Dok sunitska džihadistička skupina Hayat al-Tahrir al-Sham (HTS) napreduje u operaciji Read al Adwan (Odvraćanje agresije), Direktorat za vojne poslove nastoji normalizirati život civila u "oslobođenom" Alepu. Oporbeni novinski portal Enab Baladi navodi da je Direktorat naložio da se s ulica Alepa makne sva vojna prisutnost, uniformirane osobe, vojna vozila i naoružanje, a u sljedećih nekoliko dana dodijelit će se i iskaznice svim prebjezima iz regularne sirijske vojske i policije.
Operacija "Odvraćanje agresije" pokrenuta je ne bi li vojska sirijskog predsjednika Bašara al-Asada prestala s povremenim bombardiranjima sjevera zemlje. Samo dva dana nakon pokretanja vrlo dobro pripremljene združene operacije 13 islamističkih frakcija s ukupno 60.000 vojnika, pobunjenici su 29. studenoga osvojili Alep. Nekoliko dana poslije, 5. prosinca, ušli su i u Hamu. Riječ je o strateški važnom prometnom čvorištu koje vodi prema Latakiji i Tartu, gdje su smještene ruske zrakoplovne i mornaričke baze. Bez njih Rusija značajno gubi utjecaj na Mediteranu jer joj je Turska onemogućila prolaz ratnih brodova kroz Bospor.
Kasno Putin u Siriju stiže
Čudi stoga što se Rusi nisu puno intenzivnije uključili u obranu sirijskog režima predsjednika Bašara al-Asada. Navodno je Putin odugovlačio ne bi li od njega izvukao još poneki politički ustupak, ali se preračunao ne očekujući munjeviti napredak oporbene koalicije. Rusija je u petak pozvala svoje građane u Siriju da hitno napuste zemlju. Prije toga, satelitske snimke objavljene na internetu pokazale su da su Rusi povukli svoje brodovlje iz Tartusa. Možda se radi samo o privremenom isplovljavanju na vojnu vježbu, koja je održana u utorak 3. prosinca. Portal Naval News objavio je da je pod zapovjedništvom admirala Aleksandera Moisejeva, glavnog zapovjednika ruske ratne mornarice, formirana udarna skupina od 1000 vojnika, 10 borbenih brodova i brodova za podršku i 24 zrakoplova, uključujući lovce MiG-31I (najvjerojatnije se mislilo na MiG-31K iz baze Humayim). Fregate Admiral Gorshkov i Admiral Golovko ispalile su pritom hipersonične rakete 3M22 Cirkon, a podmornica Novorosijsk (klase Varšavjanka) ispalila je krstareću raketu 3M14 Kalibr na teglenicu nakrcanu kontejnerima. U isto vrijeme, s obale je korišten raketni sustav K300P Bastion, koji je ispalio nadzvučnu krstareću raketu 3M55 Onyx.
Teško da je sve to impresioniralo islamističke skupine koje upravo kucaju na vrata Homsa i upravo su, prema informacijama Enab Baladija, prošle kroz dva najveća grada između Hame i Homsa, Rastan i Talbiseh. To znači da je Homs već u dometu topništva. Uđu li u Homs, ostaje im još 25 kilometara do granice s Libanonom, pa će kompletne regije Tart i Latakija ostati odsječene od Damaska. Već u srijedu navečer portal Al Arabia objavio je snimke kolona vozila kako napuštaju Homs.
Asada nema u toj priči
– Ako Homs padne, pristup Damasku bit će širom otvoren, a uporište Alavita u Latakiji (uključujući tamošnje ruske baze) vjerojatno će biti odsječeno od glavnoga grada. Što znači da bi Sirija bila ipso facto podijeljena, a džihadistički pobunjenici bi preuzeli većinu sirijskih teritorija. Drugim riječima, sestra ISIS-a, selefijsko-džihadistička organizacija, ponovno se uspostavila u srcu Sirije i Levanta – kaže profesor dr. Robert Rabil, svjetski stručnjak za Bliski istok sa Sveučilišta Florida Atlantic u Miamiju. On upozorava na ulogu Turske, koja financijski podupire pobunjeničke snage. Kaže da Turska ima revanšističke ambicije u Siriji, a pojedini turski dužnosnici javno tvrde da su neki veliki sirijski gradovi povijesno i kulturno – turski. Upozorava i na status Kurda na sjeveroistoku Sirije, koji će se snažno naći na turskom udaru, budući da Turci Kurdistansku radničku stranku (PKK) smatraju terorističkom organizacijom. Za sada se Turci nastoje pokazati kooperativnima, pa za pregovarački stol u Kataru žele dovesti Iran i Rusiju, ne bi li razgovarali o Siriji. Asada u toj priči nema.
– Washington mora odbaciti svoju naivnost i odlučiti o planu diplomacije i akcije u Siriji – kaže Rabil. SAD se sada drži po strani u ovom sukobu, uočava Al Arabia. S jedne strane, zato što Hayat al-Tahrir al-Sham, lidersku frakciju pobunjeničke koalicije, smatra terorističkom organizacijom, s druge zato što predsjednik Joe Biden nema definiranu politiku vezanu uz Siriju. On krivca vidi u dosadašnjem djelovanju sirijskog predsjednika.
Vođa HTS-a Abu Mohhamad al-Golani pozvao je iračkog premijera Al-Sudanija da ne dopusti proiranskoj miliciji Al-Hashid ulazak u Siriju. Pritom je naglasio da se pobunjenici ne planiraju miješati u poslove Iraka. U međuvremenu je i glasoviti irački šijitski klerik Muqtada al-Sadr pozvao Iračane da se ne miješaju u Siriju.
Ostaje još vidjeti kako će se u svemu ponašati Iran, koji je, uz Rusiju, glavni sponzor Bašara al-Asada i njegove vlade. Iranu je Sirija iznimno važna jer preko nje dostavlja novac i oružje Hezbolahu u Libanonu. Prekid izravnoga kontakta dramatično bi oslabio ionako teško "ranjeni" Hezbolah, glavnu iransku uzdanicu u ratu protiv Izraela. Sam Izrael trenutno se ne miješa u stanje u Siriji.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....