Gotovo upola manje nas je u Hrvatskoj nezadovoljnih svojim životom nego što smo to bili prije deset godina. Zadovoljnih svojim životom u Hrvatskoj više je no četverostruko više nego nezadovoljnih. Pokazali su to rezultati istraživanje posljednjeg Standardnog Eurobarometra za Hrvatsku, u kojemu je sudjelovalo 1002 ispitanika i koje je provedeno od 10. do 30. listopada 2024.
Ispitanici su zabrinuti najviše zbog inflacije, ali ih je u Hrvatskoj zabrinutih zamalo dvostruko više od prosjeka EU-a. Naime, broj zabrinutih zbog inflacije u proteklih je pola godine porastao za četiri postotna boda, dok se na razinu EU-a smanjio za pet bodova.
Ono što građani Hrvatske, kad je riječ o zabrinutosti, stavljaju na visoko drugo mjesto jest stanje u gospodarstvu. Prosječnom europskom ispitaniku to je treći po redu razlog za brigu, dok su nama na trećem mjestu mirovine. Po pitanju mirovina, pokazalo je istraživanje, u nas briga snažno raste, dok su Europljani dosta bezbrižni.
Svakog petog europskog ispitanika zabrinjava useljavanje. Ono, pak, zabrinjava manje od desetine hrvatskih ispitanika, unatoč velikom uvozu radne snage iz trećih zemalja.
Najvećom teškoćom s kojom se Europska unija trenutačno suočava i hrvatski i europski ispitanici smatraju rat u Ukrajini. Na drugo mjesto, kad je riječ o razini Unije, hrvatski ispitanici stavljaju međunarodnu situaciju, koja je europskim građanima na trećem mjestu, dok je njima useljavanje na drugom mjestu. Hrvatski ispitanici na treće mjesto teškoća s kojima se suočava EU stavljaju inflaciju.
Zanimljivo je da je Europskoj uniji sklono vjerovati 53 posto hrvatskih ispitanika. Ipak, to je četiri postotna boda manje nego prije pola godine, ali zato dva postotna boda više od europskog prosjeka.
U vjerodostojnost domaćih glasila vjeruje 60 posto hrvatskih ispitanika što je devet postotnih bodova manje od prosjeka EU-a.
U protekle je dvije godine povjerenje u hrvatska glasila čak je i poraslo i to za 12 postotnih bodova. Ipak, 70 posto i hrvatskih, i europskih ispitanika često nailazi na lažne vijesti, kaže se u izvještaju Eurobarometra, te da postojanje dezinformacija predstavlja problem za njihovu zemlju smatra tri četvrtine hrvatskih i još dva postotna boda više europskih ispitanika.
Još jedan rezultat istraživanja je znakovit. Djelovanjem demokracije u njihovoj zemlji zadovoljno je 44, a nezadovoljno 55 posto hrvatskih ispitanika, dok je na prosjeku EU-a taj postotak upravo obrnut. Ono u čemu smo na istoj razini kao i ostatak građana Unije jest pitanje useljavanja. Useljavanju državljana trećih zemalja protivi se 55, a podržava ga 44 posto hrvatskih ispitanika što je gotovo na prosjeku EU-a.
Hrvatski ispitanici smatraju da bi se Europska unija srednjoročno ponajviše trebala baviti gospodarstvom, pa sigurnošću i obranom te poljoprivredom. Za prosječnog europskog ispitanika, međutim, sigurnost i obrana su na prvome mjestu, useljavanje na drugom, dok treće mjesto dijele gospodarstvo te klima i okoliš.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....