Strani nogometPadaju rekordi

Europski balun pun ‘bolesnih’ rezultata: Ajax zabijao svakih sedam minuta, konačnih 13:0 je najveća pobjeda u povijesti nizozemskog prvenstva

Piše SD
26. listopada 2020. - 10:54

Vijest da je Ajax s čak 13:0 pregazio Venlo, i to u gostima, odzvonila je nogometnom Europom.

„Kopljanici” su oborili vlastiti rekord koji su držali u Eredivisie. Do subote je najuvjerljivija pobjeda u elitnom razredu nizozemskog nogometa bila ona Ajaxa nad Vitesseom 12:1 iz 1972. godine. Pet pogodaka zabio je Lassina Traore, a jednostavnom računicom dođe se do podatka kako je Ajax u subotnjoj pobjedi praktično u prosjeku zabijao svakih sedam minuta što je nevjerojatno.

Međutim, to nije i ukupno najuvjerljivija pobjeda momčadi iz Amsterdama. U tadašnjem Kupu UEFA 1984. godine Ajax je u uzvratu kod kuće pregazio luksemburški Differdange 14:0. Tada je Marco van Basten zabio pet komada, Ronald Koeman tri... No, najveća je ipak baza da je prvi susret završio – 0:0.