnije pozicije, između ostaloga je postavio kontroverznog milijardera Elona Muska na čelo Ministarstva učinkovitog upravljanja, a ujedno planira zamijeniti tisuće javnih službenika s federalnim zaposlenicima koji su skloni njegovim politikama, kako bi si maksimalno olakšao uvođenje planiranih promjena.

U Trumpovim planovima nalazi se gomila onoga što mnogi Amerikanci, ali i političari i "obični" ljudi diljem svijeta, smatraju izuzetno problematičnim. A s obzirom na to da će republikanci kontrolirati i senat i zastupnički dom kongresa (doduše, ovo potonje tijesno) te je za očekivati da će ga konzervativna većina sudaca u Vrhovnom sudu podržavati, neki demokrati su počeli kovati plan kako spriječiti najagresivnije poteze Trumpa, barem u onim saveznim državama u kojima kontroliraju zakonodavne i izvršne grane vlasti. Takvih je država trenutno 15.

image

Elon Musk bit će na čelu Ministarstva učinkovitog upravljanja

Samuel Corum/Getty Images Via Afp

Kako piše The Atlantic, proteklih mjeseci je nekolicina odvjetnika i istaknutih demokrata (među kojima su i neki guverneri), planirajući mogućnost ovakvog raspleta, pripremala mjere kako bi izuzeli „plave” države od Trumpovih ekstremnih ideja. Prvenstveno se to odnosi na očuvanje prava na abortus i zakona koji se odnose na zaštitu okoliša, a američki medij navodi da su već i dogovorili pravnu strategiju za barem usporavanje masovnih deportacija koje je Trump najavio.

No, u tim razgovorima, među demokratima se javila i jedna ekstremnija ideja – progresivni federalizam.

Ukratko, to podrazumijeva svojevrsni otpor savezne države (ili više njih) prema nametnutim federalnim politikama, koji vodi ka njihovom preoblikovanju kroz pregovore i u konačnici pronalaženje kompromisa.

Republikanci kao uzor

Kako piše The Atlantic, među progresivnim "think tankovima" najutjecajniji manifest je onaj Sarah Knight iz Američkog ustavnog društva (pravne organizacije koja je stvorena kao progresivniji odgovor na federalističko društvo) i Arkadija Gerneyja, koji je bio na čelu nacionalne organizacije za kontrolu oružja.

Ono što je posebno zanimljivo u tom radu, koji se temelji na proteklih godinu dana istraživanja, jest to što zapravo preslikava taktiku republikanskog guvernera Texasa, Grega Abbotta. Kao najekstremniji njegov potez navodi se transport preko 100 tisuća imigranata u New York, Chicago i ostale velike gradove, koji ga je koštao 148 milijuna dolara, a koji je unio razdor među države pod kontrolom demokrata, jer se nisu mogli dogovoriti kako riješiti situaciju.

image

Guverner Texasa, Greg Abbott

Bob Daemmrich/zuma Press/profimedia/Bob Daemmrich/zuma Press/profimedia

Također je zatražio od dječje bolnice u Seattleu podatke jesu li liječnici obavljali proceduru promjene spola na djeci iz Texasa, a iako je taj nalog kasnije povukao, unio je nemir među liječnike iz drugih saveznih država koji su počeli razmišljati čeka li ih pravna borba i samim time visoki troškovi zbog takvih zahvata.

Vodeći se tom logikom, demokrati navodno spremaju slične poteze. Jedna od ideja je privući specijaliste ginekologije i opstetricije u „plave” države i tako stvoriti manjak tih stručnjaka u saveznim državama pod kontrolom republikanaca, čime računaju na porast nezadovoljstva žena iz tih država. Kao dugoročni cilj te ideje vide promjenu zakona na federalnoj razini, ili barem glasačko „kažnjavanje” republikanaca.

Doduše, takav potez se ne bi mogao smatrati baš humanim, ali demokrati imaju još nekoliko ideja...

Jedna od njih je strateško ulaganje u „crvene” države preko mirovinskog fonda javnih zaposlenika koji kontroliraju demokrati. Tako je naveden primjer mogućeg ulaganja u teksaške vjetroelektrane s ciljem oformljavanja snažne interesne skupine, koja bi onda mijenjala političku dinamiku unutar samog Teksasa.

The Atlantic navodi to kao primjere agresivnih i „zločestih” verzija „novog federalizma”, koji zahtijeva od guvernera da razmišljaju senzacionalistički kako bi javno ukazali na neuspjehe republikanskih politika. A onda dolazimo do „idealističke” vizije...

Udruživanje u kartel

Cijeli plan počiva na činjenici da savezne države u kojima demokrati imaju potpunu kontrolu doprinose 43 posto nacionalnog BDP-a, dok su „crvene” države na 37 posto. Vodeći se primjerom Kalifornije, koja je stroge standarde za ispušne plinove od automobila digla na nacionalnu razinu, demokrati rezoniraju da je ekonomska moć temelj za političku moć.

image
Michael M. Santiago/Getty Images Via Afp

Iz toga se onda rađa ideja o udruživanju „plavih država”, odnosno njihovom sinkroniziranom djelovanju „prema van”. U tekstu se navodi da bi bila riječ o svojevrsnom kartelu u kojem bi savezne države zajedničkim djelovanjem na tržištu nabavljale proizvode po puno nižoj cijeni.

Navodno već postoje planovi za udruživanje tih država kako bi se nabavili inzulin, pilule za abortus i mnogi drugi skupi lijekovi, čime bi se smanjili troškovi života u tim državama. Također se govori i o zajedničkoj nabavci solarnih panela, koji bi ubrzali zelenu tranziciju, odnosno učinili je jeftinijom.

Njihova suradnja bi teoretski mogla biti i sveobuhvatnija, odnosno mogla bi se proširiti na ujednačene standarde po nekim važnim pitanjima, koji bi postavili temelje za raznorazne zakone u budućnosti.

Doduše, The Atlantic upozorava da bi takva zajednička djelovanja mogla završiti pred sudom, jer američki ustav ograničava zajedničko djelovanje saveznih država, a nije nemoguće zamisliti situaciju u kojoj se demokratski guverneri počnu sasvim oglušivati o federalne zakone kako bi spriječili Trumpove inicijative, što bi stvorilo situaciju u kojoj bi u SAD-u postojala zajednica saveznih država koja povezano djeluje unutar veće zajednice saveznih država. No, također se navodi da postoji dovoljno presedana kroz povijest na temelju kojih bi si savezne države mogle dati opravdanje da zagaze u liberalni federalizam.

image

Trump i Musk

Jim Watson/Afp

U članku se zaključuje da je zapravo najveća prepreka takvim inicijativama nevoljkost demokrata da izađu iz svog okvira razmišljanja i funkcioniranja te se okrenu strategiji koja nije karakteristična za njih.

Što će na kraju od cijele ideje i nekih već razrađenih planova biti, uvelike će ovisiti i o tome koliko će Trump biti agresivan u svojim nastojanjima, zatim hoće li demokrati zaista krenuti ekstremnijim putem i na kraju hoće li se sve savezne države u kojima ta politička opcija ima potpunu kontrolu uspjeti usuglasiti oko revolucionarnog pristupa koji bi po mnogočemu mogao biti problematičan.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
07. prosinac 2024 14:07