StoryEditorOCM
Svijetpolitička kriza

Kanadski premijer Trudeau dao ostavku; odlazi i s čela liberalne stranke

Piše D. A., Iva Badanjak/JL
6. siječnja 2025. - 17:41

Justin Trudeau upravo je objavio kako namjerava podnijeti ostavku na mjesto kanadskog premijera, javlja Sky News, a prenosi Jutarnji list.

"Namjeravam podnijeti ostavku na mjesto čelnika stranke kao premijer, nakon što stranka izabere svog sljedećeg čelnika kroz snažan nacionalni natjecateljski proces", rekao je Trudeau koji upravo održava konferenciju za novinare.

Kaže da Kanada zaslužuje "pravi izbor" na sljedećim izborima, koji bi se mogli održati u bilo kojem trenutku prije 20. listopada.

Liberalna stranka, s kojom je došao na vlast 2015., pritiskala je Trudeaua na ostavku jer njegova popularnost i politički kredibilitet rapidno opadaju dok se stranka suočava s dubokim unutarnjim podjelama i sve većim nezadovoljstvom birača.

Pritisak na premijera rastao je iz svih smjerova i nagađanja o njegovoj mogućoj ostavci prije sastanka liberalnih zakonodavaca u srijedu su bila sve glasnija. Izvješća Globe and Maila i Reutersa sugerirala su da bi Trudeau mogao donijeti odluku o povlačenju kako bi izbjegao percepciju da ga istiskuju vlastiti kolege.

Ali, nemojmo dvojiti, Trudeauov slom nije (isključivo) rezultat pritiska stranačkih kolega, nego vlastite političke kratkovidnosti i nesposobnosti da se prilagodi novim okolnostima. Njegova nespremnost da pravodobno reagira na ekonomske probleme, prije svega na visoku inflaciju, porast cijena hrane i stambenu krizu, te da odgovori na Trumpove prijetnje o uvođenju carina od 25 posto na proizvode koji ulaze u SAD stvorila je plodno tlo za kritike.

Problem imigranata

Također, Trudeauova ambiciozna imigracijska politika, osmišljena kako bi potaknula ekonomski rast, na kraju je izazvala velike polemike. Sve veći broj birača počeo je smatrati da Kanada prima previše imigranata, što doprinosi rastu cijena stanovanja i povećanom pritisku na društvenu infrastrukturu. Tijekom Trudeauova mandata Kanada je primila rekordan broj imigranata, a broj stranih studenata u zemlji povećao se s 300.000 na milijun. Prema različitim anketama, više od 60 posto Kanađana sada vjeruje da zemlja prihvaća previše imigranata, što predstavlja najvišu razinu skepticizma u posljednjih 25 godina.

image

Justin Trudeau 

Dave Chan/Afp

Trudeau je posljednjih godina pokušavao vratiti popularnost, angažirajući stručnjake koji su imali za cilj pridobiti mlađe generacije, milenijalce i generaciju Z, ključne demografske skupine za ostanak na vlasti. No, uzalud jer je njegova popularnost pala na povijesno niskih 28 posto, nakon početne podrške od 63 posto koju je imao kad je postao premijer i bio nazivan "mladim, svježim licem" kanadske politike.

Tijekom 2023. godine Trudeau je pokušao preokrenuti politički pad rekonstrukcijom kabineta, ali taj je potez dodatno produbio podjele unutar Liberalne stranke. Umjesto stabilnosti, nova ministarska imenovanja unijela su nesigurnost i konfuziju, što je dodatno srozalo popularnost vlade.

Iako je u rujnu 2024. preživio glasanje o nepovjerenju, krajem godine dogodio se ključni udarac - zamjenica premijera i ministrica financija (i njegova nekadašnja desna ruka) Chrystia Freeland podnijela je ostavku. Njezin odlazak povezan je s nesuglasicama oko ekonomske politike i Trudeauova pristupa potencijalnim američkim carinama. U pismu ostavke Freeland je kritizirala Trudeauov stil vođenja, navodeći da se oslanja na "skupe političke trikove".

Nakon ovog gubitka Trudeau se povukao iz javnosti i otišao na skijalište, a njegova vlada nastavlja se suočavati s rastućim izazovima i sve većim nezadovoljstvom birača.

Liberali će se sada suočiti s izazovom pronalaženja novog lidera koji može prevladati unutarnje podjele i ponovno pridobiti povjerenje birača. Proces izbora novog vođe mogao bi trajati mjesecima, ostavljajući stranku ranjivom uoči nadolazećih izbora koji se moraju održati do 20. listopada. Liberali se sada suočavaju sa sličnim problemom kao američki demokrati lani kad je Joe Biden odugovlačio s izlaskom iz utrke i ostavio stranku da u posljednji čas pronađe zamjenskog kandidata.

Privremeni lider

Jedna od opcija jest da liberali sada preporuče i prihvate privremenog vođu, čime bi se kratkoročno osigurao kontinuitet vodstva. Međutim, pitanje je tko bi to mogao preuzeti jer ne postoji kandidat koji ima pedigre i karizmu poput Trudeaua. Jedno od imena koje se pojavilo je Dominic LeBlanc koji je zamijenio Freeland na poziciji ministra financija. No, taj bi scenarij mogao biti problematičan ako se LeBlanc poželi kandidirati za premijera na izborima kasnije ove godine jer pravila obično onemogućuju da privremeni lider ujedno bude i kandidat.

Druga je mogućnost da stranka organizira skraćeni postupak za izbor novog lidera. Međutim, kako bi se to moglo dogoditi, Trudeau bi morao zatražiti odgodu rada parlamenta od generalne guvernerke Mary Simon, predstavnice kralja Charlesa III. To znači da bi parlament privremeno prestao s radom dok stranka bira novog lidera. No, nije sigurno hoće li ona pristati na takav zahtjev jer bi to bio neobičan korak i ovisi o njezinoj procjeni. Čak i ako bi Trudeau uspio dobiti odgodu, izbor novog lidera trajao bi nekoliko mjeseci.

Prema pravilima stranke, to bi moglo potrajati najmanje tri mjeseca, a možda i četiri. U tom razdoblju stranka bi bila bez stalnog lidera, što bi moglo otežati njezino djelovanje.

Povratak konzervativaca

Ukratko, Trudeau i njegova stranka suočavaju se s vrlo ograničenim prostorom za manevriranje. Dugo natjecanje za novog lidera moglo bi potrajati i time oduzeti stranci da se pripremi za federalne izbore.

Sve to pomno prate konzervativci, predvođeni Pierreom Poilievreom, koji već godinu i pol vode u anketama, ponegdje čak i dvoznamenkasto nadmašujući liberale. Kanadu možda čeka nova promjena i ponovni dolazak konzervativaca na vlast nakon deset godina dominacije liberalam, prenosi Jutarnji list.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
06. siječanj 2025 18:08