O ekonomskoj krizi u Njemačkoj već se dugo piše. Kriza je u opskrbi energentima, gradnji stanova, izvozu automobila, platežnoj moći.
Kriza se odražava i na zdravstveni sustav, konkretno bolnice. Bolnica u Holzmindenu u Donjoj Saskoj, nakon proglašenja stečajnog postupka, objavila je da se zatvara, pri čemu će bez posla ostati 420 zaposlenika. To je već druga bolnica koja je u kratko vrijeme najavila zatvaranje. Samo dva dana ranije, zatvaranje je najavila i bolnica St. Vincenz Hospital GmbH iz Paderborna.
Zatvaranje bolnice u Holzmindenu utječe i na okruge Höxter i Lippe u Sjevernoj Rajni-Vestfaliji. Bolnica je udaljena samo pola kilometra od Wesera, dakle od granice sa Sjevernom Rajnom-Vestfalijom. Prema pisanju lokalnih medija, bolnica je bila važan stup zdravstva u regiji, piše Fenix-magazin.
– Grad i okrug Holzminden odlučili su da neće preuzeti nesolventne bolničke operacije s operativnom tvrtkom i podržati ih milijunskom financijskom injekcijom, navodi se u izjavi stečajne uprave Danko. Brojni odlasci osoblja u posljednje vrijeme čine provedbu koncepta restrukturiranja sve manje vjerojatnom.
Otpuštanje pacijenata i zaposlenika
Bolnica više ne prima nove pacijente. Većina od oko 70 pacijenata bit će otpuštena u sljedećih nekoliko dana. U nekoliko slučajeva gdje je to potrebno organizirat će se preseljenje u drugu bolnicu.
Radikalan korak nije iznenađenje. Kada je Evangelička bolnica u Holzmindenu krajem kolovoza podnijela zahtjev za bankrot, većinski dioničar Agaplesion gAG govorio je o "nikakvim izgledima".
Samo dva dana ranije, St. Vincenz Hospital GmbH iz Paderborna najavila je otpuštanje 108 zaposlenika.
Njemački zdravstveni radnici organizirali su u rujnu prosvjede u nekoliko gradova tražeći više sredstava za bolnice.
U organizaciji Njemački bolnički savez nekoliko stotina prosvjednika u Berlinu je prosvjedovalo protiv vladinih planova zdravstvene reforme i mjera štednje.
Novi val nelikvidnosti bolnica
– Bolnice su trenutno u dramatičnoj ekonomskoj situaciji, hitno su nam potrebni pošteni uvjeti financiranja. Samo na taj način možemo osigurati da se bolnice u Njemačkoj ne moraju zatvarati i da ćemo moći nesmetano zbrinjavati pacijente, rekao je Predsjednik Saveza, Gerald Gass i dodao da bi se zbog financijskih problema bolnice mogle suočiti s valom bankrota u narednim mjesecima..
Rekao je i da je u prvoj polovici ove godine više od 50 bolnica pokrenulo stečajni postupak, dvostruko više nego u istom razdoblju lani.
– To pokazuje da kreće novi val nelikvidnosti i da će se možda morati zatvoriti bolnice koje su nam potrebne u mnogim regijama. To se mora spriječiti, istaknuo je Gass, piše Fenix-magazin.
Sve navedeno ne zvuči dobro, naročito za pacijente.