Strani nogometanaliza derbija

Juventus je pokazao da neće tako lako prepustiti domaću krunu, a glavna priča je sin legendarnog napadača koji je sinoć zasjenio Ronalda i Dybalu

7. siječnja 2021. - 11:37
AFP

Milan je ove sezone u 24 službene utakmice u svim natjecanjima upisao samo jedan poraz, u 3. kolu grupne faze Europske lige od Lillea. Momčad Stefana Piolija u sinoćnji derbi ušla kao vodeća ekipa Serie A sa 11 pobjeda i četiri remija, odnosno 10 bodova više od Juventusa koji ima utakmicu manje.

Rossoneri ove sezone igraju dobro organiziran i kvalitetan nogomet te ostavljaju čak i bolji dojam od gradskog rivala Intera, a s obzirom na posrtanja „stare dame” mnogi su stava da bi upravo Milan mogao stati na kraj devetogodišnjoj dominaciji Juventusa.

No sinoćnja utakmica pokazala nam je da je momčad Andree Pirla i dalje kvalitetom najjača u ligi te da i dalje posjeduje onaj pobjednički mentalitet koji ju je krasio proteklih sezona.

Susret je bio prava poslastica za ljubitelje nogometa, dinamičan, energičan, atraktivan i što je najvažnije – kvalitetan. Obje momčadi od početka su nametnule visoki tempo, pritišćući protivničku zadnju liniju u svakom trenutku, stoga je iznošenje lopte iz obrambene trećine bio zahtjevan zadatak. Bez obzira na to, obje ekipe su u većini slučajeva inzistirale na tome, preuzimajući tako veliku količinu rizika. To se pogotovo odnosilo na Juventus, koji je pokušavao izigrati Milanov presing na čovjeka čak i u situacijama kad bi stoperi bili stjerani Szczesnyju u krilo. Ipak, Poljaku je igra nogom oduvijek bila jedna od jačih strana, stoga Milan većinom nije uspijevao u naumu.

Nakon što su u prvih petnaestak minuta obje momčadi imali po jednu dobru priliku, u 18. minuti Federico Chiesa doveo je Juventus u vodstvo nakon sjajne akcije njega i Paula Dybale. Chiesa je prvo primio loptu na desnom boku, predriblao Hernándeza i dao loptu za Dybalu koji je sjajno ušao u međuprostor i vezao za sebe Romagnolija. Na taj način su Chiesa i Dybala praktički došli u situaciju 2 na 2, iako je Milanova obrana bila postavljena. Romagnoli je izašao na Dybalu i otvorio prostor Chiesi, koji je ostavio Hernándeza iza sebe, da utrči u njega. Argentinac je sjajno petom gurnuo loptu u prostor za svog suigrača, a Talijan poentirao.

Sin legendarnog napadača Enrica Chiese već je u 16. minuti pogodio vratnicu, a u 63. minuti je ponovno postigao pogodak sjajnim udarcem u donji desni kut Donnarumme, i to ponovno nakon što se našao oči u oči s Hernándezom.

Chiesa je svojom sjajnom predstavom zasjenio sinoć uglavnom nevidljivog Ronalda, ali i odličnog Dybalu, koji je sjajnim kretnjama neprestano remetio protivničku strukturu i odigrao veliku ulogu u pobjedi svoje momčadi.

AFP

Imao je i Milan svojih šansi, ali Szczesny je bio na visini zadatka i pokazao zašto mu na klupi sjedi čovjek koji je prije koji dan proglašen najboljim vratarom svih vremena u izboru La Gazzette dello Sport. Iako je Juve bio bolji tijekom gotovo cijelog susreta, ekipe su na odmor otišle poravnate zahvaljujući pogotku Davidea Calabrije koji je došao nakon sjajne kontre.

Rossoneri su bili najopasniji iz napadačke tranzicije, a u 41. minuti ukazala im se odlična prilika za kontru. Rabiot je s loptom ušao u Milanovu trećinu, a Çalhanoğlu ga je srušio (bez prekršaja po mišljenju suca), nakon čega je Hauge dodavanjem u prostor za Leãa izbacio cijelu obranu Stare dame koja je bila visoko postavljena na centru. Portugalac je se sjurio po lijevoj strani povratnom loptom pronašao na rubu šesnaesterca Calabriju, koji je sjajno pogodio lijeve rašlje poljskog vratara.

Juventus je nakon pogotka za 2:1 iskontrolirao utakmicu do kraja, a Pirlova pomalo čudna odluka da odmah u 63. minuti iz igre izvadi dvostrukog strijelca Chiesu i dvostrukog asistenta Dybalu pokazala se dobrom, jer su Kuluševski i McKennie stvarali velike probleme Milanovoj obrani, a upravo su njih dvojica bili zaslužni i za pogodak u 76. minuti koji je definitivno riješio pitanje pobjednika.

Bianconeri su se ovom pobjedom približili vrhu ljestvice, ali što je za njih još važnije, pokazali da ih se nipošto ne treba otpisati i da su još uvijek najkvalitetnija momčad lige, unatoč svim svojim problemima.

Milan je ostao vodeći, s bodom prednosti pred Interom, a oči svih ljubitelja Serie A, ali i nogometa općenito, za 10 dana će biti uprte u dvoboj Intera i Juventusa koji će ili potvrditi ovo što smo sinoć vidjeli, ili nam dati do znanja da su stvari u talijanskom nogometu ipak malo kompliciranije nego što su bile većim dijelom proteklog desetljeća.