Sredina je siječnja, što znači da još sitno odbrojavamo do velikog sportskog događaja u gradu podno Marjana. Prvi mjesec u godini redovito obilježi skijanje ili rukomet, ali zato je veljača rezervirana za Split Maraton, koji je stigao do jubilarnog, 25. izdanja.
Puno je promjena u odnosu na prijašnje godine pa ćemo zbog toga najprije ponoviti gradivo za one kojima su promakle te vijesti.
Utrka je na rasporedu 16. veljače, što je u usporedbi s godinama prije u malo ranijem terminu. Možemo napisati i “romantičnijem”, jer je bliže Valentinovu, pa evo ideje kako na poseban način provesti Dan zaljubljenih.
Start više neće biti Rivi, već će se kretati sa Zapadne obale, odnosno ispred Banovine. Donekle smo navještavali tako u ranijim tekstovima, jer toliko trkača okupi ovaj sportski događaj da je poznato mjesto u srcu Dalmacije jednostavno postalo premalo.
Potvrdio nam je to i Kristijan Sindik, direktor Split Maratona.
- Start je sa Zapadne obale, ispred Banovine. Početak na Rivi je bio problematičan po pitanju sigurnosti, jer bi nakon otprilike 150, 200 metara, velika masa ljudi skretala pod pravim kutom u Marmontovu ulicu. Ovako će se od Zapadne obale ta masa dosta raširiti, što je svakako bolje. No, cilj svih utrka i proglašenje pobjednika je i dalje na Rivi.
Promijenila se i ruta utrke?
- Da, od ove godine imamo izmijenjenu stazu, što je više utjecalo na maraton, nego polumaraton. Uključili smo i Solin, pa će tako trkači na 42 kilometra imati priliku trčati uz izvor Jadra, Gospinim Otokom, proći će i staru Salonu... Tako smo povezali dva Dioklecijanova grada u jednu međunarodnu manifestaciju. Mislim da je to vrlo pozitivno, a potvrda da se ljudima sviđa je rekordan broj prijavljenih na utrci od 42 kilometra, otprilike 700 sudionika, što je puno za maraton. Opet imamo najavljene dolaske vrhunskih atletičara iz Kenije, Etiopije i Maroka. Više se neće trčati po Lori, ni polumaraton, kod kojeg smo napravili kompenzaciju kraj Prometove garaže, pa će utrka biti dosta ravnija i brža.
Slušaju se trkači
Podsjetimo, promjene originalne rute su uslijedile još prošle godine, kad se zbog radova na Žnjanu i dijelu Firula, moralo pronaći novo rješenje.
- Prošle godine smo u kratko vremena morali korigirati stazu, jednostavno tada nismo imali ni vremena ni tehničkih resursa za neke veće promjene pa smo dodali krug više oko Marjana. To se čak pokazalo kao dobro rješenje po nekim povratnim informacijama trkača. Inače, redovito slušamo mišljenja sudionika, posebno onih koji su prošli puno velikih utrka. To nam je jako bitno i znamo se prilagoditi, bez obzira na to što smo mi ti koji kreiramo stazu. Naravno, zeleno svjetlo cijeloj priči, odnosno certifikat, na kraju daje Savez međunarodnih maratona i utrka na duge staze (AIMS).
Posebno će biti zanimljiv ove godine i sami završetak trke.
- Promijenjena su i zadnja četiri kilometra same utrke, zato što se Šetalište Ivana Meštrovića ispod Marjana ne smije zatvarati na duže od dva i pol sata. Zbog toga smo okrenuli stazu na Institutu pa će trkači prolaziti Plinarskom ulicom kroz Varoš i pored HNK-a. Tako smo uključili sami centar grada i u završnicu utrke, što je potrebno ljudima koji su na zadnjem kilometru maratona. To su trenutci u kojima više nemate energije, a morate izvući najbolje od sebe, pa su navijači i atmosfera prijeko potrebni. Oni vam daju vjetar u leđa da uz osmijeh izgurate do cilja.
Start ‘desetke’ na Poljudu
Datum, start, sama ruta... Prošli smo najvažnije informacije za one najhrabrije trkače koji se spremaju za velikih 42 kilometra i nešto lakših 21. No, ostavili smo šećer za kraj. Za sve ostale tu je još uvijek popularna “desetka”, a vjerujemo da će od od ove godine biti prava gužva, jer kreće se s Poljuda!
- Promijenili smo i rutu od 10 kilometara, kao i datum pa se ove godine kreće na dan maratonske utrke. Start je na Poljudu, ispod istočne tribine Hajdukovog stadiona, nakon čega će se napraviti krug i pol po tartanu i krenuti prema Marjanu, a cilj je na Rivi.
Promjena je u tome i da štafetnog maratona više nema, ali oni timskog duha ne moraju tugovati, jer je organizacijska ekipa Split Maratona našla posebno rješenje.
- Štafetu smo odlučili ukinuti, zbog smanjenog interesa, ali smo u cijelu priču uključili “timsku desetku”. Tako smo i dalje ostavili prostor za one koji žele imati utrku u kojoj će osjetiti timski duh.
O čemu se radi i kako se trči?
- Svatko tko je želio sudjelovati na štafeti, može se prijaviti na “timsku desetku”. Ekipa će kao i u štafeti imati četiri sudionika i bit će tri kategorije; muška, ženska i mješovita. Svi trče u isto vrijeme te se na kraju zbrajaju vremena svakog sudionika. Ruta je ista kao i za običnu desetku, a tako smo svim sudionicima omogućili jednaki ugođaj, što je prednost ovakvog trčanja. Prije bi se dogodilo da primjerice netko tko trči prvu dionicu, završi praktički nigdje, na nekom mjestu koje je ambijentalno manje kvalitetno u odnosu na Poljud i Rivu – zaključio je Kristijan Sindik.
Dakle, svaki član ekipe ima pravo trčati svoj tempo, jer vremena će se na kraju zbrajati. Ne trebate se “držati za rukice”, a naravno da nije ni zabranjeno biti jedni pored drugih. Možda je i tako ljepše, da zajedno dođete do cilja.
Vjerujemo kako će u vikendu sredinom veljače biti za svakog po nešto. I dok oni iz organizacije Split Maratona odrađuju završne pripreme, mi vas ovim tekstom, dragi čitatelji, podsjećamo da se i sami uključite u veliku sportsku manifestaciju. Ne morate trčati, možete i hodati, nitko vas neće “ganjati” sa štopericom. Ako pak niste od onih koji će 16. veljače biti na startu na Zapadnoj obali ili Poljudu, onda barem protegnite noge po gradu i pripremite glasnice. Svako “bravo” ili ona slatka laž “još malo”, puno znači!
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....