Uspjeh po svaku cijenu, bez obzira na posljedice. Tako bi se u najkraćim crtama moglo opisati načelo kojim se kroz svoju trenersku karijeru vodio Bela Karolyi, čovjek koji je desetljećima stvarao gimnastičke šampionke, djevojke koje su mijenjale povijest ovog sporta - pišu Sportske novosti.
Njegovo načelo doista mu je i donijelo pregršt uspjeha, ali metode kojima se služio bile su brutalne, pomalo i zastrašujuće, posebno kad se uzme u obzir da je radio s gimnastičarkama koje su u pravilu bile u ranim tinejdžerskim godinama, odnosno - djeca. Na takve su metode, međutim, svi desetljećima žmirili. Ne samo iza željezne zavjese, u komunističkoj Rumunjskoj, nego i u “demokratskoj” Americi kamo je prebjegao početkom osamdesetih sa suprugom Martom, životnom i sportskom suputnicom.
Radom privukli pažnju vlasti
Bela Karolyi preminuo je u petak u dobi od 82 godine, a njegova smrt ponovno je aktualizirala priču o nezaboravnim sportskim postignućima koja su ostala iza njega, ali i o brojnim kontroverzama koje je izazivao i o načinu rada koji u današnjem sportu više ne prolazi.
Karoly se u rodnoj Rumunjskoj u mladosti bavio boksom i bacanjem kladiva, potom upisao Fakultet za tjelesni odgoj. Još tijekom studija počeo je trenirati jednu gimnastičku ekipu čija će mu glavna zvijezda Marta Eross postati i supruga. Nakon diplome, par se preselio u mali rudarski gradić u Transilvaniji gdje su radili kao nastavnici tjelesnog u osnovnoj školi i usput trenirali školsku ekipu.
Svojim su radom privukli pažnju vlasti i tako je počeo njihov uspon koji će ih za nekoliko godina dovesti na čelo reprezentacije. Već su tada izvještaji rumunjske tajne policije Securitate govorili o “teroru”, “brutalnosti”, “udarcima koji su uzrokovali krvarenje iz nosa”, kao i o režimu gladovanja kojem su bile izložene sportašice.
Svijetu se Karolyi predstavio 1976. kada je na Olimpijske igre u Montreal doveo reprezentaciju sastavljenu od djevojčica, od kojih je samo jedna bila starija od 14 godina. Najveća zvijezda ekipe bila je Nadia Comaneci koja je tijekom ekipnog natjecanja izvela briljantnu vježbu na dvovisinskim ručama i postala prva gimnastičarka u povijesti koja je dobila savršenu desetku te osvojila tri zlata, uključujući ono u višeboju.
Četiri godine kasnije u Moskvi dodala je zlata na gredi i parteru, ali i “samo” srebro u višeboju. Dotad miljenik vlasti, Karolyi je pao u nemilost jer je kritizirao suđenje na OI, uvjeren da je Nadiji ukradeno još jedno zlato. Rumunjski dužnosnici bili su užasnuti što je osramotio sovjetske saveznike i bio je to početak njegova kraja u rodnoj zemlji.
Sljedeće godine su on i Marta odveli ekipu na natjecanje u SAD, a dok su bili tamo, doznali su da će vjerojatno biti uhićeni po povratku. Pobjegli su iz hotela, a premda su u prvim mjesecima teško živjeli, a Bela je zarađivao čisteći barove po noći, brzo su stali na noge. Jedan prijatelj angažirao ga je da radi u ljetnim gimnastičkim kampovima, a uskoro mu je pristupila skupina poslovnih ljudi s ponudom da bude trener u privatnoj dvorani u Houstonu. Kada je tvrtka zapala u financijske poteškoće, Karolyi ih je uvjerio da mu prodaju dvoranu koja je postala temelj njegova američkog gimnastičkog pokreta.
Mary Lou Retton je 1984. pod njegovim vodstvom postala prva Amerikanka s olimpijskim zlatom u višeboju, a sedam godina kasnije Kim Zmeskal je SAD-u donijela i prvo svjetsko višebojsko zlato. Karolyijevi su se povukli nakon Igara 1992., ali su se vratili 1996. uoči Atlante gdje će “sedam veličanstvenih”, kako su ih prozvali mediji, osvojiti prvo ekipno olimpijsko zlato za SAD. Iz tog se finala najviše pamti priča o Kerri Strug koja je ozlijedila gležanj na prvom preskoku. Karolyi joj, međutim, nije dozvolio da odustane od drugog skoka iako bi Amerikanke i bez toga osvojile zlato. Strug se šepajući vratila na zalet i odradila skok nakon čega se srušila od boli, s dva potrgana ligamenta.
Dok je Karolyi na rukama nosio Strug do postolja, kritičari su ga osuđivali jer je tinejdžericu poticao da nastupa s teškom ozljedom. Sama Strug ga je, međutim, branila, a ta slika kako nosi gimnastičarku na postolje nije bila nešto neuobičajeno. Bilo mu je jako stalo do toga da se u javnosti prikazuje kao brižna figura, pa je nakon nastupa pred kamerama redovito grlio svoje gimnastičarke. Ali, stvarnosti je bila drugačija.
- Mnogi od tih velikih medvjeđih zagrljaja dolazili su uz šaptanje u naše uši “nije bilo dovoljno dobro” - ispričala je Mary Lou Retton.
Za Texas Monthly je prepričala kako je jednom morala trenirati sa slomljenim prstom. Bol je bila prejaka i pala je na bradu.
- Počela sam krvariti iz usta i koliko god sam se trudila da ne zaplačem, nisam uspjela. Bela se naljutio i vikao “vrati se na ruče”. Sva u krvi, nisam mogla odraditi vježbu, na što je povikao “gubi se iz dvorane, gotova si”.
Karolyi je zbog svog pristupa došao u sukob s mnogim trenerima, zbog čega se 2001. povukao s mjesta koordinatora ženske reprezentacije, ali ostao je prisutan jer ga je na toj funkciji zamijenila supruga Marta. Otada, pa sve do 2018. njihov ranč u Teksasu bio je službeni trening-centar američke reprezentacije. Gimnastičarke su kasnije svjedočile da je smijeh tamo bio zabranjen, a Simone Biles, današnja gimnastička kraljica i za mnoge najveća svih vremena, u Netflixovom je dokumentarcu priznala da to razdoblje ne pamti po dobrom.
- Odrastajući u Martino doba, osjećala sam da moram prigušiti svoju osobnost. Volim se zabavljati u gimnastici, a njihov kamp nije bio zabavan. Jednom sam zabrljala na preskoku, samo sam malo iskoračila naprijed. Rekli su mi da sam bezvrijedna - prepričala je Biles.
Amerikanci nisu pali...
Prije toga je u intervjuu za CBS otkrila kako su ona i kolegice znale krasti hranu iz kafeterije kako bi utažile glad.
- Bilo je noći kada bismo s kapuljačama na glavama provaljivale u kafeteriju kako bismo nešto pojele.
Na žalost, ovo nije najgore što se događalo na ranču. Naime, zloglasni liječnik američke reprezentacije Larry Nassar, koji je osuđen na doživotni zatvor zbog seksualnog zlostavljanja više od 250 gimnastičarki, redovito je bio na ranču i mnoge su žrtve svjedočile da su upravo tamo bile zlostavljane. Bela i Marta su nijekali bilo kakva saznanja o postupcima liječnika monstruma, ali Američki gimnastički savez je na koncu raskinuo ugovor o korištenju njihova ranča. Istina, tek nakon što je Simone Biles lupila šakom o stol i optužila Savez da organizira treninge na mjestu gdje su mnoge gimnastičarke zlostavljane.
Bio je to zapravo i kraj gimnastičkog puta za Belu i Martu i njihov pristup sportu. Američka gimnastika nije pala, štoviše Simone i njezine kolegice dokazuju da se do svjetskog vrha može i uz smijeh i veselje, što bi i trebala biti poanta sporta, a ne uz strah i diktaturu kako je to propovijedao Bela Karolyi...
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....