Zagreb: ročište za određivanje istražnog zatvora po zahtjevu USKOK-a krenulo u 10, a po zahtjevu EPPO-a u 13 sati.
► U petak su uhićeni sad već bivši ministar Vili Beroš, poduzetnik Saša Pozder i neurokirurg Krešimir Rotim
► Istraga se provodi zbog nabave preplaćenih i visokosofisticiranih medicinskih uređaja
► USKOK i EPPO (EU tužitelji) provode odvojene istrage. U javnosti, ali i među tužiteljima, javlja se konfuzija oko nadležnosti i koga se za što tereti
► USKOK: Istražuju se tri osobe i jedna tvrtka, Petrač ovdje nije uključen
► EPPO: Istražuje se osam osoba, uključujući Beroša, te dvije tvrtke, a sumnja se da je Petrač jna čelu zločinačke skupine
Nikad, baš nikad dosta! Nema točke zasićenja...
Ministra Beroša su novinari na ulasku u sud pitali osjeća li se krivim za ono za što se tereti, a on je glasno odgovorio: ‘Ne‘. Upitan da komentira optužbe kazao je ih smatra neutemeljenim te je na dodatno pitanje hoće li dokazati neutemeljenost tih optužbi Beroš je odgovorio: ‘Nadam se da da‘.
Kako neslužbeno doznaje Jutarnji, USKOK nije zatražio istražni zatvor protiv Krešimira Rotima zbog toga što je sve priznao pa ne postoji opasnost od utjecaja na svjedoke.
Rotim je navodno istražiteljima USKOK-a rekao i to da je Vili Beroš primio mito od Saše Pozdera.
► Više na ovim linkovima:
USKOK objavio novo priopćenje, objavili su za što točno terete Vilija Beroša i poznate liječnike
Detaljno analiziramo: zašto je europskim tužiteljima glavni osumnjičeni Petrač, a USKOK-u Beroš?
Novi list piše:
Uhićenje Vilija Beroša snažno je prodrmalo hrvatsku političku scenu. Vlada, naravno, nije ugrožena jer svi koalicijski partneri podržavaju premijera Andreja Plenkavića jednako čvrsto kao HDZ, ali idućih tjedana odvijat će se zaista važne, zanimljive, ali i proturječne stvari, koje će u drugi plan potisnuti i aktualnu kampanju za predsjedničke izbore.
Primjerice, lijevo-liberalna oporba pregovarat će s HDZ-om o popunjavanju Ustavnog suda, a paralelno će pokušati opozvati njegovog premijera.
Jučerašnji sastanak dviju strana o Ustavnom sudu je, na inicijativu SDP-a, otkazan zbog Beroševog pritvaranja, ali konzultacije o tome će se jednostavno morati održati jer u slučaju neizbora barem četiri suca, Ustavni sud bi 6. prosinca prestao funkcionirati, a ta je institucija zadužena i za nadzor izbora za predsjednika Republike.
Dok je obavještavao Ivana Malenicu da se, zbog više sile, pregovori moraju odgoditi, SDP je prikupljao zastupničke potpise potrebne za zahtjev za izglasavanje nepovjerenja Plenkoviću, taj je posao odrađen i u utorak će biti upućeni u proceduru.
Iz ove bi pomalo apsurdne situacije određen politički profit mogle izvući oporbene stranke poput Mosta koje ne sudjeluju u procesu izbora ustavnih sudaca, a koje bi mogle optužiti SDP i Možemo! da, doduše, žele srušiti Vladu, ali da im to nikako ne smeta da istovremeno trguju s HDZ-om u vezi Ustavnog suda.