StoryEditorOCM
HrvatskaAntun Golubović

Svinjogojci traže isplatu naknade za izgubljenu dobit i tipske objekte za uzgoj: ‘To je prava mjera za hrvatsku obitelj‘

Piše hina
13. rujna 2024. - 14:57
Svinjogojci predlažu izgradnju tipskih objekata za uzgoj sa šest krmača i stotinu tovljenika (ilustracija)Luka Gerlanc/Cropix

 Hrvatski svinjogojci od Ministarstva poljoprivrede traže bržu realizaciju projekta izgradnje tipskih objekata za uzgoj svinja te isplatu naknada za izgubljenu dobit zbog afričke svinjske kuge.

Te bi mjere pomogle revitalizaciji svinjogojstva na područjima pogođenim afričkom svinjskom kugom, istaknuo je predsjednik Odbora za svinjogojstvo Hrvatske poljoprivredne komore Antun Golubović nakon sastanka svinjogojaca u Gudovcu na Jesenskom međunarodnom bjelovarskom sajmu u petak.

Upravo tipski objekti, smatra Golubović, mogli bi biti ključni za ostanak mladih obitelji u Hrvatskoj.

"Predložili smo izgradnju tipskih objekata za uzgoj sa šest krmača i stotinu tovljenika. Prednost tipskih objekata je u tome što se mogu napraviti brže i jeftinije, a uz to, postoje i EU fondovi iz kojih bi se ta izgradnja mogla financirati čak i u stopostotnom iznosu", pojašnjava Golubović, dodajući da je kod tipskih objekata niži trošak izrade projektne dokumentacije, ali i same izgradnje. Što se financiranja tiče, postoje EU fondovi namijenjeni oporavku od više sile, što je u ovom slučaju afrička svinjska kuga.

Golubović se zalaže za tipske objekte sa stotinjak tovljenika godišnje jer, smatra, to je prava mjera za hrvatsku obitelj u kojoj je jedan supružnik zaposlenik, a drugi nezaposlen. U tom slučaju dodatni prihodi od svinjogojstva bili bi dovoljna dopuna kućnom budžetu i u konačnici mogli prevagnuti kod odluke da obitelji ostanu u Hrvatskoj. Predsjednik Odbora za svinjogojstvo upozorava da je krajnji rok za izgradnju tipskih objekata proljeće iduće godine.

Svinjogojci od Ministarstva traže i da do kraja isplati naknade za pokrivanje izgubljene dobiti zbog afričke svinjske kuge. "Po našim procjenama, najkritičnije je kod 20 do 30 uzgajivača kojima naknada za izgubljenu dobit ili uopće nije isplaćena ili nije isplaćena do kraja, a kada se sve zbroji, riječ je o oko 700 tisuća eura godišnje", poručuje Golubović koji se nada da će u suradnji s ministrom poljoprivrede Josipom Dabrom uspjeti naći kvalitetno rješenje.

image

Antun Golubović: Najkritičnije je kod 20 do 30 uzgajivača kojima naknada za izgubljenu dobit ili uopće nije isplaćena ili nije isplaćena do kraja

/Cropix
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
15. studeni 2024 05:45