Iran se oglušio na međunarodne zahtjeve da obuzda svoj nuklearni program i povećao je svoje zalihe urana obogaćenog na razinu koja je blizu onoj potrebnoj za oružje, navodi se u povjerljivom izvješću UN-ovog nuklearnog nadzornog tijela u koje je Associated Press u utorak imao uvid, piše CNN.
U izvješću Međunarodne agencije za atomsku energiju navodi se da od 26. listopada Iran ima 182,3 kilograma urana obogaćenog do 60%, što je povećanje od 17,6 kilograma od posljednjeg izvješća u kolovozu. Uran obogaćen do 60% samo je mali, tehnički korak od razine oružja od 90%.
IAEA je također procijenila u svom tromjesečnom izvješću da od 26. listopada ukupne iranske zalihe obogaćenog urana iznose 6604,4 kilograma, što je povećanje od 852,6 kilograma od kolovoza. Prema definiciji IAEA-e, oko 42 kilograma urana obogaćenog do 60% čistoće je količina pri kojoj je stvaranje jednog atomskog oružja teoretski moguće - ako se materijal dodatno obogati, do 90%.
Izvješće UN-ove agencije dolazi u kritičnom trenutku. Naime, Izrael i Iran su posljednjih mjeseci razmjenjivali raketne napade, nakon više od godinu dana rata u Gazi, kojom upravlja Hamas, skupina koju podržava Iran.
Ulje na vatru dolijeva i ponovni izbor Donalda Trumpa za američkog predsjednika. Njegov prvi mandat obilježila je politika "maksimalnog pritiska" protiv Teherana i jednostrano je povukao Ameriku iz iranskog nuklearnog sporazuma sa svjetskim silama, što je dovelo do sankcija koje su ugrozile gospodarstvo. Također je naredio ubojstvo vrhovnog generala zemlje.
Iran je prošlog tjedna, tijekom posjeta šefa IAEA-e Rafaela Mariana Grossija Teheranu, rekao da neće proširivati svoje zalihe urana obogaćenog do 60%. IAEA je priopćila da je tijekom sastanaka "razmotrena mogućnost da Iran ne proširi svoje zalihe urana obogaćenog do 60% U-235, i uključila tehničke mjere provjere potrebne Agenciji da to potvrdi, ako se provedu."
U izvješću stoji da su jedan dan nakon što je Grossi napustio Iran, 16. studenoga, inspektori IAEA-e potvrdili da je "Iran započeo provedbu pripremnih mjera usmjerenih na zaustavljanje povećanja svojih zaliha urana obogaćenog do 60 % U-235" u podzemnom nuklearnom spremištu u Fordowu i Natanzu, prenosi Dnevnik.hr.
Dogovor s Teheranom
U nastojanju da osiguraju da Iran ne može razviti atomsko oružje, svjetske su sile sklopile dogovor s Teheranom 2015. prema kojem je ta zemlja pristala ograničiti obogaćivanje urana na razine potrebne za nuklearnu energiju u zamjenu za ukidanje gospodarskih sankcija. Inspektori UN-a dobili su zadatak nadzirati program.
Prema izvornom nuklearnom sporazumu iz 2015., Iran smije obogaćivati uran samo do 3,67% čistoće, može održavati zalihe urana od 300 kilograma i dopušteno mu je koristiti samo vrlo osnovne IR-1 centrifuge, strojeve koji vrte plin uran velikom brzinom u svrhu obogaćivanja.
Godinu dana nakon povlačenja SAD-a iz sporazuma pod Donaldom Trumpom, Iran je počeo postupno napuštati sva ograničenja koja je sporazum stavio na njegov program i počeo obogaćivati uran do čistoće od 60%.