StoryEditorOCM
Regijaobavještajne igrice

Sigurnosni stručnjak o ‘špijunskoj aferi‘ u Srbiji: ‘Ovo Vučiću dolazi kao naručeno. Naravno da to nije slučajno!‘

Piše Ivica Marković
26. kolovoza 2024. - 14:28
Tonći Prodan: Mislim da se u ovom slučaju ‘hrvatskog špijuna‘ u Beogradu radi o pokušaju reciprociteta  Božidar Vukičević/Cropix

U ponedjeljak ujutro na području Beograda, BIA, srbijanska tajna služba, provela je kontraobavještajnu operaciju i uhitila hrvatskog špijuna, tvrdi srpski list "Večernje novosti".

Kako list navodi, akcija je rezultat višemjesečnog operativnog rada BIA-e i "nastavak suzbijanja špijunskog i destruktivno-subverzivnog djelovanja hrvatske obavještajno-sigurnosne službe SOA-e".

No o toj akciji BIA-e i o uhićenju tzv. hrvatskog špijuna Ministarstvo vanjskih i europskih poslova (MVEP) nema nikakvih saznanja.

"Nemamo nikakvih saznanja o navedenoj temi, niti da se takav događaj uistinu dogodio", rečeno je iz MVEP-a na upit o tvrdnjama srpskih medija. 

Bivši voditelj operacija SOA-e Ante Letica u Studiju 4 HRT-a komentirao je slučaj.

"Kad imate nekoga špijuna na svom teritoriju, onda je njegovo uhićenje i njegovo procesuiranje zadnji korak u toj borbi protiv obavještajne djelatnosti stranih službi na vašem teritoriju. To je zadnji korak i njemu se pribjegava ili kada se više ništa ne može ili kada želite poslati poruku nekoj vladi, nekoj državi itd. U ovom slučaju, mislim da je ovo jedna poruka Hrvatskoj, jedna poruka i o Vučiću, o njegovoj snazi i o njegovoj navodnoj veličini, i vidjet ćemo kako će to završiti još do kraja", rekao je Letica.

Navodno uhićenje događa se dan nakon što je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić na svom Instagram profilu objavio da se sastao s odvjetnikom Nemanjom Berićem, kojeg su hrvatske vlasti uhitile zbog 31 objave na njegovu Facebook profilu koje se povezuju s četničkim pokretom i ratnim zločinima, među kojima je i snimka na kojoj pjeva pjesme srpskog pročetničkog pjevača Baje Malog Knindže. Ili u Vučićevoj verziji – "proveo je 15 dana u hrvatskom kazamatu samo zato što je Srbin". 

"Obećao sam Nemanji i njegovoj supruzi Jani da ćemo na neki od sljedećih koncerata Baje Malog Knindže ići zajedno", napisao je Vučić u nedjelju o glazbeniku koji slavi ratne zločine. 

Srpski mediji prenose i kako je srpska policija u nedjelju navečer na granici privela hrvatsku pjevačicu Severinu zbog "spornih izjava" u medijima. Nakon višesatnog zadržavanja na granici navodno je puštena da uđe u Srbiju, no sama je odlučila vratiti se u Hrvatsku.

image

Severina

Ivo Ravlic/Cropix

– Mislim da se u slučaju "hrvatskog špijuna" u Beogradu radi o reciprocitetu koji srbijanska strana pokušava ostvariti. Jedan od mnoštva razloga mogla bi biti činjenica da je Hrvatska nedavno uhitila srbijanskog državljanina zbog pjevanja pročetničkih pjesama. Morate biti svjesni da se uvijek ratuje informacijama i da se vode hibridni ratovi. Hipotetski gledajući, takve se situacije mogu dogoditi da se netko bavi špijuniranjem. No mislim da je ovdje u pitanju spin Aleksandra Vučića, kako bi pažnju srbijanske javnosti usmjerio na njemu manje bitne stvari. Unutarnja politička situacija u Srbiji nije laka, ljudi žive u kvazidemokraciji i to je nešto što ozbiljno narušava Vučićevu vladavinu. Dosta mu je negativnih medijskih napisa i ovo mu je došlo kao naručeno – kazuje nam doc. dr. sc. Tonći Prodan, stručnjak za sigurnost i profesor na Studiju forenzike Sveučilišta u Splitu.

Naravno, uvijek postoji mogućnost da se netko bavi špijuniranjem.

– Da, može postojati sumnja da se netko bavi špijunskom djelatnošću, samo tada službe koje provode istragu moraju od Vrhovnog suda zatražiti tajne mjere praćenja, kojima bi u konačnici i dokazale da se predmetna osoba bavi špijuniranjem. Isto tako, da bi im Vrhovni sud odobrio tajne mjere praćenja, oni moraju tom sudu podastrijeti sve dokaze koji pokazuju da se određena osoba bavi špijuniranjem ili da se sumnja na bavljenje špijuniranjem. Tada se mogu ozvučiti prostorije u kojima boravi sumnjiva osoba, mogu se prisluškivati njezini telefonski razgovori, može je se pratiti i vidjeti s kime se i gdje sastaje, s kime razmjenjuje informacije... I kada im Sud odobri tajne mjere praćenja, on im daje rok od, recimo, tri do četiri mjeseca u kojemu mogu pratiti sumnjivu osobu. Nakon isteka tog roka, Sudu ponovno trebaju predočiti dokaze; ako im treba, tražiti produljenje tajnih mjera praćenja. Ako Sud smatra da je nastavak tajnih mjera opravdan, on će ih odobriti, ali isto ih tako može i ukinuti – kazuje Prodan.

Zanima nas poštuje li se, po mišljenju našeg sugovornika, takva zakonska procedura u Srbiji.

– Takva bi se procedura morala poštovati u svim demokratskim državama, ali u prividno demokratskim državama kakva je Srbija to bi se moglo raditi i na "svoju ruku". Međutim, ako su dokazi da je netko hrvatski špijun nezakonito prikupljeni, u tom bi ih slučaju Sud morao odbaciti. Sudu su najvažniji i najrelevantniji materijalni dokazi koji su zakonski prikupljeni – kaže Prodan.

image

Aleksandar Vučić

Pedja Milosavljevic/Cropix

Vučiću je uhićenje "hrvatskog špijuna" došlo kao "budali šamar".

– On na ovaj način skreće pozornost s mnogo bitnijih stvari koje njemu ne idu u prilog. Eto, kako pišu mediji, na granici sa Srbijom zaustavili su i Severinu, i to zbog njezinih navodnih izjava o Srebrenici. Ma da nije smiješno, bilo bi tužno. Što je to Severina rekla što se već ne zna?! No njima je trebala izjava Severine, jer da je tu izjavu dao neki Stipe ili Mate, nepoznat široj javnosti, ne bi se Srbi ni obazirali na nju. Ovako, kada je to Severina rekla, njima je to došlo kao naručeno, jer su svjesni da će zaustavljanje Severine na granici odjeknuti u cijeloj regiji. Na taj način Vučić pokazuje da Srbiju napadaju sa svih strana, da su svi protiv njih i na taj način održava situaciju stalnog antagonizma s RH, što njemu, naravno, odgovara – zaključio je Prodan.

Sličan događaj dogodio se u rujnu 2016. godine, kada je također u Beogradu uhićen hrvatski špijun Čedo Čolović. On je rođen u Drnišu, imao je i hrvatsko i srpsko državljanstvo, a umirovljen je kao oficir Vojske Republike Srpske krajine, zadužen za osiguranje 75. motorizirane brigade. Samo pet dana nakon što je uhićen, Čolović je osuđen na tri godine zatvora.

Također je u studenome 2023. Ministarstvo vanjskih poslova Srbije proglasilo za "personu non grata" Hrvoja Šnajdera, prvog tajnika u Veleposlanstvu RH u Beogradu, koji je, po Srbima, "grubo izišao iz okvira diplomatskih normi". Kao odgovor srbijanskoj strani stigla je uskoro i reakcija MVEP-a te je odlučeno da je srbijanski diplomat Petar Novaković nepoželjan u RH.

Tko je najnoviji hrvatski James Bond, još uvijek nije poznato.

image

Tonći Prodan

Sasa Buric/Cropix
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
23. studeni 2024 20:01