StoryEditorOCM
Splitza bolji život

Što možemo napraviti za čišće more i zrak? Splitski studenti znaju: evo njihovih projekata uz pomoć EU fondova

Piše Sara Šarić
16. srpnja 2023. - 00:00

Što se može napraviti za čišće i ljepše more, smanjenje onečišćenja zraka te očuvanje onoga što nas okružuje, kako mladi mogu postati aktivni i ‘pametni‘ građani koji će svoju lokalnu zajednicu učiniti boljim mjestom za život, kako pružiti bolju edukaciju mladima..

Sve su to teme koje su pronašle svoja kreativna rješenja u projektima sufinanciranima sredstvima Europske unije, a na kojima su sudjelovali studenti Ekonomskog fakulteta u Splitu. Osim što su bogatiji za jedno novo i jedinstveno iskustvo, zadovoljni su rezultatima svojih projekata, a mi smo popričali s njima kako bi nam rekli nešto više o njima.

‘SeaForLife‘

Anamarija Mikulić Matea Zanić imale su priliku postati članicama tima ‘Europe direct‘ te u suradnji s Europskom komisijom Hrvatske organizirati projekt ‘SeaForLife‘ koji se odnosio na čišćenje podmorja.

- Glavni cilj našeg projekta bio je podići svijest o važnosti očuvanja okoliša te morskih organizama. Uz punu podršku udruge Oceanus održale smo ga 6. svibnja ove godine u Nečujmu na otoku Šolti. Projekt je prošao odlično, poslužilo nas je i vrijeme te smo uspjeli očistit veliku količinu smeća. Sudjelovalo je oko 70 dobrovoljaca i volontera. Imali smo i podršku ronilačkih klubova, ali i lokalaca koji su se, kada su nas vidjeli, priključili akciji sa svojim brodicama i zasukali rukave te nam pomogli u čišćenju podmorja - rekla je Anamarija Mikulić.

image

Anamarija Mikulić, organizirala i sudjelovala na projektu ‘SeaForLife‘

Jakov Prkic/Cropix

EUGPUT

Rješenje za smanjenje onečišćenja zraka i velike potrošnje energije u gradovima koje uzrokuju vozila, ponudila je Tea Jašić koja je sudjelovala u projektu EUGPUT. Cilj je bio promovirati zeleni urbani prijevoz, odnosno podržati rješenja za potrošnju energije, kao i korištenje suvremenih tehnologija u javnom prijevozu čemu Europska unija daje svoju potporu. 

- Što se tiče mog doprinosa u ovom projektu to je zapravo proizašlo iz ideje mog završnog rada. Svrha je bila klasificirati sve suvremene tehnologije koje se koriste u javnom prijevozu, a fokus sam stavila na zeleni javni prijevoz te održivi razvoj javnog prijevoza. Moja profesorica i ujedno mentorica prof.dr.sc. Maja Ćukušić prepoznala moju veliku zainteresiranost za ovu tematiku te sam zajedno s još dvije profesorice, Ivanom Ninčević PašalićSilvijom Golem izradila znanstveni rad koji je u konačnici bio objavljen u i međunarodnoj monografiji te je postao dio projekta. Kao rezultat podigli smo svijest o aktualnim problemima vezanim uz javni prijevoz te njihovim potencijalnim rješenjima. Ovo je također rezultiralo sudjelovanjem u još jednom projektu, ‘Smart City Hackathon‘ u kojem sam svo teorijsko znanje iz ovog projekta mogla praktički primijeniti te sam izradila testnu verziju softvera za informiranje putnika u javnom prijevozu - istaknula je Tea Jašić.

image

Tea Jašić, sudjelovala na projektu EUGPUT

Jakov Prkic/Cropix

University Green Digital HUB

S glavnim ciljem da se omogući bolja edukacija mladih, Nikolina Barada i Ivo Matulić sudjeluju na trenutno aktivnom projektu University Green Digital HUB koji je sufinanciran je bespovratnim sredstvima iz programa ‘Erasmus+, Ključna aktivnost 2: Partnerstva za suradnju‘, a imaju priliku i biti dio međunarodne suradnje sveučilišta.

- Cilj projekta je promicanje održivih poduzetničkih ideja te povećavanje kapaciteta sveučilišta u sektoru edukacije mladih poduzetnika u održivom i digitalnom poduzetništvu. Nedavno smo mapirali vještine koji imaju, kako zaposlenici sveučilišta, tako i studenti, a nakon toga smo organizirali edukativni program ‘Train the Trainer‘ u kojemu su sudjelovali profesori s ciljem da stečeno znanje prenesu svojim studentima i kolegama na sveučilištu. Još jedna od aktivnosti je zeleni hachaton ‘Hack4Split‘ koji se osim u Splitu održao u Stuttgartu i Malagi u isto vrijeme. Na natjecanju u Splitu sudjelovalo je 8 timova, odnosno 8 ideja i 33 sudionika. Prošli tjedan održali smo i veliko natjecanje sveučilišnih startupa ‘STup!2023‘ na kojem je sudjelovalo 30 startapa iz 17 sveučilišta iz 10 zemalja - zadovoljno nam je rekla Nikolina Barada.

image

Nikolina Barada, sudjeluje na projektu ‘University Green Digital HUB‘

Jakov Prkic/Cropix

‘Smart Youth‘

Tim u kojem su bili Marko Knežević, Ana-Marija Ivčević, Antonela Šarić, Tomislav Munitić, Josipa Bračić, Karlo Karninčić te Ivan Marin sudjelovali su na projektu osposobljavanja i edukacije mladih u području pametnih tehnologija i digitalizacije pod nazivom Smart Youth, koji je bio sufinanciran sredstvima Europskih snaga solidarnosti Europske unije.

- Cilj projekta bio je da se mladi aktiviraju i počnu sudjelovati u kreiranju rješenja za poboljšanju kvalitete života svoje lokalne zajednice te da se upoznaju s pametnim tehnologijama i postizanjem koncepta smart city gradova. Provodili smo različite aktivnosti, a ubrajaju 16 edukacija te organizaciju hackatona ‘Smart City Challenge‘, na kojem je sudjelovalo 35 mladih osoba koje su radile na razvoju 9 ideja. Pobijedila je ekipa ‘Smart Nest‘ koja je razvila pametni način za povećanje produktivnosti i uzgoja peradi - naglasio je Marko Knežević.

image

Marko Knežević, sudjelovao na projektu ‘Smart Youth‘

Jakov Prkic/Cropix
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
22. lipanj 2024 04:04