– Nevjerojatan je podatak da se čak 20 posto sredstava zdravstvenog sustava troši na liječenje posljedica šećerne bolesti. Od spomenutih 20 posto, čak 88 posto sredstava troši se na sanaciju komplikacija. Većina toga mogla bi se spriječiti edukacijom i prevencijom, koja nema zamjenu. Svatko je kovač vlastite sreće, potrebno je djelovati sada i odmah jer dijabetes ne prašta nikome, ne poznaje funkcije ni titule. Ako imamo predispozicije za dobivanje dijabetesa, trebamo se na vrijeme početi boriti i tražiti pomoć – kazao je Branko Lulić, predsjednik Splitskog dijabetičkog društva.
Doktorica Dijana Novković ističe da Zavod za javno zdravstvo nastoji raditi na zdravstvenoj pismenosti građana, a da je razina poznavanja javnozdravstvenih tema na zabrinjavajućoj razini.
– Važno je umrežavanje jer je to jedini način da poruke dođu do onih kojima su namijenjene. Nastojimo promovirati i cijepljenje jer osobe koje boluju od šećerne bolesti nisu svjesne dobrobiti cjepiva. Ako osoba koja ima šećernu bolest bude izložena infektima ili patogenima, osnovna bolest automatski se pogoršava te ima povećan rizik za loš ishod.
Cijepljenje protiv gripe provodi se već 70 godina, ali jako se malo ljudi cijepi. Prema projekcijama Svjetske zdravstvene organizacije, do sada je trebalo biti cijepljeno 75 posto populacije, a mi smo došli tek na 29 posto. Što se tiče pneumokokne bolesti, podaci su još gori.
U Hrvatskoj je omogućeno besplatno cijepljenje, a odaziv je jako loš. Postoji i kampanja "Reagiraj i preveniraj", na koju su se građani koji boluju od šećerne bolesti rado odazivali u nekim manjim županijama, ali u Splitsko-dalmatinskoj županiji interes je još uvijek slab – poručila je Novković.
Splitsko dijabetičko društvo organiziralo je bogat program, građanima će se mjeriti razina šećera u krvi, a bit će i edukativnih predavanja te izleta. Svima je cilj da podsjete građane na to da dijabetesu ne smiju okrenuti leđa!
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....