StoryEditorOCM
Politikanastavak pregovora

Koliko desno Hrvatsku može odvesti vlada s DP-om? Plenković im je popustio na SDSS-u, ali u ovome neće...

Piše Marina Karlović-Sabolić
7. svibnja 2024. - 21:30

Dogovorili smo dosta stvari. Približili smo stavove i imamo obrise neke parlamentarne većine, ustvrdio je u utorak navečer zamjenik predsjednika Domovinskog pokreta Mario Radić.

Sastanak HDZ-a i DP-a o konstituiranju nove saborske većine netom je bio završio, a s njega su dolazile pomirljive poruke.

- Mi se moramo prilagoditi programu s druge stranke, ali i oni našem – pojašnjavao je novinarima Radić.

DP je uspio isposlovati da u toj novoj većini ubuduće ne budu zastupnici srpske nacionalne manjine. SDSS im je od početka bio omražena babaroga kojom su u kampanji plašili birače. Sada im je to crta ispod koje ne mogu ići.

Pitanje je međutim što od ostalog što traže realno mogu dobiti. Traže pozicije potpredsjednika Vlade, ministra energetike, kulture i poljoprivrede. Te resor demografije, bilo u novom ministarstvu, bilo da nastavi djelovati kao dodatno osnaženi Središnji državni ured.

No puno važnije pitanje od podjele fotelja je kakva će biti Hrvatska koju bi u iduće četiri godine trebali zajednički voditi HDZ i DP.

image

Ivan Penava, Damir Barna, Josip Dabro nakon sastanka pregovora
 

Goran Mehkek/Cropix

Smeta im antifašizam?

Kada kompromisa o kojem govori Radić ne bi bilo, i kada bi sve ovisilo o željama i idejama "domovinaca", svjedočili bismo prilično zanimljivim promjenama.

DP recimo traži reviziju definicije Drugog svjetskog rata u školskim udžbenicima. Ne treba biti nikakav genijalac da se zaključi da im smeta način na koji hrvatski obrazovni sustav tretira ulogu antifašističkog pokreta u Hrvatskoj. Slijedeći ono što su vodeći zastupnici DP-a dosad javno zagovarali, ne bi nas trebalo iznenaditi da pripadnici Pavelićeve ustaške vojnice od saveznika Hitlerovog Trećeg Reicha prerastu u jedine prave borce za hrvatsku slobodu i samostalnost. Nasuprot onome što tvrdi Ustav, i onome za što se zalagao - i uostalom kao pripadnik partizana i sam živio - prvi hrvatski predsjednik Franjo Tuđman.

Iz lektire bi se izbacili "antihrvatski sadržaji", mjesta u kvizovima ne bi bilo za Antu Tomića i Juricu Pavičića, a "jugoslavenski" orjentiranim novinarima zabranio bi se rad u domaćim medijima.

image

Ivan Penava, Damir Barna, Josip Dabro, Mario Radić nakon sastanka

Goran Mehkek/Cropix

DP se zalaže i za snažniju zaštitu hrvatske granice, pa je za očekivati i žilet žicu na granici s BiH i Srbijom, odakle u Hrvatsku ulaze imigranti na svojem putu k Zapadnoj Europi. DP se zalaže i za mjeru koja se nekad zvala majka odgojiteljica, koja bi ženama omogućavala da uz naknadu ostanu kući dok im najmlađe dijete ne krene u osnovnu školu. Ono što je Milan Bandić provodio u Zagrebu sada bi se primjenjivalo na teritoriju čitave zemlje. Porezno bi rasteretili parove koji odluče sklopiti brak. Zabranilo bi se izdavanje radnih dozvola za Filipince i Nepalce koji voze za Bolt, Wolt i Uber. Sustavno bi se radilo na povratku Hrvata iz Irske, Njemačke, Austrije i Švicarske na rodnu grudu. A za demografski oporavak zemlje izdvojilo bi se 4 posto BDP-a.

No, kako reče Radić, morat će se prilagoditi partnerima iz HDZ-a.

image

Andrej Plenković im je oko SDSS-a popustio, ali...

Goran Mehkek/Cropix

Dio kolača ide i za ministarske fotelje

Pa će od dijela civilizacijski problematičnih nebuloza ipak trebati odustati. Kao utješnu nagradu bi mogli dobiti ministarstvo energetike. Da mogu krojiti energetsku politiku onako kako valjda smatraju da je to za hrvatski narod i njegovu demografsku obnovu najbolje.

Šalu na stranu: činjenica jest da im je Plenković popustio na SDSS-u. I da je za očekivati da oko drugih pitanja više neće biti tako široke ruke. Podjela ministarskih fotelja je jedno, i tu će DP dobiti svoj udio u kolaču. No svjetonazorski mijenjati Hrvatsku u radikalnom smjeru, izravno udarati na ono što je bila njegova politička ostavština u posljednja dva mandata, to nije nešto što bi predsjednik HDZ-a tako lako dozvolio.

Pregovori se nastavljaju u srijedu. Tad bi mogli biti jasniji i programski obrisi buduće Vlade.

Pa i odgovor na pitanje koliko udesno Hrvatska može skrenuti.

S centristom Plenkovićem kao premijerom i radikalima iz DP-a kao njegovim ključnim političkim partnerima.

image

Andrej Plenković im je oko SDSS-a popustio, ali...

Goran Mehkek/Cropix
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
24. svibanj 2024 14:00