S obzirom na to da se kod nas nikad ne zna tko pije, a tko plaća, odlučili smo pokušati dati odgovor na majku svih pitanja koje već godinama muči brojne Splićane: kako u užem centru Splita nikne ugostiteljski objekt?
Odmah je važno upozoriti da se radi o gotovo pa nemogućoj misiji. Naoštrite živce, zasučite rukave i naoružajte se strpljenjem, nama je ovo sve bilo prenaporno. Krenuli smo u ovu priču, srljali kao guske u magli, pitali se što su konzervatorske smjernice i tko uopće na kraju o svemu odlučuje, a sveto pismo u cijeloj priči su - minimalni tehnički uvjeti.
Usputno rečeno, uopće nisu "minimalni", a kada je u pitanju centar grada pogotovo. Naša stara gradska jezgra simbol je ovog grada, razlog zašto smo prepoznati u svijetu pa je na nama, a još više na konzervatorima, da je sačuvaju. Ali vratimo se na minimalne tehničke uvjete, koji se odnose na sve one koji su registrirali tvrtku ili obrt u svrhu bavljenja ugostiteljstvom, trgovinom, turizmom i ostalim.
Što to znači? Znači da ćete trebati prikupiti sve dokaze da su oprema i prostor koji ćete koristiti u skladu sa zakonskim propisima, a nakon što prikupite svu potrebnu dokumentaciju predat ćete je na uvid Upravnom odjelu za opću upravu u zgradi Županije koja će vam izdati Rješenja o utvrđivanju minimalnih tehničkih uvjeta. Tek nakon što ga dobijete, možete otvoriti vrata za posjetitelje. Zvuči jednostavno kada se ovako ukratko objasni.
Dokumentacija koju predajete, među ostalim, treba sadržavati: rješenje Trgovačkog suda o upisu u sudski registar za tvrtke, odnosno rješenje o upisu u Obrtni registar za obrte, dokaz o pravu korištenja prostora, dokaz o ispunjavanju uvjeta poslovnog prostora na temelju Zakona o gradnji, prethodno odobrenje Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture i prirode, uvjerenje o stručnoj osposobljenosti za ugostiteljsku djelatnost.
To naravno nije sve, trebat će vam i dokaz o ispravnosti električnih instalacija, izvješće o ispitivanju učinkovitosti ventilacije, izvješće o ispitivanju buke, izvješće o ispitivanju parametara radnog okoliša, izvješće o ispitivanju strojeva i uređaja s povećanim opasnostima, izvješće o ispitivanju gromobranske instalacije, izvješće o onečišćenju zraka i tako dalje.
Zbunjeni, kontaktirali smo tvrtku koja provodi ispitivanja iz područja zaštite na radu, zaštite od požara i zaštite okoliša. Nije nam bilo jasno odlučuje li o svemu Grad, konzervatori, Županija, a kratki odgovor je da o tome odlučuju svi. Ako bilo koja stavka nije zadovoljena, ništa od otvaranja.
- U staroj gradskoj jezgri posebno je teško otvoriti ugostiteljski objekt. Kao primjer možemo navesti samo ovu situaciju: ako poslužujete hranu, trebate osigurati da dim ne smeta ostalim stanarima. To znači da ćete dimnjak morati izgraditi na vrhu zgrade, a to možete napraviti ili kroz zgradu, za što vam treba suglasnost stanara, ili preko fasade za što vam treba suglasnost konzervatora. U većini slučajeva, od jednih ili drugih, dobit ćete "ne" kao odgovor. A to vam je samo jedna od bezbroj stavki - objašnjavaju.
Ima tu još milijun drugih sitnica, a poručuju da se za otvaranje ovakvog objekta u centru morate pripremiti na temeljito preuređenje i velike investicije. Zanimalo nas je i tko kaže da ne možemo, naprimjer, u Marmontovoj ulici otvoriti striptiz klub. Iz Grada kažu da je sve napisano u GUP-u u kojem je definirano što se može gdje raditi. Kažu i da računa o tome treba voditi Županija prilikom izdavanja dozvola.
Prema GUP-u, centar grada ima stambeno-poslovnu namjenu, a pod tom namjenom se može svrstati cijeli niz poslovnih objekata. Kako se onda branimo od toga da na Peristilu, pored crkve sv. Duje, netko otvori jedan striptiz klub? Odgovor leži u Zakonu o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara koji trenutno omogućuje konzervatorima da ne dozvole otvaranje onih tipova objekata koji bi na neki način ugrozili kulturnu baštinu.
Nedavno se raspravljalo u Saboru, upravo o ovom Zakonu, a i sam dogradonačelnik Bojan Ivošević na svome je Facebook profilu kazao da ako izmjene ovog Zakona prođu, uistinu se otvara prostor za striptiz bar na Peristilu.