StoryEditorOCM
Hrvatskaraspad sistema

Obrat u školi iz koje se ispisao čitav jedan razred, nasilnog 9-godišnjaka ipak premještaju!; ‘Situacija je suluda!‘

Piše JL
9. rujna 2024. - 16:03

NOVO:

Učenik (9) zbog kojeg se cijeli jedan razred odlučio ispisati iz zagrebačke Osnovne škole Miroslav Krleža ipak će promijeniti školu, piše Index.

"Dogovoreno je da će roditelji učenika zatražiti premještaj u drugu osnovnu školu, zahtjev će predati sutra ujutro, obavljen je razgovor s ravnateljem škole u koju učenik treba prijeći.

"Stručna služba škole će sa savjetnicima Agencije za odgoj i obrazovanje pripremiti prelazak i pratiti socijalizaciju učenika u novoj sredini. Gradski ured će izdati sva potrebna rješenja za učenika iz svoje nadležnosti koja su potrebna za nastavak školovanja", naveli su iz Ministarstva, dodajući da je sastanak održan s predstavnicima Gradskog ureda, AZOO-a, ravnateljice OŠ Miroslav Krleža i roditeljima učenika vezano za problem u OŠ Miroslav Krleža.

Iz Ministarstva nam nisu odgovorili što je sad s njegovim kolegama iz razreda, koji su se već ispisali iz škole, tj. hoće li se oni vratiti u školu. Radilo se o razredu od 16 učenika, a uz spomenutog učenika, neslužbeno doznajemo, tu je trebalo ostati samo još jedno dijete.

Roditelji su nam kazali da su njihova djeca odradila prvi dan u novoj školi i da sve skupa smatraju suludom situacijom.

Odvjetnica roditelja: Sustav nas je ignorirao

"Najveći problem je u tome što mi nismo dobili nikakvu informaciju škole, Ministarstva obrazovanja i Gradskog ureda za obrazovanje, sport i mlade. Doista smo naišli na zid šutnje. Molili smo prije završetka nastave i zahtijevali relevantne informacije i tijekom ljeta, ali apsolutno nikakvu informaciju nismo dobili. Sustav nas je ignorirao.

Oni su imali pravo na informaciju i pomoć, osobito od gradskog ureda za obrazovanje da im pomogne pronaći nove škole, ali oni su se sad raspali, krenuli su odvojeno u različite škole u novu školsku godinu", rekla nam je odvjetnica roditelja djece Ana Marija Vegar.

RANIJE:

Cijeli razred, odnosno 14 učenika, ispisalo se iz jednog razreda zagrebačke osnovne škole zbog bullyinga i nedostatne reakcije nadležnih na opetovane molbe roditelja za rješavanjem problema, a danas su krenuli u nove razrede, o čemu je prvi pisao Jutarnji list. Na prvi dan nastave su se o slučaju oglasili ministar obrazovanja Radovan Fuchs i pročelnik Gradskog ureda za obrazovanje, sport i mlade Luka Juroš.

Juroš je na konferenciji za medije u ponedjeljak rekao da je u spornoj školi došlo do pitanja djetetovih teškoća i inkluzije te je pozvao na izmjene propisa radi osnaživanja škola u sprječavanju nasilja. Zbog propisa o dijeljenju informacija nije mogao detaljnije govoriti o konkretnom slučaju, ali je rekao da je škola napravila apsolutno sve što propisi dopuštaju.

"Grad Zagreb temeljem nadležnosti postojećih propisa ima izuzetno ograničenu nadležnost u ovakvim slučajevima, mi dajemo primarnu podršku školama. Škola je iscrpila sve mogućnosti, napravila je sve što je u nadležnosti škole. Danas je Grad Zagreb, naš ured, pozvan na sastanak u Ministarstvo. Pozdravljamo dodatni angažman u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih da se iznađe rješenje koje je u nadležnosti tih drugih tijela. Nadamo se da ćemo brzo dobiti ishod tog sastanka i doznat ćemo kako će se stvari riješiti. Grad Zagreb će nastaviti podržavati i školu i učenike na svaki način koji je moguć u našoj nadležnosti. Nadamo se da će Ministarstvo obrazovanja i druga nadležna ministarstva prilagoditi propise tako da sve druge škole u RH, a ovo nije jedini takav slučaj, imaju snažnije alate da se nose sa sličnim situacijama", rekao je Juroš i dodao da je u Pravilniku unaprijeđeno to da se pomoćnici u nastavi odsad mogu dodijeliti pojedinom slučaju, odnosno školi, i bez pisane suglasnosti roditelja.

To je nešto što je potrebno u svim slučajevima u kojima se ne može doći do te pisane suglasnosti. Mi očekujemo i pozivamo da se unaprijede propisi za pedagoške ovlasti škole, da se osnaže ovlasti nadležnih tijela socijalne skrbi te da se osnaže propisi vezani za suradnju roditelja i škole. Opet, ne mogu govoriti da je bilo što od toga vezano uz konkretan slučaj, ali vidimo da postoje ovakve potrebe", zaključio je pročelnik.

Zamjenica zagrebačkog gradonačelnika Danijela Dolenec je dodala da je Grad Zagreb ukazivao i ranije u javnim savjetovanjima da školama treba dati jače ovlasti da postupaju u interesu djeteta.

Posebno je istaknula potrebu jačanja mreže socijalnih radnika za škole, jer bi oni mogli ranije problem prepoznati i prevenirati.

Fuchs: ‘Škola je trebala agilnije reagirati‘

Ministar obrazovanja Radovan Fuchs izjavio je da je zagrebačka osnovna škola trebala agilnije reagirati u vezi ispisivanja cijelog razreda koji je zlostavljao jedan učenik te da je u tijeku sastanak s roditeljima i predstavnicima grada.

"Mislim da je u prvoj stepenici trebalo to puno agilnije i žustrije rješavati na razini škole, nije se smjelo dogoditi da cijela stvar ode ovoliko daleko koliko je otišla", rekao je Fuchs i dodao da je u tijeku sastanak s roditeljima i s predstavnicima grada o tom pitanju.

"Nadam se da su oni svi skupa došli da se iznađe rješenje kako dalje, samo rješenje ispisa djece nije nešto što treba pozdravljati, mislim da je to možda ad hoc donesena odluka", rekao je Fuchs.

Bilo bi bolje, kaže, da se to rješavalo tijekom vremena i smatra da bi se tako našao odgovor.

"Svaki oblik nekog nasilničkog vršnjačkog ponašanja u školama treba rješavati odmah i treba se svakako fokusirati na uzroke ponašanja koji najčešće nisu samo unutar škole, ali tu škola, ali i socijalne institucije bi trebale puno možda agilnije reagirati", poručio je Fuchs i dodao da se u školama većinom bave posljedicama, a ne uzrocima takvog ponašanja.

Roditelji: ‘Ovo nije bio naš izbor‘

O slučaju vršnjačkog nasilja u razredu pisali smo još u ožujku. Devetogodišnji dječak mjesecima je zlostavljao vršnjake, desetero njih je završilo kod psihologa, a učiteljica je otišla na bolovanje. Nedavno je i pedagog škole dao otkaz.

Roditelji su se od početka godine obraćali ravnateljici, Gradskom uredu za obrazovanje, Ministarstvu obrazovanja, Agenciji za odgoj i obrazovanje, pravobraniteljici, ali bez ikakvog zadovoljavajućeg rješenja. Slali su dopise i molbe, nekad i po dvadeset mailova na dan.

"Začepi gubičetinu", "kurvo", "debela kravo", neke su od uvreda kojima je devetogodišnjak svakodnevno obasipao svoje razredne kolege. Zatim bi gurao ruke u svoje gaćice i onda bi s njima dodirivao djevojčice po licu ili bi im snimao mobitelom stražnjice. Dječake je jako udarao po leđima i zglobovima, gurao je prste u stražnjice djece preko odjeće, dječaka sitnije građe bacao je u zrak, a drugog je tako jako gurnuo da je lupio glavom u rub stola. Uznemireni učenici bojali su se ići u školu i često su plakali kod kuće, kako su nam ispričali roditelji, no nasilnog dječaka nitko u sustavu nije zaustavljao.

Budući da je ravnateljica škole odbijala razgovor s roditeljima, ali i njihovom odvjetnicom, te nije htjela reći hoće li dječak ove školske godine ponovno u istom razredu pohađati nastavu, svih 14 učenika se ispisalo iz škole.

Mnogim roditeljima je, kažu nam, to teško palo. Nisu sigurni kakvu su poruku poslali svojoj djeci, ali nisu se više osjećali sigurno slati ih u njihov razred.

"Ovo nije bio naš izbor. Baš me zanima što će to važno odlučiti na sastanku. Nisu pomogli kad je trebalo. Naša djeca sad imaju nove razrede i tu više povratka nema. Nadam se da će, makar preko naših leđa, neki drugi slučaj nasilja u školi biti na vrijeme zaustavljen", rekla nam je majka jednog od učenika, piše Jutarnji list.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
25. prosinac 2024 13:10