Dok se čeka sudski rasplet afere JANAF u kojoj se nekadašnjeg šefa te državne kompanije Dragana Kovačevića povezuje s korupcijom, Trgovački sud u Zagrebu donio je zanimljivu nepravomoćnu presudu. Njome je raskinuo ugovore između JANAF-a iz vremena dok ga je vodio Kovačević i tvrtke Rašeljka d.o.o., u kojoj je on suvlasnik, javlja novinarka Ana Raić za N1.
Epilog je to slučaja kojeg je rasvijetlilo Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa utvrdivši da je JANAF za Kovačevićevog mandata u više navrata kupovao rakiju od Rašeljke. Sasvim konkretno radilo se o šljivovici i viljamovki za što je plaćeno nešto više od 60 tisuća tadašnjih kuna, odnosno nešto više od osam tisuća eura.
Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa utvrdilo je da je po Kovačevićevom nalogu tajnica predsjednika uprave JANAF-a od Rašeljke d.o.o. tražila ponudu za nabavku 100 boca rakije. Nakon toga, ista je firma JANAF-u ispostavila tri računa – 10. prosinca 2018. u iznosu od 24.175 kuna, 12. prosinca 2019. na iznos od 24.750 kuna te 8. travnja 2020. s iznosom od 12.635 kuna.
Ukupno se radilo o 61.300 kuna s uključenim PDV-om. Rakija je, stajalo je u odluci Povjerenstva, bila namijenjena poslovnim partnerima JANAF-a. Međutim, kako je Kovačević u tvrtki Rašeljka imao više od 0,5 posto udjela u vlasništvu, odnosno u temeljnom kapitalu, s tom firmom JANAF nije smio poslovati bez da se deklarira sukob interesa. Kako to nije učinio, Kovačević se ogriješio o Zakon o sprječavanju sukoba interesa, pa je nakon odluke Povjerenstva koje je Kovačevića kaznilo novčano, sve prijavljeno državnom odvjetništvu.
Državno odvjetništvo je sad dobilo nepravomoćnu presudu kojom se sporni ugovori raskidaju. Ako presuda postane pravomoćna Rašeljka će morati vratiti novac JANAF-u, a kako će JANAF vratiti rakiju tek će se utvrđivati. Predstavnici JANAF-a na sudu su izjavili da su svjesni da se ugovor s Rašeljkom mora raskinuti, no objašnjavali su da u vrijeme kada su sklopljeni nitko nije znao da Kovačević ima više od 0,5 posto udjela u Rašeljki, navodi N1.
Predstavnici Rašeljke uvjeravali su pak kako Kovačević nije imao nikakvog utjecaja na ugovore za rakiju. Zapravo se radilo o božićnim darovima s kojima se tadašnji predsjednik uprave JANAF-a nije bavio.
“Kada bi se ovi ugovori proglasili ništetnima nama bi bila napravljena šteta”, poručili su. Trgovački sud u Zagrebu te im argumente nije prihvatio, već je donio nepravomoćnu presudu kojom su ugovori raskinuti. Nezadovoljne strane imaju pravo uložiti žalbu.