Dragan Jagnjić iz Splita je u SAD otišao kad je imao 18 godina, danas mu je šezdeset. Visokoobrazovani je američki državljanin, zaposlen u informatičkoj tvrtki s međunarodnim poslovanjem. Veći dio života proveo je na zapadnoj američkoj obali, u Seattleu, a nedavno se – objasnit će i zašto – s obitelji preselio u manji grad na istočnoj obali.
Nije ugrožen požarima koji su proteklih dana opustošili veliki dio Los Angelesa, ali je, nakon privatno postavljenog pitanja o tome što kažu tamošnji mediji – je li baš sadnja u kalifornijski okoliš uvedenog, iznimno "gorivog" eukaliptusa razlog zbog kojega se požar proširio nevjerojatnom brzinom, uništavajući do temelja tisuće kuća koje su tamo uglavnom drvena gradnja – iznio razmišljanja sažeta u protupitanje: "Eukaliptus ili apokaliptus"?
Što, dakle, Amerikanac iz srednjeg društvenog sloja, uredan glasač, mimo toga politički neaktivan, vidi kao uzrok aktualnog stradanja na zapadnoj obali SAD-a? Odgovor je kompleksan, možda će kome njegovi stavovi biti neprihvatljivi, ali svakako su zanimljivi.
– Postoji ovdje jedan izraz, "Death by Thousand Cuts", smrt od tisuću rezova... Tisuće je razloga zbog kojih se dogodio ovaj požar, i njih je teško pronaći na internetu. Svi pišu da je u pitanju globalno zagrijavanje. Dobro, ako je tako, zašto Kalifornija nije bolje pripremljena? Nemaju vode za vatrogasne hidrante, političari su smanjili budžet za vatrogasce posljednjih godina. Električna infrastruktura stara je više od stotinu godina, a kabeli koji su u zraku trebali su biti ispod zemlje. Nisko raslinje i šume ne održavaju se kao prije. I kada vjetar Santa Ana zapuše sto milja na sat, iskra plane u sekundi. Prije nekoliko godina, kad sam s obitelji bio u Los Angelesu, gorjelo je oko nas.
Za Kaliforniju, "jednu od najbogatijih država ne samo u Americi, nego i u svijetu 80-ih i 90-ih godina" kaže da je "u totalnom raspadu".
– Ne samo Kalifornija – u raspadu je cijela zapadna obala, države Oregon i Washington. Zato smo se i odselili. Previše poreza i politike, a manje slobode. Treba malo pogledati tko vodi sve te tri države posljednjih tridesetak godina. Više se brinu o kriminalcima, ilegalcima i transgender operacijama nego o sigurnosti stanovništva. I kad se to sve polako skupi, dođe do ovakve jedne katastrofe. Bar je takvo moje mišljenje, koje nije popularno.
Pita se "zašto jedna tako bogata država ne može biti bolje pripremljena za ovako nešto kad već godinama znaju da se vatra u ovim područjima zbog jakog vjetra brzo širi".
– Kalifornija nikad nije imala dovoljno vode, uvozi je iz drugih saveznih država. Imaju, međutim, snijega, kad se rastopi mogu napuniti rezervoare... Pokušao sam ove informacije naći na internetu, ali ne mogu. Nitko ne želi pisati drugačije, izvan struje. Svatko se boji...
Upravo je, kaže, pročitao da je uzrok 95 posto požara ljudska aktivnost, prema Cal Fire, kalifornijskom Odjelu za šumarstvo i zaštitu od požara.
San Diego, za razliku od LA–ja, desetljećima vodi politiku štednje vode i osiguravanja dovoljnih količina vlastitim različitim načinima i tehnologijama koje financira gradska vlast.
– U San Diegu jest nešto bolje, ali i ni tamo nije kao prije. Znamo da sve na svijetu mora propasti. Takvi smo. Rimsko carstvo je palo, tako će i ovo, samo ljudi to ne vide. Možda ja to drugačije gledam jer sam došao iz komunizma. Nije mi jasno da Amerika ima 770 tisuća beskućnika. Najviše u velikim gradovima kao LA, San Francisco, Seattle, Portland, Chicago, New York. Prije 15–20 godina to su bili super gradovi. Sad ne možeš iz njih dovoljno brzo pobjeći. Kada se dopušta da rulja razbija i krade bez posljedica... Kalifornija ima zakon u velikim gradovima – ako ukradeš nešto što vrijedi manje od 900 dolara, uopće te ne progone. U Seattleu je taj iznos 600 dolara. Kada prodavaonice obične stvari od četiri pet dolara stavljaju pod ključ i kad moraš pitati da ti otvore stalažu...
Kada se ukida budžet za policiju, onda vidiš što se događa u New Yorku i drugim gradovima, kaže Jagnjić.
– O tome možemo govoriti koliko želimo, no političari ne žele riješiti ništa jer im je cilj nabiti višu taksu. Sve se vrti oko love. Prije se, sedamdesetih, govorilo da stiže ledeno doba, pa da ćemo ostati bez nafte... Uvijek nas nečim straše, tako da ja nikome ne vjerujem, naročito ne novinama i televizijama, jer svi govore isto, a ne mogu svi biti u pravu. Jednu stvar sam naučio – kad su svi na jednoj strani broda, ja idem na drugu. Jer – prevrnut će se brod! Istina, nema idealnog sistema. I ja nemam rješenja koja mogu ponuditi, ali znam da oni koji misle da ih imaju rade drugačije nego što govore. Na primjer Obama – kupio je kuću od 15 milijuna dolara na plaži, a straši ljude da će New York i Boston preplaviti ocean. Takvi putuju privatnim avionima, a meni su doma pokušali uskratiti korištenje plina...
Na koncu – iako se čini da pitanje "Obamine kuće" koju spominje Jagnjić ili pak porasta kriminala u američkim gradovima zbog smanjenja budžeta policiji nema izravne veze s losangeleskim požarom, treba reći i da je losangeleskim vatrogascima budžet znatno smanjen. Princip je isti, sve su ostalo nijanse.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....