StoryEditorOCM
Hrvatskaje li bilo pravedno?

Važan dan za bjegunce Mamiće: sud za ljudska prava odlučuje o tužbi protiv države, ovo će se dogoditi ako je prihvati

Piše Vijesti SD
29. kolovoza 2024. - 10:01

Europski sud za ljudska prava u Strasbourgu danas će objaviti odluku u postupku što su ga odbjegli osuđenici Zdravko i Zoran Mamić pokrenuli protiv Hrvatske. Tužbu je bio podnio i Milan Pernar, poreznik kojem se sudilo zajedno s Mamićima, ali je on u međuvremenu preminuo, no prava na tužbu ostvaruju njegovi nasljednici, piše N1

Svi su tvrdili da su im hrvatski sudovi povrijedili pravo na pravično suđenje tijekom prvog osječkog proces zbog izvlačenja novca iz Dinama, kao i tijekom žalbenog postupka.

Zdravko Mamić na kraju tog suđenja kažnjen je sa šest i pol godina zatvora, njegov brat Zoran s četiri godine i dva mjeseca, dok je Pernar dobio tri godine i dva mjeseca zatvora. Damiru Vrbanoviću koji je također bio kažnjen, pravomoćnu presudu od tri godine zatvora ukinuo je Ustavni sud RH. Zaključili su da nije imao pravedno suđenje jer je Mamić podmitio suce.

Taj isti argument Mamićima i Pernaru nije prihvaćen. Sada će svoju presudu o tome donijeti Europski sud za ljudska prava.

Republika Hrvatska morala se očitovati na pitanje Europskog suda za ljudska prava je li Mamić imao pravedno suđenje s obzirom na poznatu činjenicu da je predsjednik sudskog vijeća Županijskog suda u Osijeku sudac Darko Krušlin dobio od njega vrijedan sat kao mito. Doduše, zna se da je Krušlin sat vrlo brzo vratio, ali se ipak preispitivalo je li to utjecalo na Krušlinovu neovisnost i pravednost. Još se čeka da suđenje Krušlinu i ostalim sucima koje je korumpirao Mamić počne na sudu u Zagrebu.

Europski sud, osim odnosa Krušlina s Mamićima, zanimao je i sučev odnos prema klubu, odnosno Dinamu koji je u ovom slučaju bio oštećen.

Razmatrano je i pitanje postavljeno u tužbi je li Zoran Mamić bio svjestan tih veza svog brata i suca Krušlina. Naime, mlađi Mamić u svojoj je tužbi istaknuo kako nije znao za kontakte Zdravka s predsjednikom sudskog vijeća, a ukazao je i da Ustavni sud RH uopće nije razmatrao taj njegovo argument iz ustavne tužbe.

Poznato je da je ustavne tužbe svih okrivljenika, osim one koju je podnio Vrbanović, Ustavni sud RH odbio uz obrazloženje da se Mamić ne može žaliti na pristranost suda kada je sam korumpirao suce, te to prijavio tek nakon što mu je izrečena osuđujuća presuda.

Europski sud za ljudska prava presudit će i je li Mamićevo izbacivanje iz sudnice Županijskog suda u Osijeku onemogućilo kvalitetnu obranu, kao i je li nemogućnost da se na sjednicu Vrhovnog suda RH uključi putem video-veze imala utjecaja na pravo obrane. Mamić je tada već bio u bijegu, te je Vrhovni sud RH zaključio da sam snosi odgovornost za odsustvo s javne sjednice.

Svi su se žalili i na tzv. neovlaštenog tužitelja, točnije Svena Miškovića, aktualnog šefa USKOK-a koji još uvijek zastupa optužbe protiv Mamića. U više je navrata postavljeno pitanje je li Mišković u trenutku kada je podigao optužnicu protiv Mamića i ostalih imao iskustvo koje je zakon propisivao za tužitelje u slučajevima USKOK-a.

Ako Europski sud prihvati tužbe i utvrdi da prvo suđenje nije bilo pravedno Mamići će dobiti odštetu od države. Uz to, odluka iz Strasbourga moći će im poslužiti kao argument za traženje ponavljanja procesa u Hrvatskoj.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
19. studeni 2024 23:06