Kupnja rabljenog vozila uvijek je lutrija. Može ispasti najbolje, a možete si natovariti na vrat automobil s tisuću problema. Naravno da će mnogi posvjedočiti kako i kupnja novog vozila može dovesti do brojnih peripetija, pa čemu se onda čuditi kad se kod kupnje polovnog vozila jave problemi koji se rješavaju gotovo pa godinama. Ono od čega mnogi strepe i to s punim pravom, kod kupnje polovnog vozila je muljanje s prijeđenom kilometražom vozila, piše HAK.
Testiranje inteligencije i pokušaj da se nekog nasanjka i žednog prevede preko vode kako bi se time okoristilo, svojstveno je ljudskom rodu na svim područjima. Zašto bi prodaja vozila onda bila pošteđena toga?
Da, navođenje da je vozilo prešlo manje kilometara nego što zaista jest i da je čak mlađe godište nego što jest, stvarno nije rijetkost! Pri tome prevaranti doista ne znaju imati mjeru pa izvršiti tek kozmetičke korekcije po sistemu plus minus sto kilometara! Bit će da im se ne isplati. Slučajevi iz sudske prakse govore da se zna raditi o razlici između stvarno prijeđenih i prikazanih kilometara koja premašuje čak 100.000 km, a to je priznat ćete, doista i značajno i puno previše. U tom slučaju to vozilo i te kako ima ono što se zove materijalnim nedostatkom a kako to utvrđuje Županijski sud u Varaždinu, Stalna služba u Koprivnici u presudi Gž-276/2018 gdje se radilo o slučaju u kojem je vozilo prodano s podatkom na brojčaniku o 93.198 prijeđenih kilometara a stvarno je prešlo zapravo 201.412 km. Nije zanemarivo, zar ne?
Prevariti nekoga! Odlično dok to ostaje samo na razini osobnog likovanja kako ste drugog učinili budalom i uzeli mu za prodano vozilo više novca nego što ono vrijedi i to samo zbog te male igre s brojevima. Malo prepravite, malo umanjite, par poteza i to je to! Fantastično! No to potpada i pod pojam kaznenog djela, onog koje se naziva prijevarom. Kazneno djelo prijevare! Što kaže zakon? Tko s ciljem da sebi ili drugom pribavi protupravnu imovinsku korist dovede nekoga lažnim prikazivanjem ili prikrivanjem činjenica u zabludu ili ga održava u zabludi i time ga navede da na štetu svoje ili tuđe imovine nešto učini ili ne učini kaznit će se kaznom zatvora od 6 mjeseci do 5 godina, a ako je time pribavljena znatna imovinska korist ili prouzročena znatna šteta kazna od 1 do 8 godina! Kazna zatvora do 1 godine propisana je za slučaj ako je tim kaznenim djelom pribavljena mala imovinska korist a počinitelj je išao za pribavljanjem takve koristi.
Scenarij za takve slučajeve? Općinski kazneni sud u Zagrebu u predmetu K-57/20 (10.12.2020.) daje uvid u jedan od njih. U tom predmetu utvrđeno je kako je optužena kriva upravo za kazneno djelo prijevare i osuđena na kaznu zatvora u trajanju od 8 mjeseci te joj je izrečena uvjetna osuda, naime, izrečena kazna neće se izvršiti ako u roku 2 godine od pravomoćnosti ne počini novo kazneno djelo.
Ključno pitanje koje je sud trebao utvrditi je, je li ili nije optužena na vozilu koje je prodala modificirala broj prijeđenih kilometara i je li navela da je vozilo godinu dana mlađe nego što zaista jest te to lažno prikazivala kupcu – oštećeniku što je dakako utjecalo na visinu kupoprodajne cijene. Priča standardna, kupac – oštećenik do je vozila došao preko oglasnika našao se s prodavateljicom i njenim sinom, pogledao kilometražu vidio 150.000 kilometara, pitao ih je li to doista točno, oni naravno potvrdili! Nadalje, on upitao kako je i priliči tim razgovorima kod kupnje vozila, je li stanje motora u redu, oni naravno rekli da je uredan. I onda kreće zaplet, kupac uočava da vozilo troši odveć ulja, provjerava carinske papire i utvrđuje da u njima piše da je vozilo prešlo 210.000 km, a tako piše i u poreznom rješenju. Kako to da je vozilo imalo manje kilometara kad je bilo na carini, nego kad je njemu prodavano? Gdje su ti prijeđeni kilometri netragom nestali i kako? I ne samo to, ustanovljuje i da je vozilo 2004. godište a ne 2005. kako ga je prodavateljica uvjeravala, a njen sin oglasio.
Okrivljenica je izjavila da se ne smatra krivom. Brojevi ne štimaju, a i teško je povjerovati da vozilo protekom vremena samo od sebe postaje mlađe, bolje i evidentira manje kilometara, smanjuje ih štoviše čak! Sud utvrđuje kako je kroz čitav taj period okrivljenica koristila predmetni automobil, pa je nelogično da nije znala za stvarno stanje kilometraže, pored toga oglasila je prodaju vozila na javno dostupnim stranicama i pri tom pogrešno stavila manju kilometražu od stvarno prijeđene ali i nižu godinu proizvodnje, sve kako bi se kupac doveo u zabludu te postigla veća cijena vozila.
Sud utvrđuje da je postupala s izravnom namjerom. Ishod, kaznena presuda 8 mjeseci zatvora, uvjetna osuda s rokom od 2 godine. Sud je kao otegotnu okolnost uzeo u obzir da ni po proteku roka od 3 godine okrivljena nije vratila razliku novca oštećenom! Rekli bi neki da je doista principijelna, nema se što za dodati. Naravno da je presudom u kaznenom postupku oštećenom dosuđen i imovinsko pravni zahtjev koji se tiče te razlike novca, a vezano uz stvarnu i plaćenu vrijednost vozila s obzirom na stvarnu kilometražu i stvarnu godinu proizvodnje!
No nije samo kazneno djelo prijevare djelo za koje možete biti osuđeni krenete li se igrati s podacima o prijeđenoj kilometraži s namjerom da nekog naivnog kupca propisno nasamarite! Elektronika. Računalo, preinačavanje zapisa o kilometraži na nosaču memorije! Kazneno djelo računalno krivotvorenje. Tko neovlašteno izradi, unese, izmijeni, izbriše ili učini neupotrabljivim ili nedostupnim računalne podatke koji imaju vrijednost za pravne odnose, u namjeri da se oni uporabe kao vjerodostojni ili tko takve podatke uporabi ili nabavi radi uporabe kaznit će se kaznom zatvora do tri godine. Pokušaj je također kažnjiv! Kakve to veze ima sa smanjivanjem kilometraže? Kako ne bi imalo? Računalno krivotvorenje! Upravo za to djelo okrivljenik je proglašen krivim i kažnjen na zatvorsku kaznu od 6 mjeseci uz izricanje uvjetne osude pa mu se izrečena kazna neće izvršiti ako u roku 2 godine ne počini novo kazneno djelo u predmetu K-890/22-8 Općinskog kaznenog suda u Zagrebu! Okrivljenik je oglasio u oglasniku prodaju vozila kojeg je prethodno uvezao iz inozemstva posredstvom trgovačkog društva u kojem je direktor i naveo da je prijeđena kilometraža 128.020 km iako je znao da je auto uvezen s kilometražom od 134.000 km.
On je naime preinačio zapis o postojećoj kilometraži koji je zapis pohranjen na nosaču memorije htijući prikazati da je vozilo manje istrošenosti i veće vrijednosti od stvarne. Kako se utvrdilo da stvarna kilometraža ne odgovara stvarnoj? Jednostavno, iz papira! Iz porezne prijave za obračun i plaćanje posebnog poreza na motorna vozila Ministarstva financija. Kako se okrivljenik pravdao? Iskazao je da su se na tom automobilu izgubile komponente koje su ukazivale na kilometražu pa je on izvršio intervenciju na onoliko na koliko je smatrao da bi ispravno trebalo biti. Kako li se samo nije prevario pa intervenirao tako da upiše veću kilometražu i tako umanji vrijednost vozila, tj. intervenira na svoju štetu a ne štetu kupca, dođe doista čovjeku da se zapita. Kako to?
Ono što čovjeka može radovati u tom svijetu punom prevara je činjenica da sudovi zaista procesuiraju takva protupravna postupanja i doista izriču kazne! Što preporučiti kupcima, otvorite i oči i uši, ali najznačajnije je dobro zabiti nos u papire! Tražite ih i kontrolirajte, broj po broj, cifru po cifru i ne dajte se smesti! Polako i temeljito. Naravno da se podaci o prijeđenim kilometrima mogu dobiti od stanica za tehnički pregled, jer je to jedan od podataka koji se pomno evidentira pri svakom tehničkom pregledu vozila.
Dajte si truda! Zatražite! No sudska praksa daje nam jasnu uputu da su za gore navedene slučajeve ključni bili carinski papiri, odnosno papiri, preciznije podaci Ministarstva financija! Porezna prijava za obračun i plaćanje posebnog poreza na motorna vozila. Ukoliko je riječ o vozilu koje je uvezeno/uneseno tako se često dogodi da „na čudesan način izgubi kilometre“ od trenutka kad je uvezeno/uneseno u Republiku Hrvatsku do trenutka kad je prodano odnosno prodavano u Republici Hrvatskoj nekom našem kupcu. Zato se ne libite tražiti ukupnu papirologiju, osobito ako ste našli zanimljiv oglas kojem vas je privukla dobra cijena, niska kilometraža, savršenstvo očuvanosti i blagoglagoljiv prodavatelj koji se osobnim životom i životom najmilijih kune u točnost podataka i ispravnost vozila.