- Mogu reći da u sekte u principu ulaze osobe koje su psihički labilne i emocionalno nezrele. U sektama ćete naći osobe koje su ili izbačene iz normalnog života ili su se same izbacile - kazao je za 24 sata Nebojša Buđanovac socijalni pedagog i psihoterapeut te voditelj županijskog Crvenog križa u Varaždinu. O jezivom otkriću zakopanih tijela novorođenčadi u općini Ljubešćica, kaže da za sada ništa ne može komentirati jer nije upoznat sa sektom mesijanski Židovi čiji su, kako se pretpostavlja, članovi bili roditelji nađenih mrtvih tijela beba. No, kaže da je u Hrvatskoj veliki problem taj što ne postoje mehanizmi kontrole sekti dok je, primjerice, na Zapadu to praksa.
- Na Zapadu imamo popis zabranjenih sekti jer ugrožavaju ljude, zdravlje ljudi, financije...Srbija je tu dobro organizirana jer unutar policije postoji odjel za suzbijanje sekti i Zoran Luković to izvrsno vodi. Kod nas se još uvijek misli da je Crna ruža urbani mit, a koliko se njih ubilo zbog njih - govori nam Buđanovac te dodaje da se ne zna točan broj sekti u Hrvatskoj, ali se govori o njih petsto. Ističe da sekte privlače ljude kao magnet, a gurui ili voditelji sekti to rade radi financijske koristi ili zbog moći.
- Žestoki sam protivnik sekti, toliko se tragedija događa unutar njih. A kada se dogodi tragedija to je gotovo uvijek vezano uz pravila sekte ili dinamiku. Što se tiče Crne ruže kojom sam se najviše bavio, tamo su mlade ljude nagovarali na samoubojstva i mi smo ih puno spasili. No, politika i dalje tvrdi da oni ne postoje - objasnio je Buđanovac problem sekti kod nas. Slučaj je za 24sata komentirao i sociološki teoretičar doc.dr.sc. Erik Brezovec koji predaje na sveučilištu sociologiju religije. Upozorava da je prerano zaključivati kako je uzork zločina pripadnost sekti.
Prvo što moramo spomenuti da o ovom slučaju u javnosti ne znamo gotovo ništa. I stoga je vrlo opasno tvrditi da je glavni razlog strašnog zločina vezan uz pripadnost sekti. Različite religijske organizacije imaju svoje pravilnosti, usmjerenja – u većoj ili manjoj mjeri udaljeni od svakodnevnog svijeta – onog profanog. Također, svaku religijsku organizaciju čini skupina pojedinaca koji su vezani određenim konceptom svetog. To sveto ipak osobu prožima na različite načine s obzirom na njene biografske, psihološke, socijalne odrednice. U ovom trenutku vrlo je atraktivno stigmatizirati određene vjerske pokrete jer nam djeluju mistično, zastrašujuće čak i egzotično, ali sve dok se ne razjasni pozadina slučaja, pozvao bih na suzdržanost od takvih stigmi na zajednicu vjernika (koje god pripadnosti bili). U konačnici, pozadina slučaja može nositi neku vjersku notu, ali ona se isto tako, vrlo lako može vezati uz psihološko i socijalno stanje ljudi koji su bili pripadnici - rekao je Brezovec.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....