U očajničkom pokušaju da ojača narušenu - u Donecku gotovo i urušenu - liniju fronte, Ukrajina je na sve strane u potrazi za stotinama tenkova i borbenih vozila, koje države-vlasnici više ne trebaju. U tom smislu je dobra vijest za Kijev da je Hrvatska spremna zamijeniti svoju flotu tenkova i borbenih vozila iz doba ‘Hladnog rata‘, kako piše analitičar Forbesa David Axe.
Kako je ranije pisao Jutarnji list, hrvatski ministar obrane Ivan Anušić i njegov njemački kolega Boris Pistorius dogovorili su koncept prema kojem bi Hrvatska Ukrajini isporučila 30 tenkova M-84 i 30 borbenih vozila pješaštva M-80. Ukrajina bi za to platila Njemačkoj i za taj bi iznos bila umanjena cijena nabavke 50 novih njemačkih tenkova Leopard 2A8, koje uzima Hrvatska.
Prema sada dostupnim informacijama, to bi bila tek prva isporuka tenkova M-84 Ukrajini. U ovom trenutku Hrvatska vojska raspolaže s oko 70 tenkova M-84, a većina je u vrlo dobrom stanju i procjenjuje se da bi Hrvatska bi u konačnici mogla u Ukrajinu uputiti 60 tih tenkova, piše Jutarnji.
Tenk M-84 težak 46 tona je jugoslavenska verzija sovjetskog T-72. Vozilo pješaštva M-80 teško je 15 tona i bilo je jugoslavenska verzija sovjetskog BMP-1, podsjeća Axe. Ukrajinske oružane snage koriste stotine T-72 i BMP-1, tako da ne bi trebale imati problema s integracijom M-84 i M-80 u svoje snage. S ukupno 60 bivših hrvatskih tenkova i borbenih vozila Ukrajina bi mogla opremiti dva bataljuna, odnosno ili pola brigade.
Manjak teškog naoružanja za opremanje novih brigada
U svjetlu toga nije slučajno da su ukrajinski dužnosnici nedavno najavili da će unaprijediti novu 156. pješačku brigadu u mehaniziranu brigadu. Ta 156. mehanizirana brigada jedna je od 14 novih brigada od 2000 ljudi koje su ukrajinske kopnene snage nedavno formirale. Većina tih novih vojnih brigada, koje sve imaju oznaku 150, započele su kao pješačke brigade kojima je nedostajalo mnogo teške opreme.
Ukrajinska mehanizirana brigada inače raspolaže s 31 tenkom i 93 borbena vozila. Za deset mehaniziranih brigada trebalo bi 310 tenkova i 930 borbenih vozila. No, u rujnu je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski upozorio da njegova vlada ne može opremiti čak četiri od 14 novih brigada teškim naoružanjem. Procjenjivalo se da nedostaje gotovo 200 tenkova i 600 borbenih vozila.
Ukrajinska industrija sama proizvodi neka nova vozila, obično izvlačenjem starih vozila nakon dugotrajnog skladištenja i njihovom nadogradnjom s dodatnim oklopom i sustavom upravljanja vatrom. No, mnoga borbena vozila dolaze iz inozemstva. U 32 mjeseca, otkako je Rusija pokrenula sveobuhvatnu invaziju na susjednu zemlju, saveznici Kijeva obećali su isporuku oko 900 tenkova i 1400 borbenih vozila, kao i tisuće lakših oklopnih transportera i oklopnih kamiona.
Problem je što su Ukrajinci izgubili gotovo točno onoliko oklopnih vozila koliko su ih dobili od svojih saveznika - spomenutih 900 tenkova i 1400 borbenih vozila. Ukrajina bi, kako navodi autor, mogla proizvesti dovoljno oklopnih vozila da održi u akciji svoje starije kopnene borbene brigade, njih ukupno oko 100. No, muči se s pronalaženjem vozila za sve nove brigade koje formira.
Pritom, nekakva odluka da se nove brigade ne formira, nije opcija - mnoge starije ukrajinske brigade u borbama su bez prestanka od početka invazije u veljači 2022. Njihovi borci su umorni, a ta iscrpljenost može imati strašne posljedice.
Postupno mehaniziranje devet od 14 novih brigada
U tom kontekstu treba podsjetiti na 72. mehaniziranu brigadu, koja je dvije godine držala gradu-tvrđavu Vuhledar na jugu Donecke oblasti bez značajnih pojačanja, dok na kraju nije popustila pod nemilosrdnim napadom većih i jačih ruskih formacija i povukla se 1. listopada. To povlačenje je dovelo do šireg kolapsa ukrajinskih položaja u južnom Donecku.
Ukrajinski zapovjednici očajnički žele rotirati umorne brigade s prve linije, ali jednako tako očajnički žele osigurati da zamjenske brigade imaju dovoljno oklopnih vozila, odnosno da ne budu samo topovsko meso za Ruse.
Kasno pristigli tenkovi Leopard 1A5 i Leopard 2A4 njemačke proizvodnje pomogli su, kao i nedavne pošiljke vozila iz Sjedinjenih Država, Francuske i Australije. S ovim vozilima i hrvatskim tenkovima M-84 i M-80, Ukrajina postupno mehanizira najmanje devet od tih 14 novih brigada.
No, vrijeme je bitan faktor. Koristeći sve veću iscrpljenost ukrajinskih snaga, Rusi udvostručuju svoje napade i napreduju u nekoliko ključnih sektora linije bojišnice. U takvim uvjetima, ukrajinske novoopremljene brigade, uključujući spomenutu 156. mehaniziranu brigadu, očekuju se s velikim nestrpljenjem čim prije, tim bolje.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....