Tko su bile hrvatske heroine?
Ivana Brlić Mažuranić – bila je hrvatska književnica koja je u Hrvatskoj i u svijetu priznata kao jedna od najznačajnijih spisateljica za djecu. Njezinim krunskim djelom kritičari smatraju zbirku pripovijedaka Priče iz davnine objavljenu 1916. godine.
Marija Jurić Zagorka - bila je prva profesionalna novinarka i najčitanija hrvatska književnica. Jedno je vrijeme uređivala novine Obzor. Pokrenula je i uređivala Ženski list, prvi hrvatski časopis za žene, te časopis Hrvaticu. Pisala je povijesne romane, romane i drame.
Dora Pejačević – hrvatska skladateljica i violinistica, rodom iz slavonske grofovske obitelji Pejačević. Opus Dore Pejačević sastoji se od 57 registriranih djela koja su uglavnom sačuvana u njezinoj ostavštini pohranjenoj u Hrvatskome glazbenom zavodu u Zagrebu.
Vesna Parun – hrvatska pjesnikinja i prevoditeljica. Vrlo opsežan pjesnički opus V. Parun, najprevođenije hrvatske pjesnikinje, jedno je od najznačajnijih poglavlja suvremenoga hrvatskog pjesništva. Njezina je prva pjesnička zbirka Zore i vihori (1947.)
Anka Petričević – poznata i kao Sestra Marija od Presvetoga Srca, hrvatska katolička redovnica klarisa, književnica i prevoditeljica. Napisala je oko 80 knjiga, a urednica je oko 140 naslova.
Eva Verona – bila je hrvatska knjižničarka koja je preuredila smjernice za katalogizaciju i napisala pravilnik za abecedni katalog. Njezin pravilnik koristio se u cijeloj Jugoslaviji, a i danas se koristi u hrvatskim knjižnicama.
Tereza Kesovija – poznata hrvatska pjevačica. Prvi nastup pred većim auditorijem Tereza je imala 1961. u zagrebačkom Varijeteu, a prvi inozemni nastup bio je na festivalu Pjesma za Europu u St. Vincentu u Italiji 1962. godine. Tijekom karijere, koja traje više od 45 godina, Tereza je nastupala na svim domaćim festivalima, gdje je bila i nagrađivana.
Nada Klaić – hrvatska povjesničarka, medievalistica. Većinu svoje karijere je posvetila analizi starih izvora i modernizaciji samog pristupa povijesti. Bavila se razdobljem od doseljenja Slavena do XIX. stoljeća.
Zlata Bart – hrvatska stručnjakinja za prehrambenu tehnologiju, tvorac začina Vegeta koji proizvodi Podravka iz Koprivnice. Profesorica Zlata Bartl vodila je Podravkin tim koji je davne 1958. godine stvorio Vegetu.
Dika Marjanović Radica – rođena Splićanka, najdraža gastronomska diva svakodnevnog kužinavanja, izvor i autoritet svake dalmatinske kužine. Prvo izdanje kuharice objavila je u 47. godini, nakon što je dva desetljeća putovala Dalmacijom i skupljala građu. Kultnu knjigu objavila je u vlastitoj nakladi, i to u Sinju. Zanimljivo, prva Dika imala je samo 274 recepta!
Dina Levačić – hrvatska daljinska plivačica i prva Hrvatica koja je preplivala La Manche. Ujedno je tek šesta osoba i druga žena u povijesti daljinskog plivanja koja je za 90 dana isplivala trostruku krunu daljinskog plivanja: mostove Manhattana u New York Cityju, Kalifornijski zaljev od otoka Cataline do San Pedra te La Manche. Levačić je preplivala svih velikih sedam plivačkih maratona Oceanovih sedam.
Blanka Vlašić – hrvatska atletičarka, hrvatska rekorderka na otvorenom (208 cm – drugi rezultat svih vremena) i u dvorani (206 cm) i dvostruka svjetska prvakinja u skoku u vis. Privukla je pozornost svjetske atletske javnosti već sa 16 godina kad je počela ostvarivati zapažene rezultate. S nepunih 17 godina nastupala je na Olimpijskim igrama u Sydneyju 2000. godine.
Barbara Matić – poznata hrvatska judašica. Dva puta je bila svjetska juniorska prvakinja u ženskoj konkurenciji do 70 kg. Matić je osvojila broncu na Europskom judo prvenstvu u Montpellieru 2014. godine i prvo mjesto na Europskom judo prvenstvu u Zagrebu 2024. godine.
Ana Zaninović – hrvatska je taekwondašica i aktualna europska i svjetska prvakinja. Najveći joj je uspjeh u karijeri osvajanje naslova svjetske prvakinje 2011. godine u južnokorejskom Gyeongjuu. Osvojila je i srebrnu medalju na Svjetskom prvenstvu u Pekingu 2007. godine.
Petra Goleš – članica splitskog taekwondo kluba Marjan, svjetska prvakinja u taekwondou na svjetskom prvenstvu za gluhe koje se održalo u Biskeku u Kirgistanu. Petra je na putu do zlata upisala četiri velike pobjede.
Nikolina Šustić Stanković – svjetska prvakinja u trčanju na 100 km te višestruka pobjednica na Wings for Life World Run utrkama.
Sandra Perković – hrvatska je atletičarka, hrvatska rekorderka u bacanju diska i bivša državna rekorderka u bacanju kugle, dvostruka olimpijska, dvostruka svjetska te šesterostruka europska prvakinja u bacanju diska. Sa šest uzastopnih osvojenih naslova Dijamantne lige postala je najuspješnija atletičarka toga atletskoga natjecanja. Prvi je hrvatski natjecatelj u bacanju diska koji je disk bacio preko 70 metara.
Mila Gojsalić – hrvatska mučenica i junakinja. Mila Gojsalić bila je djevojka iz sela Kostanja u Dalmatinskoj zagori. Paša ju je oteo i u svojem taboru silovao. Da bi se osvetila, ona je 27. ožujka zapalila skladište baruta u osmanskom taboru. Poginuli su i ona i paša i mnogi njegovi časnici. Ostatak osmanske vojske bio je tako zbunjen da su ih Poljičani iznenada napali i uspjeli poraziti, a svoju Republiku uspjeli su sačuvati do 1807. kad je njihov otpor slomio francuski maršal Marmont.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....